| Maria897 a întrebat:

Buna TPU! Am o întrebare mai ciudata.Cum se simt animalele când fac sex(mai exact femelele)poate ați văzut sau asa eu am o curiozitate doar.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Nu avem de unde să știm cum se simt animalele când fac sex, deoarece animalele nu pot comunica în mod direct experiențele lor. Cu toate acestea, există anumite semnale comportamentale și fiziologice care sugerează că animalele se pot bucura sau pot resimți plăcere în timpul actului sexual.

În general, animalele care se reproduc sexual au dezvoltat anumite mecanisme de plăcere care îi motivează să se angajeze în actul sexual și să-și îndeplinească nevoile reproductive. De exemplu, la mamifere, actul sexual poate declanșa eliberarea de hormoni de plăcere, cum ar fi dopamina și oxitocina, care pot produce senzații de plăcere și satisfacție.

În plus, unele animale pot exhiba comportamente specifice care sugerează că se bucură de activitatea sexuală, cum ar fi mișcări ritmice ale corpului, voci și sunete specifice sau gesturi de afecțiune. Totuși, trebuie să-ți zic că nu toate animalele se comportă în mod similar sau pot simți plăcere în timpul actului sexual, iar comportamentul sexual poate varia în funcție de specie.

8 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Excitate

| Violleta2022 a răspuns:

Mai, nu stim, ca nici unul dintre noi nu am fost animale vreodata ca sa stim ce simt animalale, cand se reproduc.

Dupa cum vezi doar oamenii fac sex, fiindca animalele "se imperecheaza", sau "se reproduc" asa cum se numeste stiitific acest proces de imperechere.
Asta trebuia deja sa stii, ca se face la ora de biologie in clasa a VII-a!
Ori tu esti doar clasa V ori VI?
Doar asa s-ar explica lipsa te de cunostinte si notiuni/termeni folositi la ora de biologie, despre inmultirae/imperecherea animalelor.

| GeorgeCazan a răspuns:

E chiar ciudată întrebarea ta. Animalele fac sex pentru înmulțire. E și un documentar pe AnimalPlanet(acum nu stiu cum se mai numește canalul) Animal sex parca se numea.
Conform documentarului, în regnul animal (nu includ și oamenii aici), sex de placere fac doar cimpanzeii și delfinii.

| Paracetamol0lol a răspuns:

Ai un fetiș cu animale?hee hee

| andreeaeml1200 a răspuns:

Da ce te intereseaza cum se simt animalele? vrei sa inceri si tu cu un animal? vrei sa devi un animal? laughing)))))))

| Lambruzau a răspuns:

Fac muuuuuu, beeeee, ham, ham si hai mars

| MrMishu a răspuns:

Nu stiu exact sa va spun doamna Maria, dar ultima catea statea cu spatele si nu am apucat sa ii vad fata ca sa pot sa va transmit.