| adela999 a întrebat:

am o intrebare,cand am facut-o prima data de ce nu mi-a curs sange,tin cont ca am fost virgina si dupa m-am dezvirginat,dar nu inteleg de ce nu mi-a curs deloc, pe multa lume intreb si nici unu cu raspuns concret! multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este consemnat statistic ca pe baza determinarilor stiintifice si a unor studii medicale sangerarea se produce doar in cazul a 42% dintre femei, deci la mai putine decat jumatate. Himenul din nastere este mai gros sau mai subtire, mai rigid sau mai elastic dar in toate cazurile este prevazut cu 1 sau mai multe perforatii necesare trecerii menstrei eliminate din uter. In cazul in care acea perforatie este unica si himenul este mai elastic penisul trece prin gaura respectiva fara sa lezeze sau rupa himenul si ca atare nefiind afectate vasele de sange din himen nu se produce nicio sangerare. In literatura de specialitate sunt consemnate cazuri de femei carora li s-a rupt himenul doar in momentul nasterii copilului pe cale naturala. De asemenea exista din nastere in cazul a circa 15-20% dintre fete cu un himen atat de subtire si putin vascularizat incat acesta se rupe in urma unor miscari sau activitati care forteaza zona pubiana ( balet, gimnastica, ciclism, etc.), astfel ca in momentul primului contact sexual sunt lipsite de himen deci nu poate apare sangerarea. De asemenea sunt cazuri in care penisul fiind mai subtirel, sa nu rupa preatare membrana himenala si din acest motiv sa apara o sangerare care se reduce la cateva picaturi de sange care amestecate cu secretia vaginala trec practic neobservate. Probabil ca si tu faci parte dintre astfel de fete si chiar daca ai fost dezvirginata este posibil sa nu fii si deflorata. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu e obligatoriu sa curga sange. Asta e un mare mit. Poate sa ti "rupa" himenul si sa sangerezi si de la un stranut, si poti sa faci dragoste si sa nu se "rupa" si sa nu curga sange.

Răspuns utilizator avertizat
| Soare_Diana_1986 a răspuns:

In general ciclul poate veni la orice varsta deci nu are nici-o legatura daca mai esti virgina sau nu... sper ca ti-am fost de ajutor

| SorinMiron a răspuns:

Pai la destule fete nu le curge sânge cand se sparg, doar simt o durere sau o înțepătura.