| Lavy_5946 a întrebat:

am nevoie din nou de ajutorul vostru. eu si prietenul meu suntem impreuna de mai bine de un an jumate. totul a inceput cand er eram clasa a 10`a (cam prin sem 2) iar el a 11`a. primele 4 luni au fost minunate, mai ales ca eram la inceput. am plecat impreuna o luna de zile la bunicii lui, la munte, loc cu care eu nu eram obisnuita si oameni pe care nu ii cunosteam si pe care i-am juddecat gresit. si asta de fata cu el. dar apoi mi-am dat seama de greselile pe care le-am facut insa nu am avut ce face. l`am ranit. in ciuda faptului, noi am ramas impreuna. cand ne-am intors in tm, el a plecat din nou pentru 2 saptamani pentru ca bunicii lui aveau nevoie de ajutorul lui. pentru mine a fost enorm de greu si ne-am cam certat in perioada aceea daca de ex el nu imi raspundea imediat la tel sau la sms.si nu raspundea pentru ca muncea (ii ajuta la renovat). apoi a urmat o perioada un pic rece intre noi, dupa care iarasi nme`am apropiat cat de cat. in decembrie el a plecat din nou de craciun la tatal lui (parintii lui sunt despartiti) si pe la bunici si s`a intors dupa revelion. eu am facut revelul cu parintii lui si nasii mei. nu am putut merge cu el deoarece ai mei nu m`au mai lasat.bine, au intervenit mai multe chestii cum ar fi ca eu m`am schimbat mult in perioada in care am lipsit, dar eu zic ca m`am schimbat inbine. eu inainte nu le raspundeam la ai mei si ascultam tot ce ziceau si eram un fel de sluga pentru ei iar acum imi exprim punctul de vedere. in fine, in acea perioada iarasi ne-am certat dar nu foarte mult. eu am inceput sa vorbesc cu mama lui si bunica lui 9cu care am int fff bine) despre problemele mele cu ai mei, despre relatia cu el si mai multe. erau singurele persoane adulte care ma intelegeau si ma ascultau. si pe el a inceput sa il deranjeze asta. o perioada am renuntat, si acum mai sunt perioade cand mai vb pentru ca am unele probleme in care am nevoie de ajutorul, sprijinul unui adult iar in familia mea nu gasesc asa ceva. de paste el iarasi a fost plecat iar eu am avut un deces in familie si nu am putut merge cu el, desi nu stiu daca m`ar fi lasat ai mei. acum in vara a fost plecat aproape toata vara si am vb f putin, si mai mult prin sms decat la tel. acum eu am intrat in ultimul an de liceu, iar el la faculta. printre astea el mai trebuie sa si munceasca pentru ca nu are alte posibilitati sa`mi plateasca faculta. dar relatia dintre noi este.nu stiu cum sa spun. vorbim foarte dar foarte putin si el este f stresat si zilele trecute am incercat sa vb cu el dar il supara tot ce`l intrebam. acum, intrebarea mea este, ce as putea eu sa fac sa nu se termine de tot relatia? eu inteleg ca este stresat si este greu pentru el si si pentru mine este greu dar nu as vrea sa il pierd. am aflat de faze cand i se spunea ca sa ma insele si zicea ca nu imi poate face asta, iar altele cand unii ii ziceau ca dc mai sta cu mine daca ne tot certam si nu e ok si el le raspundea sa nu se bage in viata lui. si pe undeva simt ca tine la mine si ca este foarte stresat, dar as vrea sa pot face ceva pentru a nu "stinge focul". adica chiar daca e sa ne vedem rar, sa vorbim putin, dar sa existe acel ceva care sa ne tina impreuna. m`am culcat cu el dar nu stiu daca este un mod de a`l apropia. as vrea ceva mai de durata sa zic asa. poate baieti m`ar putea ajuta? sau poate exista cineva care a trecut prin situatii asemanatoare. va rog ajutati`ma! VA ROG! il iubesc f mult si stiu ca si el simte pentru mine sentimente puternice, dar poate situatia il face sa nu isi dea seama de asta sau sa fie pur si simplu obosit psihic. el munceste cu tatal lui vitreg pentru mopment, pana isi gaseste ceva mai bun si cum niciodata nu s`a inteles cu el si mai ales programul care de fapt nu exista si tr sa munceasca chiar si noaptea.si munca fizica.va rog ma puteti ajuta?! VA ROOOOG! sad

Răspuns Câştigător
| DyNo a răspuns:

Pai eu cred ca este stresat, si cu minca, si cu facultatea si cu parinti lui divortati si cu tatal vitreg mereu pe capul lui la munca si ca mai are o iubita pe care o iubeste, dar pentru care nu prea are timp.
Eu zic sa vorbesti cu el si sa-i spui ca ai vrea sa va petreceti mai mult timp impreuna, atat cat se poate, si sa-i explici situatia, cum ca tu nu vrei sa ''se stinga focul". Sunt sigur ca te iubeste, dar pur si simplu are prea multe pe cap.

2 răspunsuri:
| alexoprondrina a răspuns:

Si eu cand nu-mi raspundea iubitul la telefon deveneam agitata, simteam o senzatie, ca o vibratie puternica in suflet care ma facea sa simt ca as putea sa trec munti numai sa vad de ce nu raspunde.
Era o nebunie! pur si simplu nu mai controlam. vroiam sa tin de relatie cu dintii si sa fac orice numai ca totul sa continue.
Si a continuat. Dar dupa ce eu am trecut printr-o perioada de 'reabilitare', adica am invatat sa ma pun pe mine pe primul loc, familia pe 2 si altele pe 3. Mi-am petrecut timp cu mine si mi s-au limpezit apele. Acum a inceput liceul, m-am axat pe invatatura, m-am implicat in proiecte si acum vizitez tari straine. in fine si chiar ma simt linistita si impacata sufleteste si mai ales independenta, cum eram inainte.

| lolo_9040 a răspuns:

Pai incearca sa vbsti cu el.eu zic ca ajuta. sau daca tot spui ca el e mult plecat si va vedeti rar incearca sa vorbesti macar 5 min cu el la tel. prietenul meu e de la munte iar eu sunt la mare. noi vbm mereu la tel dat el e foarte sensibil si am incercat sa ma despart de el dar zice ca tine mult la mine si. ma rog. cel mai bine e sa vorbesti fata in fata cu el si sa va rezolvati problemele si incearca sa vorbesti cat mai calm posibil. eu zic ca tine la tine. daca nu tinea acum nu mai erati imp deci stai linistita si incearca sa izi rezolvi problemele intrebandu-l pe el :*