| cristal_7578 a întrebat:

Buna ...am si eu nevoie de cateva sfaturi
e o poveste cam lunga. sper sa aveti rabdare sa o cititi.am o relatie de 9 luni(ieri am facut 9 luni si am avut parte de o seara romantica in doi la el) insa am inceput sa ma indoiesc de iubirea lui, relatia noastra a fost una ceva mai speciala, am trecut prin multe ca sa fim impreuna, aveam o relatie perfecta, multi ne ziceau ca ne potrivim si ca suntem facuti unul pentru altul.
la inceput se purta foarte frumos cu mine, declaratii de dragoste tot timpul, cadouri aproape in fiecare saptamana, ma alinta, ma proteja, imi spunea ca vrea sa fie toata viata cu mine, ca vrea sa fiu a lui pentru totdeauna, ca sunt viata lui, simteam ca ma iubeste foarte mult, sentimentul e reciproc, este primul baiat din viata mea, il ador, il iubesc si este totul pentru mine, dar pe tot parcursul relatiei l`am mintit de cateva ori(detesta minciuna, mi-a spus de la inceput ca nu ar suporta sa-l mint), i-am gresit de multe ori, dar de fiecare data nu mi-a zis nimic, m`a iertat mereu, imi explica cum si unde am gresit si imi zicea sa-l mai ascult si pe el ca imi vrea binele etc, dar bineinteles ca eu faceam tot ca mine si il raneam. iar acum(de vreo 2 saptamana)e mai distant, mai rece fata de mine.am avut mai multe discutzii serioase(fata`n fata). l`am intrebat daca ma mai iubeste, daca s`a plictisit. dar el insista ca ma iubeste, ca nu s`a plictisit, imi spune ca este doar putin suparat pentru tot ce i-am facut, ca s`au adunat toate si nu suporta sa ne certam, eu ma enervez si foarte repede, sunt extrem de geloasa etc, iar recent am avut o cearta mai urata ( nu am tinut cont de parerea lui intr-o problema si m`am "fript" )si de atunci este asa.am vorbit si i-am promis ca o sa ma schimb, ca o sa il ascult si pe el si ca o sa tin cont de parerile lui. ce sa fac ca sa fiu mai calma, sa nu ma mai enervez asa repede? credeti ca ar trebui sa ma pregatesc sufleteste pentru o veste proasta sau vrea doar sa`mi dau seama singura ca gresesc atunci cand nu tin cont si de parerea lui, ca nu fac ca el in unele situatii mai importante.etc? multumesc pentru rabdare si chiar as avea nevoie de niste sfaturi de la voi...
_________________

Răspuns Câştigător
| hurtsoul a răspuns:

Sa nu ne gandim in primul rand la ce e mai rau. gandeste-te ca poate are ceva probleme cu parintii sau cu scoala(facultatea, serviciul). intreaba-l daca il poti ajuta cumva, spune-i ca ii vei fi alaturi orice ar fi. insa e posibil sa se si fi saturat de certuri si gelozii nefondate.insa daca te iubeste cu adevarat le va accepta, dar cu conditia ca tu sa incerci sa le diminuezi. gandeste-te ca el vrea sa fie cu tine, nu cu altcineva si daca ar vrea sa te insele te poate insela si fara ca tu sa stii. asa ca incearca sa fi mai calma si mai calculata si chiar mai dulce cu el. vei vedea ca relatia voastra se va schimba cu mult in bine, trebuie doar sa comunicati si sa il acceptati pe celalalt asa cum este.Succes!

8 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Ti-a dat totul dar pentru tine n-a fost niciodata suficient!

Am o buna prietena care a trecut prin asa ceva: iubitul ei ii facea toate poftele, cand zicea ea ''vino!'', ''pleaca!'' asa facea saracul; un an de zile i-a fost sclav, ea ii zicea ca vrea pauze cand el avea probleme si se racea putin de ea, pana cand baiatul a spus si el PAUZA! Si acum cine sufera si e indignata de parca n-a facut nimic sa se ajunga la asta? EA!
Sa sti ca mama imi zice mereu asa cand sunt mai ''rea'' cu iubitul : ''mai fa tu asa si o sa-l pierzi!''. Cand imi spune asta ma speriehee hee si imi revin din ''nesimtire''.

Si tu ar trebui sa ai parte de o revelatie din asta ca sa nu te trezesti fara el! O sa iti plangi pasii mai tarziu daca nu te schimbi!

| Floreenofficial a răspuns:

Trebuie intotdeauna sa asculti si de parerea lui, dar bineinteles sa ai si tu un cuvant de spus!
nu te lasa calcata in picioare chiar daca tii mult la el! trebuie sa il faci fericit si el la fel! si cel mai important:fara secrete!
succes! :*

| ATHOS a răspuns:

Nu cred ca vrea sa te paraseasca, insa probabil a obosit sa lupte.
Daca vrei sa nu-l pierzi e cazul sa te schimbi.
Bafta!

| crysty08 a răspuns:

Am citit e nasol si eu ma enervez dar acum pastreazati calmu eu zic ca incepi a il pierde fi ft atenta cu el iubestel mult apropiete mult ascultai sfaturile fa si ca el e vina ta daca va despartiti imi va parea rau dar va fi numai vina ta dimn cate am citit fi femininta fa-l sa se indragosteasca a2a oara de tine

| andreea_1536 a răspuns:

Imi pastrez calmul usor doar cand ma gandesc ca il iubesc si ca nu vreau sa ne mai certam.la asta ma gandesc si ma calmez.ar trebuii macar un timp sa te porti frumos cu el si nu il mintii, minciuna doare mai ales daca are incredere in tine.bafta!

| theoneandonly a răspuns:

Te va insela dar nu vei afla asta... dupa ce te inseala de cateva ori lucrurile vor reveni la normal. Trebuie sa se descarce si el cumva, nu?

| cristal_7578 explică:

Va multumesc mult pentru sfaturi, il iubesc foarte mult si o sa fac orice ca sa nu il pierd, mai ales ca aveam o relatie stabila, serioasa, ii cunosteam pe ai lui, petrecem ft mult timp cu ei, la fel si el... sper ca totul sa revina la normal...

| cristal_7578 explică:

Nu cred ca ma va insela, simt ca ma iubeste si e un baiat special, am foarte mare incredere in el, niciodata nu mi-a dat motive de gelozie(totul a fost numai in mintea mea).