| Marius94_5839 a întrebat:

Am nevoie de un sfat in legatura cu o situatie un pic mai delicata. Poate gasesc pe cineva mai experimentat ca mine, in realtii pe aici. IMI CER SCUZE ca am scris asa de mult, insa dupa cum am spus situatie este delicata, si are nevoie de ceva explicatii suplimentare. Insa, apreciez enorm, daca aveti timp sa cititi totul, si sa imi dati un sfat serios.

Cu ceva vreme in urma, cand mergeam la scoala am zarit o domnisoara, mai micuta ca mine, care isi tot arunca ochii dupa mine. Pe moment, nu mi-am dat seama de nimic, insa timpul a trecut si in fiecare dimineata cand mergeam linistit si cumintel la scoala,(sau veneam acasa) domnisoara se uita la mine, zambea, iar cand intorceam eu capul de exemplu, o cuprindea timiditatea si punea privirea in pamant. (Suna destul de vag, insa in 3 luni cam numa asa facea cand o vedeam) doar ca pe atunci nu ma interesa prea tare.

Instinctul imi spune ca domnisoara aceasta ma place oarecum, insa nu am avut ocazia sa schimb prea multe vorbe cu ea.

Intr-o zi insa, steteam pe afara(la un colt mai exact) cand dintr-o data o zaresc cu rolele. De atunci in fiecare zi, trece prin acelasi loc, lucru ce nu facea pana atunci ceea ce m-a determinat sa cred ca instinctul meu nu ma insala de data asta.

Acum doua zile, steteam singur pe o banca,(apropiat de locul prin care trece in fiecare zi) si ma plangeam de faptul ca statul nu vrea sa-mi dea nimic pe degeaba, si ca va veni o vreme cand va trebui sa fac si eu ceva, in loc sa pierd vremea aiurea, cand deodata apare ea cu o prietena.

Ieri, cand mergeam spre aceeasi banca, am zarit-o stand pe banca pe care steateam si eu, cu o zi in urma. M-am bucurat, ca ocazia de a intra in vorba cu ea a venit, insa dupa 10 secunde mi-am dat seama ca sunt de fapt prieten cu ghinionul. Aproape de ea, erau ceva baieti, care se presupun a fi "prietenii" mei, insa in realitate, nu sunt. (Ei nu aveau treaba cu ea)

Am mers acolo, am salutat pe toata lumea, i-am aruncat o privire, iar dupa vreo 10 secunde imi spune: " Da pe mine nu ai de gand sa ma saluti? " Cand am auzit asta, am inceput sa ma gandesc doar la cuvinte care incep cu "m" si cu "p" in sinea mea.

De ce? pentru simplul fapt ca domnisoara nu era acolo sa admire peisajul (care de fapt se rezuma la sectia "Boli Infectioase" a spitalului) ci pentru un alt motiv. Insa, eu am parut ca un ratat, care in ciuda faptului ca este mai mare decat ea, nu a fost in stare nici macar sa o salute, apai sa mai intre in vorba ca ea, iar gandul asta ma omoara.

Am mai stat vreo 4 minute pe acolo, insa nu aveam cum sa-i spun nimic, din moment, ce acei "prieteni" erau acolo. I-am aruncat ceva priviri, insa ea se uita dezamagita.

Acum orice om, si-ar pune intrebarea: " Da ce era ba, daca macar o salutai?"

Ei, daca faceam asta, era o greseala colosala deoarece acei oameni, cum am spus nu sunt prieteni, sunt de fapt "oameni de afaceri", oameni pentru care banul reprezinta totul, fiind dispusi sa treaca peste orice fara scrupule. Marea diferenta intre ei, si cei de la TV, este doar imbracamintea, in rest totul e la fel.

Din pacate, si eu sunt unul dintre ei, mai mult sau mai putin, iar "regula" nr.1 in "abecedarul" lor, este sa nu arati faptul ca ai puncte slabe, deoarece atunci cand vor avea un motiv, care arata faptul ca nu te supui in propritie de 100% valorilor morale care care le au si ei, se vor folosi de ele sa te doboare(exact ca si familile mafiote), prin doua metode:

1. Indiferenta( in cazul meu nu merge)
2. Presiunea. Presiunea este o metoda folosita doar daca, se poate observa o anumita fragilitate in caracterul unei persoane. Daca eu, dadeam un minim semnal cum ca as fi interesat de domnisoara de pe banca, intram eu cel putin, intr-o situatie din care nici Dumnezeu nu ma mai putea salva.

Si acum, orice om normal s-ar intreba: " Da ce ma, au aia astfel de motive sau intentii? "

Da! Au o gramada! si din punctul lor de vedere, "discul" meu are nevoie de un eject cat mai repede.

Acum abia vine intrebarea. Cum pot sa repar aceasta greseala? M-am gandit sa ii spun in fata faptul ca eu de fapt simt ceva pentru ea, insa poate sa nu fie deloc bine din moment ca ieri am esuat lamentabil. Ceva idei?

15 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Cred ca ti plac telenovelele!laughing)

| RetardedRacoons a răspuns:

La 18 ani sunt niste sule blegi la fel ca si tine, doar tu ii vezi ca mari traficanti.
Incearca sa nu mai consumi marfa ca ai devenit paranoic si visezi la povesti cu intrigi, drama si sacrificiu de sine.

| KeporLove a răspuns:

Mia facut placere sa citesc aceasta "aventura" a ta care ai traito. Nu am avut ocazia sa trec prin asa ceva. si nici nu cred ca am experienta necesara sa iti spun ce sa faci dar incercarea moarte nu are. Daca ea se uita asa suptil la tine de fiecare data cand te vede crezi ca ar dezamacio ca nu ai salutato o data? Din contra i-ai dat un motiv sa intre in discuti cu tine. Iar privind de preieteni aceia de "afaceri" la care conteaza bani nu cred ca ar trebui sa iti faci grij de parerile lor. Nu ar strica ca odata sa o opresti sau sa te intalnesti "intamplator" cu ea si sa te opresti la povesti. Privind la discutia fata in fata eu zic sa afli putin mai multe de ce o duce caputu inaintte sa ii spui asemena lucrui ca sunt fete care s-ar putea sa profite de naivitatea baietilor si sa ii duca de nas doar din cateva priviri. discuta cu un prieten apropiat de-al ei, afla mai multe despre ea inainte sa ii spui ceea ce simpti de fapt. Sper ca sfaturile mele sa te ajute oarecum. Mult succes

| Marius94_5839 explică (pentru KeporLove):

Multumesc de raspuns. Ai dreptate cu ceva lucruri. Multumesc mult de tot.

| stef112 a răspuns:

Frate sunt bulversat total..adica daca nu iti citeam comm intelgeam mai multe lucruri oameni de afaceri? asa iti numesti prietenii nu am inteles nimic bafta.

| plosnitapufoasa a răspuns:

Eu iti raspund direct la intrebare. zic ca ar fi bine data viitoare cand va intalniti sa o inviti frumusel pe banca si sa stati de vb. ii spui ca ti se pare atragatoare frumoasa etc(vrajeli/ sau sinceritate) tu alegi.da zic sa fi sincer merge mai bine. si cu asta basta. nu tot o lungesti. funda?

| WapSter a răspuns:

Crezi ca sta cineva sa citeasca toata chestia asta de deasupra big grinbig grinbig grinbig grinbig grin?
eu nu cred...

| Marius94_5839 explică (pentru WapSter):

Sti care e treaba de fapt? Eu am nevoie de un sfat bun, de la un om serios. Nu cred ca un om superficial si indiferent, m-ar putea ajuta. Daca citeste tot de acolo cu atentie, e clar ca ma poate ajuta intr-un anumit fel. Mi-ai prins ideea?

| Cressida a răspuns:

Hmm sincer asa zisul meu iubit e in aceeasi situatie si ma deranjeaza lucrul asta, insa inca incerc sa rezolv problema si sa ma obisnuiesc k faptul ca exista posibilitatea k din orgoliul meu sa ii fac rau lui.

| ƒeeℓ a răspuns:

Buna!happy
Am citit tot, analizand povestea ta...
Uite! Vezi cum poti pierde pe cineva din cauza unora cu care nu ai vrea sa ai de a face?
Poti sa-mi spui si mie varsta ta?
Din discutii pari a fi un om matur, un barbat...Ce fel de barbat esti? (da, te cert)
Domnisoara aceea poate chiar tinea la tine enorm si ca orice fata, pune suflet si din proprie experienta iti spun ca o fata admira la baiatul pe care il place, pana si cel mai banal gest al sau.
Sunt ferm-convinsa ca a suferit, chiar daca nu a fost intr-un mod foarte vizibil.
A fost oarecum urat din partea ta sa faci asa...
Sfatul meu este sa nu mai intri in contact cu acei tipi deoarece vad ca te deregleaza psihic, emotional, dandu-ti o stare de agitatie si neliniste... Oamenii aceeia nu-ti fac bine, evita-i cat poti...
Cat despre fata...ce pot sa zic...desi aparent totul e pierdut eu zic totusi sa mai incerci.
Multi tineri, fie ei fete sau baieti sunt adesea incapatanati si asteapta pana ce unul dintre ei face primul pas... Daca nimeni nu va lua aceasta decizie nu se va intampla nimic, insa in cazul in care s-au investit sentimente nedezvaluite, ambele parti vor avea de suferit in functie de cat si-au dat interesul.
In cazul in care fata sau baiatul isi va face curaj, se va aprinde acea scanteie.
Stiu, ti-am spus niste generalitati care s-ar putea sa te scoata putin din ceata...
Deci, in concluzie, daca intr-adevar o placi du-te la ea hotarat, fara retineri si spune-i adevarul, cere-ti scuze si explica-i de ce ai procedat asa, recucereste-o si fa-o sa te iubeasca din nou pana nu e prea tarziu!
Iti urez multa bafta si inca ceva, arata-i din tot sufletul ca o iubesti, fii profund...
P.S. Sper sa iei in considerare sfaturile mele si sa nu tii cont de faptul ca am 14 ani...
Ma bucur daca te am putut ajuta...

| Marius94_5839 explică (pentru ƒeeℓ):

Exact pe cineva ca tine cautam. Dar inainte sa iti multumesc ca ai avut bunavointa sa citesti ce am scris mai sus.

In primul rand, iti voi raspunde la intrebare. Am 18 ani. Totodata, vreau sa iti dau dreptate pentru faptul ca ai spus ca acele persoane nu sunt potrivite pentru mine. Dar acum doi ani, disperarea m-a aruncat in bratele lor. Or fi ei capodopera lu' dracu dar trebuie sa manaci ceva atunci cand plange stomacu'.

Nu are ratiune ce spun? Sa sti, ca iti pierzi foarte usor discernamantul cand nu ai bani. Si multi stiu ca eu cred asta despre ei. De accea "discul meu" are nevoie de un eject cat mai rapid. Iar ca ejectul sa fie si PUS practica, au nevoie de puncte slabe. Daca imi aratam punctul slab, adica ea, treaba devenea serioasa. Nu mai era nevoie sa ma intrebi ce varsta am, cel mai probabil vedeai la televizor, la ora 5, langa ceva poze cu mine.

Pare aiurea ce spun? Da. Probabil. Dar talharii adevarati, talharesc prin diferite tactici prin care se enumera si presiunea. Acum intelegi de ce am dezamagit-o?

Probabil ca nu am fost barbat. Adevarat. Doar ca eu incerc sa fac astfel incat sa fie bine, si sa imi pastrez capul pe umeri, si picioarele pe pamant. Si sa nu pice si altii din cauza mea.

In al2-lea rand vreau sa iti spun ca si eu m-am gandit la exact acelasi lucru. Sa ma duc sa vorbesc cu ea, e clar ca voi face. Insa nu stiu ce sa-i spun. Daca ii spun ca simt ceva pentru ea, e clar ca imi va pune intrebarea: " Da ieri ti-ai inghitit limba, sau care era problema? " iar daca eu ii raspund cu ce ti-am explicat tie mai sus, o sa se sperie, si o sa se indeparteze de mine. Eu insa m-am gandit sa-i spun in fata ca tin la ea, dupa care sa incerc sa imi cer scuze cumparandu-i o bautura rece, sau o plimbare, dupa ce o las sa se gandeasca.(adica sa o chem mai tarziu la un suc, cv de genu' ) Daca va raspunde invitatiei, si ma va intreba de ce am fost un tampit ieri, am sa-i explic. Din moment, ce mi-a accepta invitatia inseamna ca sentimentul e reciproc.In cazul asta cred ca va intelege ca mai am nevoie de maxim 1 saptamana sa ma asigur ca nu o sa ajung victima nimanui.

Ce zici, o idee buna?

Iar la sfarsit vreau sa iti spun ca nu ma consider o persoana matura laughing

Nu aberez. Asa este. Sunt adeptul unei teorii care sustine ca omul nu se maturizeaza niciodata. In realitate sunt un fel de Paunescu. Doar ca eu injur mai mult.

| ƒeeℓ a răspuns (pentru Marius94_5839):

...Mii de zcuze ca am venit cu un raspuns tarziu!
Deci, dupa parerea mea, daca vrei sa-ti castigi paniea, lasa-te de de-astea si de "prietenii" tai si mai bine pune mana si cauta-ti un loc de munca cinstit ca doar ai 18 ani, esti barbat de acum! ...Deci eu vad ca esti un baiat de treaba si dupa parerea mea nu ar trebui sa ai de a face cu astfel de oameni, nu esti ca ei.Intelegi?
Stiu ca pe la 16 ani, erai doar un pusti ce vroia sa fie "smecher" ca toti ceilalti si de-aia te-ai aventurat cu ei, acum ca esti mare iti cam dai seama ce prostie ai facut, dar lasa! Capul sus ca o sa fie bine.
Cat despre fata, nu stiu ce sa zic...Eu as proceda astfel...
Daca tine la tine cu adevarat te va intelege, nu trebuie sa o iei pe ocolite.
Te duci la ea, va retrageti la o cafenea ceva si incepi sa ii explici cu niste cuvinte mai putin dure...II spui ca datorita faptului ca tii la ea nu i ai raspuns la salut. Spune i cuvinte din suflet si fa-o sa inteleaga ca dincolo de prostiile pe care le ai facut tu, esti un om SINCER si demn de dragostea ei. Fii profund si fa-o sa te iubeasca, aratandu-i ca-ti pare rau, dar nu pe ocolite...
Acum tu faci cum crezi de cuviinta, insa iti voi spune ceva care probabil de va pune pe ganduri...
Comorta-te ca un leu pentru o zi decat sa fii oaie tot restul vietii...
si...
Ce preferi sa fii fugar si infractor toata viata cu niste nemernici care se folosesc de tine, apoi CAPUT sau sa duci o viata fericita cu o fata care sa te iubeasca?
Deci sfatul meu numarul 1 este sa te debarasezi total de oamenii aceia...
Multas bafta!

| ƒeeℓ a răspuns (pentru ƒeeℓ):

Da-mi te rog id-ul tau de mess ca acolo intru mai des decat pe TPU si daca vrei te mai pot ajuta daca chiar iti sunt de folos si ai nevoie.
Imi place sa ajut oamenii cand au probleme de gen, imi doresc sa fiu psiholog.
De multe ori mi se intampla sa stiu multe lucruri despe o persoana pe care nu o cunosc si nu am vozut-o doar daca vorbesc 5-10 minute cu ea.
Trimitemi mesaj pentru ca eu nu pot ca-s junior.

| celdintai a răspuns:

Poi cand te mai intlnesti cu ea, opresteo si spune-i ca trebuie sa ii spui ceva foarte important pentru tine, si poate si pentru ea, si ii spui exact cum st treaba.Asa am procedat si eu odata si a mers.