| Sebastian222 a întrebat:

am nevoie de sfaturile voastre, am sa va povestesc pe scurt cateva despre viata mea si as dori daca se poate sa ma ajutati

Numele meu este Ionut am 17 ani locuiesc la tara, tot sa zic ca am ajuns la un liceu bun din oras la profil de mate info. Mama mea nu lucreaza dar tata este in cautarea unui loc de munca.Ne acoperim cumva nevoile.

Eu sunt un baiat bun de felul meu,sunt bun la suflet si sufar mult,si cred ca asta este un mare defect ca sunt bun oricat as incerca nu pot sa nu fiu insensibil, as vrea sa ma schimb dar nu pot am incercat.

Despre prieteni:Nu am asa de multi..adica mai toti baietii din strada mea fumeaza si pe mine nu prea ma includ cand merg ei undeva pentru ca eu nu fumez,dar eu nici nu vreau sa fumez deloc deoarece nu imi place deloc si nu prea mi-as permite sa tot imi cumpar tigari. Merg cu baieti mai mari ca mine vinerea seara la o sala pentru a juca fotbal si sunt unul dintre cei mai buni de acolo,dar in afara de sala nu ies deoarece si astia fumeaza :@si nu imi place lucru asta dar in rest ei sunt ok

Hoby :Cel mai mult imi place fotbalul,sunt la un club din liga 4, la care joc meci de meci si m-ai castig si eu ceva bani dar pe aia trebuie ca sa ii dau la parinti ca sa acoperim cheltuielisad asa ca mie nu imi prea raman bani de buzunar,

Scoala:Stau putin mai prost..Momentan am nevoie de un 5 si 6 ca sa trec la romana sau de un 7 ..la mate anul trecut am ramas pe vara dar am trecut ca am zis ca ma transferstraight facestraight face dar am un 2 si 3 la matesadsi in teza nu am facut multesad.

Credinta:Imi place sa ajut oameni,merg duminica de duminica la biserica si nu sunt genul de baiat care e smecheras si vagabont, si am incredere ca D zeu ma va ajuta sa trec cu bine.

Iubita :Aveam o relatie de 2 ani si ceva cu ea, dar ea s-a schimbat fata de mine..Nu prea vorbim mult acum foartte rar..Eu stiu ca ea iubeste pe altul acumsaddar eu nu o pot uita deloc...o iubesc foarte mult dar stiu ca deja ei nu ii mai pasa...si nu stiu ce sa fac.

Viata mea e un dezastru total,nu imi iese nimic bun care sa ma faca fericit deja de foarte mult timpsad si sufar ap mereu, prieteni falsi am sadsi nu am nimanui cui sa ii spun ce am pe suflet sadasa ca apelez la voi si sa imi dati ceva sfaturi in continuare
FUNDA SI MULTUMESC:*

Răspuns Câştigător
| ioana21S a răspuns:

Buna Ionut,(app Ioana incantata de cunostinta )
-o parere sincera : nu mi se pare ca viata ta e rea ( in comparatie cu un miliardar.DA e nasoala...dar asa cum ai povestit e o viata normala.Desi apreciez ca la varsta ta nu fumezi, droghezi, consumi alcool.Multe persoane cand au mici probleme se refugiaza in asa zise "calmante".Bv!
-la 17 anihsori sa iti ajuti parinti cu banii ( crde-ma pentru ei inseamna ceva)
-nu fi atat de demoralizat
-viata ta e frumoasa
- trebuie sa fi optimist (nici mie nu imi plac multe acum, dar sunt sanatoasa ai mei sunt sanatosi )
-din cate am obs eu nu esti genu' de om materialist doar sa zambesti un pic draga Ionut
-gandeste-te ca poate fi si mai rau ( nu vr sa dau exemplu)
-ca sa iti iasa totul bun cum ai zis tu trebuie sa exersezi si deja faci totul bine la ani tai (fara tigari, iti ajuti parinti etc ).E bine sa fi mai sensibil, decat sa jignesti o persona fara sa iti dai seama, mai bine induri si lasi timpul sa rezolve tot.
-dragostea, ehhh acu laughing ea vine fara sa stii tu, nu o sa te intrebe ""pot sa vin si pe la tine"-sa fi putin pregatit sa nu te ia prin surprindere totala.La 17 ani inca nu poti sa zici ca ai dat de adevarata dragoste, asteapta putin sa vezi acolo pe la 20-25 cand iti ameteste mintiile o pustoaica ..acolo dragoste cu nabadai... oricum trebuie sa fi tare in viata asta, hotarat, sincer, optimist, increzator.Astea sunt probleme minore cu prieteni falsi si deceptii in dragoste la 17 ani ...sau mai bine scris considera-le probleme minore. Ionut draga bafta in viata!(sa nu te ia tare sa te pierzi, ia-o tu pe ea cu fruntea sus ).:*

| Sebastian222 explică (pentru ioana21S):

Ioana ce frumos nume porti, imi place chiar mi-a placut raspunsul tau, mi-ar placea ca sa ma ajuti cu inca cateva sfaturi daca o sa mai am nevoie, esti o persoana ok

| ioana21S a răspuns (pentru Sebastian222):

Placerea a fost de partea mea si va fi ..sigur ca da, cand ai nevoie o sa te sustin si o sa te ajut cu cate un sfat. te pup Ionut...:* big grin

| Sebastian222 explică (pentru ioana21S):

Da ai dreptate cand ai spus ca se poate sa fie si mai rau

| ioana21S a răspuns (pentru Sebastian222):

Pai...s-a intamplat ceva>?

| Sebastian222 explică (pentru ioana21S):

Nuuu dar eu ma gandesc ca putea fi mai rau happy

| ioana21S a răspuns (pentru Sebastian222):

OK.am inteles baby

8 răspunsuri:
| Danielapop_Zamfir_1975 a răspuns:

Uite,povestea ta ma inpresionat nu sunt un geniu dar sper sa te pot ajuta.
sfat 1)invata mai mult si nu te descuraja! sfatul 2)fa iesiri muuulte in aer liber chiar si singur nu conteaza! 3)daca tu stii ca este cu altcineva pur si simplu uita de ea! stiu ca nu iti va fi usor dar asa trebuie.gaseste-ti alta.nu mai suferi din cauza ei! te vei inbolnavii si stiu din textul de mai sus ca nu ai venituri prea mari pentru a platii si doctori. sfatul 4)tu la liceu nu ai colegi? nu? toti fumeaza? nu se poate! trebuie macar unul sa fie mai diferit asa ca tine!
ultimele cuvinte ale mele sunt
CREZI IN TINE, NU TE DESCURAJA si vei vedea ca intr-o buna zi tot ce iti pui in minte se va implini!

sper ca te-am ajutat macar un pic
a da si chiar daca incerci sa te schimbi nu vei putea dar oamenii ar trebui sa te iubeasca pentru cine esti nu pentru cine vor ei sa fi!

| Sebastian222 explică (pentru Danielapop_Zamfir_1975):

Da m-ai ajutat si tu, ti-as da si tie funda dar din pacate doar una se poate dahappy