| Maxxxi a întrebat:

Întrebare din curiozitate, de ce animalele nu fac par alb când îmbătrânesc?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru ca nu se enerveaza ca noi, sant mai relaxate in viata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fac.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O intrebare foarte buna.

Dar se produc schimbari si la nivelul parului animalelor :) Insa trebuie sa fie nevoie de foarte mult timp pentru acestea, iar dupa cum stii... animalele nu traiesc chiar asa de mult.

Pana mor celulele care produc melanina pentru par dureaza, mult...

Vezi si: https://www.quora.com/Why-are-the-hairs-of-animals-not-white-at-old-age

| relian a răspuns:

Depinde de fiecare specie, in general la cele la care parul, blana joaca un rol inca in aparare, nu prea se face alb.
La oameni parul se albeste la batranete probabil pentru ca parul nu prea mai are mare rol in ce priveste specia ca supravietuire, asa ca organismul incepe sa mai reduca din cheltuieli laughing
Dar in general nu prea albesc animalele, inca se tin tare.

| Catrice a răspuns:

Fac,dar la vârste apropiate de "extremele" rasei.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Animalele își schimba parul anual. Cel vechi este mai decolorat decât cel nou cu mult. Nu stiu daca acesta este motivul, dar am hrănit un câine ciobănesc bătrân, avea in jur de 20 de ani si anual își schimba parul. Daca nu era accidentat de o mașină inca ar mai fi trăit. Nu se observa bătrânețea la el. Nu stiu cați ani pot trai câinii, dar acesta era sănătos chiar si la 20 de ani. Si parul nu i se albise, era negru total la culoarea parului.

| Roberrt21 a răspuns:

Si animalele fac par alb cand îmbătrînesc, am avut o pisica bătrână, iar blana ei sa albit cu timpul, nu foarte tare, dar sa albit. O zi bună!