| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie doar de parerea ta sincera!
Acum un an am cunoscut pe messenger un baiat! [nu-mi amintesc de unde am id-ul lui]!
El are 21 de ani, iar eu am 15 ani!
El sta in Italia momentan si eu in Romania!
Nu ne-am vazut niciodata, dar vorbim mult pe mess si la telefon!
Ne cunoastem destul de bine, ne intelegem foarte bine, ne iubim, el e un baiat de treaba si pot zice ca e genul meu!
El deocamdata sta in Italia si munceste acolo, dar vrea sa renunte la Italia, la familie [mama lui se va supara rau daca pleaca], la munca buna pe care o are acolo [aici in Romania nu ar castiga atat de mult] doar ca sa vina in Romania sa stea cu chirie la mine in oras!
Stiu ca diferenta de varsta este mare, dar si el spune ca nu conteaza varsta, frumusetea, banii si nimic, doar sentimentele noaste!
Se poarta foarte frumos cu mine si orcat de mult il enervez el ma iarta si ma accepta asa cum sunt - mai mult cu defecte!
El vrea sa isi petreaca timpul cu mine fiindca ma iubeste si spune ca de mult cauta fata perfecta [care sa nu se uite la bani, frumusete etc] pe care sa o iubeasca cu adevarat!
Amandoi stim cum e sa suferi din dragoste si nu cred ca e genul de baiat care sa ma raneasca!
Parintii mei nu vor accepta aceasta relatie, dar suntem pregatiti sa luptam cu orice ne sta in cale:X!
Trebuie sa precizez ca el nu mai e virgin de mult, dar eu sunt si a zis ca va astepta atat ca va fi nevoie si nu ma va presa [atunci cand voi vrea si voi fi pregatita se va intampla - pana atunci NU]!
Imi face multe declaratii de dragoste si imi spune mereu ca ma iubeste!
Chiar daca eu sunt mai rece cu elsad!
Ce sa fac? Sa renunt la el fiindca e prea mare pentru mine sau sa lupt cu oricine pentru relatia noasta?
Vreau multe pareri! Multumesc! Funda Normal!

21 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu fii naiva.Ai vreo idee cu cate altele face acelasi lucru?
Esti pe post de marfa, draga mea, trezeste-te!
Daca are 3 ca tine,stii ce bine o s-o duca el in Italia?
Nu ma crezi,nu-i asa?
Ei,ai rabdare sa vina si sa-ti spuna ca trebuie sa plecati in Italia! Deocamdata te-a racolat si esti ancorata bine, dupa cate vad!
Tu n-ai auzit in viata ta despre pericolele internetului?
Ce-ar fi daca te-ai trezi putin si ti-ai cauta un baiat de varsta ta, unul pe care-l vezi si nu are ce sa-ti ascunda?

| RyugaHideki a răspuns:

Un baiat la varsta lui, care nu ar avea sentimente foarte mari, extinse la extrem, nu ar renunta la atat de multe lucruri pentru o fata de 15 ani. Inseamna ca chiar te doreste si ar trebui sa lupti pentru acest lucru. Sunt multe persoane care sunt impreuna si au diferenta de varsta mare. El acum este matur, responsabil si se pare ca iti doreste sa aiba o relatie serioasa, pana cand unul din voi va muri happy Merita nu doar o sansa, ci merita o atentie deosebita. Unul ca el gasesti destul de rar, chiar daca unii spun ca ei sunt buni, sau chiar mai buni decat el intr-o relatie, sunt doar cuvinte. Acest tip din Italia iti si arata ca chiar te iubeste si cred ca il meriti si te merita.
Concluzie: Nu renunta la el si lupta pentru relatia tahee hee Parintii tai nu trebuie sa stie ca el are 21 de ani big grin

| wolder a răspuns (pentru RyugaHideki):

Multumesc pentru sustinere! Chiar ai extrem de multa dreptate! Am sa lupt pentru relatia asta si asa e nu trebuie sa afle ca are 21 de ani, am sai mint ca are mai putin [ca oricum arata mai tanarhee hee]!

| RyugaHideki a răspuns (pentru wolder):

Cu placere. Oricand ^.^
Si daca nu iti acorda tie prioritate superioara, el sa se "supuna" mai mult si sa te lase sa iti continui studiile cat timp vrei tu, te lasa sa stai impreuna cu parintii tai sau cu el (depinde de alegerea ta) si te face sa te simti bine, atunci e bine. Daca te face sa te simti rau, pune piciorul in prag. Ai grija sa nu te aibe niciodata la mana cu vreo cevahee hee

caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimi! in primul rand cred ca 6 ani nu e o diferenta prea mare, conteaza doar ca tu esti minora si ai gandirea acum pe roze, asteapta sa faci 18 ani si automat gandirea ti se va schimba si vei fi strict raspunzatoare pentrudeciziile luate, daca te iubeste cu adevarat, va intelege decizia ta si te va astepta, si nici locul de munca nu il va pierde.ii dau dreptate parintilor ca nu au cum sa fie de acord cu decia ta/voastra, varsta de 15 ani nu mi se pare potrivita pentruastfel de alegeri...nu te grabi sa vezi cum e viata de cuplu/familist, esti pregatita fizic/psihic pentrua infrunta orice situatie? nu cred, deci mai gandeste-te si nu lua decizii la nervi si in pripa.ai grija de tine si poate vom mai vb...wave

| wolder a răspuns (pentru caramela):

Da stiu ca sunt destul de mica sa iau aceasta decizie, dar vreau sa fie o relatie normala nu chiar [familie] asta va fi daca e cazut.cand voi mai creste! Si nu mai pot sa astept 3 ani nici eu/nici el! E prea mult timp pana atunci poate imi gasesc pe altul/sau el pe alta...si nu pot sa-mi sacrific toata dolescenta asteptandul!

| caramela a răspuns (pentru wolder):

Draga mea, in momentul care ei decizia sa te muti cu el, automat iti revin sarcinile unei femei logodite/casatorite, doar nu crezi ca vine cineva sa va spele, sa va faca curatenie, mancare, si apoi cu viata sexuala ce faci? nu crezi ca vei fi nevoita sa ti-o incepi? ai zis ca nu faci sex cu el pana la 18 ani, hai sa fim seriosi, cine sta langa tine 3 ani fara sa se atinga? tu realizezi ce zici? e viata ta faci ce vrei cu ea, ai pus o intrebara, eu/noi am raspuns cat de cat logic si la obiect, decizia iti apartine in totalitate... poate vom mai vb, si sincer m-as bucura sa aud numai de bine...sa fii iubita!

| wolder a răspuns (pentru caramela):

Nu a spus nimeni ca ne mutam impreuna, doamne fereste, nu vom face asta!
Eu voi sta cu parintii mei, imi voi continua studiile si cu el imi voi petrece o parte din timp!
Si el va astepta fiindca trebuie sa faca asta daca ma iubeste asa cum zice, daca nu vrea sa astepte inseamna ca nu ma iubeste si sa te duca draculaughing!
N-am sa fac asta doar pentru ca vrea el! il iubesc, dar nu ma poate obliga sa fac nimicbig grin!
Daca insista ii dau papucii, dar a promis ca nu vom face decat atunci cand voi fi pregatitawinking
Va multumesc pentru raspunsuri:X!

| Lisa01 a răspuns:

Treaba asta poate fii cu 2 taisuri.Eu zic sa nu crezi nimic pana nu vezi fapte concrete.Nu ai de unde sa stii daca baiatul ala chiar se intoarce in tara pentru tine sau poate pentru ca chiar nu mai are de munca acolo si vrea sa faca sa para k un sacrificiu pentru tine.Sa zicem k nu conteaza varsta dar el e mult mai,, trecut,, prin viata decat tine si daca lucrurile chiar stau cum zice el inseamna ca ai dat peste barbatul aproape,, ideal,,.Eu zic sa astepti sa vezi fapte si sa nu te simti obligata cu nimic fata de el in privinta vietii sexuale pentru ca daca te iubeste cu adevarat te asteapta oricat e necesar.Concluzia...asteapta sa vezi fapte si cum decurge totul.

| wolder a răspuns (pentru Lisa01):

El chiar are un loc foarte bun de munca unde castiga destul de bine [in Romania nu ar castiga atat], dar tocmai sta acolo sa mai faca bani ca sa vina in Romania!
Da, ai dreptate voi astepta sa vad faptele, sa vad daca ma iubeste asa cum spune!

| Roo a răspuns:

La 15 ani visam sa ne maritam cu baiatul de care ne-am indragostit. 6 ani nu e o diferenta mare. insa, chiar crezi ca il iubesti? sau chiar crezi ca te iubeste? sau chiar crezi ca el o sa renunte la tot acolo pentru tine? eu cred ca nu.straight facee foarte probabil ca el sa te abureasca, sa te faca sa crezi ca e baiat bun si sa ai incredere in el, sa te cheme in it in vacanta si mai apoi sa te trezesti ca te-a vandut unui peste.ar lua un pret destul de frumusel pentru tine mai ales ca esti minora si virgina. ai mare grija fata ca nu e de gluma cu asa ceva! dar sa zicem ca el e un tip sincer si noi ne inselam in privinta lui, a voastra. vine in tara, va iubiti, aveti o poveste de dragoste, tu termini liceul(sau poate nu), va mutati impreuna, de facultate nu se pune vorba(ca doar n-o sa munceasca doar el ca sa plateasca chiria) o sa muncesti 12 ore pe zi, intre timp vine si bebe. si la 20 de ani realizezi ca ti-ai distrus viatahappy mai ai multe de vazut! traieste-ti adolescenta, distreaza-te, bucura-te de viata. o sa intanlesti o multime de baieti de care o sa te indragostesti si pe care o sa-i iubesti mult mai mult decat pe acesta.stii vb aia, pana la dumnezeu te mananca toti sfintii! asa e si cu baietii. mai ai de trait multe pana il gasesti pe cel potrivit!

| wolder a răspuns (pentru Roo):

Nu vreau sa ma marit cu el stiu ca vor mai urma si alti baieti pana voi da de acel baiat special cu care sa ma maritbig grin!
Da, sunt foarte sigura ca il iubesc, si cred ca si el ma iubeste daca vrea sa faca atatea sacrificii pentru mine!
Daca se va sacrifica si va renunta la tot e o dovada ca ma iubestelove struck!
Nu poate sa ma scoata din tara fiindca sunt minora! Si oricum nu am sa plec de langa parintii mei:X!
Eu voi termina liceul si voi face si facultatea ca parintii mei insista sa fac facultatea si voi si muncii ca nu e grea munca pe care vreau s-o fac eu, castig bine si imi ramane destul timp peste invatat si pentru scoala!
Nu am sa fac un copil pana la 20 si ceva de ani!
Daa, vreau sa-mi traiesc adolescenta, sa invat, sa ma distrez, sa ma bucur de varsta:X
si nu sunt genu, nu pot sa fiu asa, sa-mi schimb mereu parteneru, chiar nu-s asa si nu pot sa fac asta!
N-am chef sa ii iau pe toti la rand! Nu pot azi sa iubesc si maine nu!
Pe el il iubesc, daca se va termina cu el asta ehappy! Poate imi voi gasi pe altul.laughing
Dar pana atunci mai e multhappy!

| Roo a răspuns (pentru wolder):

Ai cerut o parere sincera, ai avut-o. oricum, nimeni de aici nu cred ca iti vrea raul. cei care iti dau un sfat prietenesc o fac pentru ca probabil au mai multa experienta decat tinehappy si sfatul meu era sa ai grija. si nu ma refeream doar la faptul ca ar putea fi un "peste" ci si la faptul ca incepi sa-ti faci vise si sperante...si in momentul in care o sa intrerupeti relatia si o sa dai cu funduletzul de pamant, sa vezi ce rau o sa doarahappy oricum, bafta

| wolder a răspuns (pentru Roo):

Va multumesc tuturor ca ati zis parerea voastra sincera, apreciez asta!
Am sa incerc sa am destula grija, dar e cam greu sa nu-ti faci vise:-s!
Oricum am mai trecut prin asta, voi trece peste daca se intampla cevabig grin

Răspuns utilizator avertizat
| numeleastanuepublic a răspuns:

Eu cred ca ar trebuie sa discuti cu parinti tai si sa astepti pana vei avea peste 18 ani caci daca te iubeste cu adevarat va astepta pana atunci!

| wolder a răspuns (pentru numeleastanuepublic):

Mmmda! Ai si tu dreptate! Dar oricum astepta. ca nu fac sex cu el pana la 18 ani deci nu are de aleslaughing!

| veveritzaturbata a răspuns:

Pesteeee! Pt mine povestea are urmatoarea continuare : el vine in tara pentru tine apoi o sa i se faca dor de mama lui, iti va propune sa mergeti amandoi sa o vedeti si sa faca prezentarile iar mai apoi tu ajungi marfa lui. Scuze, asta e parerea mea dar mult succes si ai grijawinking

| wolder a răspuns (pentru veveritzaturbata):

Daca i se face dor de masa se duce si o vede singur nu vreau so cunosclaughing!
Nu poate sa ma scoata din tara fiindca sunt minora, doar cu acordul parintilor mei care vor da o semnatura, iar daca se intampla ceva cu mine el face puscariebig grin!:X