| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU. Am nevoie urgent de un sfat. Astazi am făcut petting cu prietenul meu (zic petting, pentru că nu a fost penetrarea propriu-zisă). El m-a masturbat, dar s-a atins și el, chiar dacă nu a ejaculat. Știu că există riscul să rămâi însărcinată de la lichidul preseminal, credeți că am nevoie să iau pastila de a doua zi Escapelle? E posibil să fi avut lichid pre- pe mână? El zice că nu. Fără comentarii răutăcioase vă rog. Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intrebarii tale pot fi transmise 3 raspunsuri si anume :
A.) Pentu a fi catusi de cat bine si mai ales CORECT informat pe viitor, citeste raspunsul urmator. Trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma ORICAND, ORICUM, si/sau din ORICE sau si mai si... practic sa ia nastere chiar si... DIN NIMIC, asa cum crede inca foarte multa lume. Fiecare fata/femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns in momentul in care sunt in situatia de a-si incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 CONDITII, cu precizarea ca cele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca actul sexual este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica doar atunci cand actul sexual are loc in 1-a sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau exact/fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si numai in acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma, NU si din lichidul preejeculator care este 100% steril, lipsit de orice urma de spermatozoizi.
2-) Sarcina se poate forma/poate lua nastere NUMAI in cazul in care SPERMA AUTENTICA ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in 1-a sau in toate cele 4-5 zile care fac parte din perioada fertila a ciclului.
B.) Pentru a intelege ce este de fapt lichidul preejaculator, care este rolul si rostul sau, citeste urmatoarele explicatii CORECTE despre acest lichid.
In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am tot repetat si voi repeta ori de cate ori va fi nevoie tuturor agaricilor ageamii, care in mod gresit vehiculeaza idei, presupuneri si/sau pareri false dar si eronate in privinta lichidului preejaculator. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlate persoane care sunt lipsite de cunostinte medicale corecte, trebuie sa afle/sa stie ca lichidul preejaculator este total inofensiv, fiindca rolul sau este cel de a lubrifia glandul penian (capul penisului), cu scopul de a usura si facilita decalotarea (belirea) penisului. Insa principalul sau rost adevarat este cu totul altul si anume : cel de a curata uretra (canalul) penisului de posibilele ramasite ori urme de URINA (acida) ramase in uretra dupa urinare. Lichidul preejaculator are rolul de a inlatura aciditatea din uretra si asigurarea unui mediu cu pH neutru, incat acesta sa fie propice vietii, in situatia in care ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma si atat viata cat si calitatea spermatozoizilor ajunsi in uretra sa nu fie deloc afectata pentru scurta perioada de doar 2-3 ore timp cat este posibil sa ramana in uretra. Doar asa spermatozoizii vor intalni si/sau gasi conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care NU sunt interconectare si NU sunt nici in legatura cu vreo glanda sau vreun organ al aparatului reproducator masculin, adica cele care produc lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus : NU au legatura cu vezicula seminala, cu prostata sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau in momentul producerii sale.
Insa intr-adevar dupa momentul in care se produce deversarea lichidului preejaculator in interiorul uretrei penisului, dupa acel moment, acolo IN URETRA, poate sa existe posibilitatea sa se produca contaminarea lichidului preejaculator prin procesul de amestecare cu resturi de sperma care au ramas de la o ejaculare anterioara, care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea lichidului preejaculator de catre organismul barbatilor are un cu totul alt scop si rol.
C.) ''credeți că am nevoie să iau pastila de a doua zi Escapelle? ''
Folosirea absolut INUTILA a pastile Escapelle, ar reprezenta o IRESPONSABILITATE crasa, si cu totul impardonabila. Este bine si foarte indicat sa cunosti si aceasta informatie foarte utila si folositoare si pe viitor :
Intotdeauna si in toate cazurile in care apar situatii neplacute cum ar fi ruperea prezervativului in timpul actului sexual ori a ejacularii involuntare din greseala sau neatentie, sau din cauza lipsei de experienta, a spermei in vagin si daca femeia nu este sigura sau nu stie cu precizie in ce etapa a ciclului menstrual este in acel moment, primul lucru pe care trebuie/este indicat sa o faca este aceea de a cumpara din farmacie un test de fertilitate/ovulatie :
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
cu ajutorul caruia sa determina rapid in doar cateva minute si foarte precis cu o acuratete de peste 97%, daca in acel moment ESTI sau NU ESTI in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, fiindca sarcina se poate forma NUMAI/DOAR in acea perioada a ciclului menstrual.
In concluzie, NUMAI in cazul in care rezultatul testarii efectuate este POZITIV si ca atare exista posibilitatea sa existe un OVUL care sa fie VIABIL si se poate forma o sarcina nedorita, DOAR atunci si NUMAI in acel caz este indicat si recomandat sa fie folosita una din pastilele contraceptive Escapelle, Postinor 2 sau pastila avortiva ellaOne (de a 5-a zi) chiar daca femeia este constienta de urmarile negative care se produc in organismul sau in urma folosirii unei astfel de pastile.
Multa sanatate!

| Crina4950 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Vă mulțumesc pentru răbdarea de a-mi da un răspuns atât de complet. Problema este că eu sunt in perioada fertilă, ultima menstruatie a fost pe 12 decembrie. Știu că Escapelle produce schimbari hormonale, dar le-as prefera, decât să am o sarcină? e un risc, mic, ca lichidul preejaculator sa conțină spermatozoizi, dar totusi există

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Crina4950):

Crina4950
Duminică, 22 Decembrie 2019, 11:59 pm
De regulă menstruatia vine cu 2-3 zile mai repede in luna urmatoare. In octombrie a fost pe 16, in noiembrie a fost pe 13, iar in decembrie pe 12.
Fiindca ciclul tau menstrual are mereu lungimea de 28-29 de zile;

16.10 - 12.11 = 28 zile : Ovulatia in 30 Oct. Perioada fertila 26 -31 Octombrie
13.11 - 11.12 = 29 zile : Ovulatia in 28 Noi. Perioada fertila 24- 29 Noiembrie
12.12 - 8/9.01 =28/29 zile, probabil ca asa va fi si in acest caz,
-- Ovulatia in aceasta luna Decembrie va avea loc cel mai probabil in data de 26/27 Decembrie
-- PERIOADA FERTILA a acestui ciclu menstrual se va suprapune peste perioada cuprinsa intre 23 si 28 Decembrie
Fiindca petting-ul a avut loc in data de 22 Decembrie rezulta ca joaca voastra sexuala a fost intretinuta cu circa 5 6 zile inainte de ziua de OVULATIE si cu o zi INAINTE de PRIMA ZI FERTILA (23.12), cea in care PROBABILITATEA de a se putea forma o sarcina este de 8-12% insa NUMAI DACA A AJUNS SPERMA AUTENTICA IN VAGIN
Astfel ca : se poate afirma fara teama ca s-ar putea gresi, ca in cazul tau si in situatia reala/existenta, in proportie de 99, 9% este IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina, CHIAR SI IN CAZUL IN CARE ar fi existaat lichid preejaculator pe degetele partenerului tau de joaca sexuala.
Sper ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa te mai stresezi sau sa te mai ingrijorezi in contiuare, si de asemenea ca ai face cea mai grava si crasa GRESEALA si in plus ai da si dovada de totala IRESPONSABILITATE daca ai folosi in mod ABSOLUT INUTIL vreo pastila contraceptiva. Multa sanatate!

| LoveSleep a răspuns (pentru Crina4950):

Acum ți-a zis omul că nu există niciun risc ca acel lichid preejaculator sa contina spermatozoizi, dar ia pastila linistita ca ai citit tu pe antena 1 ca e totusi posibil. Pentru ca tipul care a scris articolul crede ca daca nu te speli la p&ă cum face el, dupa ce ejaculezi, data viitoare, acel lichid preejaculator adună toți spermatozoizii vii, ca si neuronii lui, de pe la penis și îi îndeasă pe toți în gagică-sa.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru petting NU este nevoie sa iei pastila de a doua zi, ca aceea este o bomba hormonala, care iti afecteaza grav sistemul hormonal, pe o perioada de 6-12 luni.
O asemenea pastila se recomanda odata in viata unui om, doar in caz de accident sau viol, dar are atat de multe efecte secundare, ca-i bine sa nu o iei niciodata.
Invatati sa folositi prezervativul, care nu are nici un efect secundar, nu musca, nu doare si nu provoaca nimic, daca va apucati de sex, dar nu lua Escapelle, ca te nenorocesti pe viata.
In ce priveste sarcina, nu se poate forma decat daca tu erai in perioada fertila si daca ati avut sex cu penetrare vaginala.
Sermatozoizii de pe mana mor in contact cu aerul, asadar, este exclusa posibilitatea sa ramai gravida de la asa ceva.

| Alexandrionelu a răspuns:

Sa te umple câinii vagabonzi de fericire în toate 3 găurile deodată, catea spurcata ce ești!

Răspuns utilizator avertizat
| FataTimida a răspuns:

Nuuuu, stai liniștita, este risc de sarcina aproape de 0, și îți spun asta din cauza ca am trecut și eu prin etape de genul și mi-as fi dorit sa am pe cineva care sa ma sfătuiască, îți garantez 100% ca nu ești însărcinată. Și categoric nu lua pastila, pentru viitor îți recomand o crema cu spermicid PHARMATEX se numește, eu asta folosesc, caută pe google mai multe o sa îți prindă bine :*

| sunttare666 a răspuns:

Eu zic sa iei pastila rosie si sa te trezesti din matrix