| Frumosul345 a întrebat:

am o intrebare.
Sa începem cu începutul.
In luna noiembrie am facut sex protejat cu iubita mea si s-a spart prezervativul.
A luat pastila de a doua zis, i-a venit efectul advers si intr-un final i-a întârziat ciclul cu 2 zile si ei normal ii venea inainte cu 2 zile.
De atunci de la ultimul ciclu am avut un contact sexual neprotejat pe 20 decembrie, nu mi-am dat drumul in ea.
Am mai avut un contact sexual tot neprotejat pe 31 decembrie 1 și 2 ianuarie nu mi-am dat drumul in ea.
Acum trebuia sa ii vina ciclul azi pe 9 ianuarie si inca nu i-a venit.
Ca simptome o dor sânii.
Oare poate sa ramana însărcinată?

Răspuns Câştigător
| SiA31 a răspuns:

Cu tot respectul. aici e vorba doar de inconștiența voastră...
De ce nu verifică întâi dacă e la perioada de ovulație sau nu e, ca să știți dacă puteți întreține relații sexuale neprotejate?
Spune-i, te rog, să nu mai ia pastila de a 2 a zi, dacă nu știe dacă a fost la perioada de ovulație când a avut loc actul sexual, pentru că e periculos pentru sănătatea ei.
Să meargă la farmacie și să ia niște niște teste de ovulație/fertilitate și să le facă înainte, dacă tot vreți să întrețineți relații sexuale neprotejate.
Sau să își descarce pe telefon aplicația de monitorizare a menstruației, și acolo i se precizează perioada fertilă, când nu ar trebui întreținute relații sexuale neprotejate.
Acum, ca să scăpați de grijă, mergi la farmacie și ia un test de sarcină. Să îl facă peste aproximativ 3-5 zile, în cazul în care nu îi vine menstruația până atunci.
Și aveți mai multă grijă de acum. Ea poate nu își dă seama. Ai tu grijă de ea happy

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| nick69grr a răspuns:

Fugi

| Frumosul345 explică (pentru SiA31):

Nu a fost la perioada de ovulatia, m-am uitat pe calendar
Perioada de ovulatia a fost in perioada 21-27 decembrie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă-i stoc de pastila de a doua zi, să le ia ca pe tic-tac

| Frumosul345 explică (pentru anonim_4396):

Crede-mă că nu am chef de glume frate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Frumosul345):

Comportamentul vostru e o glumă.

| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea INUTILA a pastilei contraceptive Escapelle, Postinor2 sau a pastilei avortive ellaOne (de a 5-a zi) se considera ca fiind o crasa IRESPONSABILITATE si mai ales cu totul impardonabila. Din acest motiv este important sa fie cunoscuta si bine stiuta urmatoarea informatie foarte utila si folositoare pe viitor :
Intotdeauna si in toate cazurile in care apar situatii neplacute cum ar fi ruperea prezervativului in timpul actului sexual sau a ejacularii din greseala, neatentie deci involuntare a spermei in vagin intr-un moment in care femeia nu este sigura sau nu stie cu precizie in ce etapa a ciclului menstrual este in acel moment, in astfel de cazuri/situatii, primul lucru care este indicat sa fie facut, este aceea de a cumpara din farmacie si a face testul de fertilitate/ovulatie conform indicatiilor existente in prospect :
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
Cu ajutorul testului se determina rapid in doar cateva minute si in mod foarte precis cu o acuratete de peste 97%, daca in acel moment femeia ESTE sau NU ESTE in zilele PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Testul trebuie sa fie efectuat fiindca sarcina se poate forma NUMAI/DOAR in cazul in care in acel moment femeia este in perioada fertila a ciclului menstrual.
In concluzie, NUMAI in cazul in care rezultatul testarii efectuate este POZITIV, deci indica faptul ca este posibilitatea sa existe un OVUL VIABIL din care se poate forma o sarcina nedorita, DOAR in acel caz si NUMAI atunci este indicat si recomandat sa fie folosita una din pastilele contraceptive Escapelle, Postinor 2 sau pastila avortiva ellaOne (de a 5-a zi) chiar si daca femeia este constienta de urmarile negative care se vor putea produce in organismul ei in urma folosirii unei astfel de pastile.
Daca rezultatul testului de fertilitate/ovulatie este NEGATIV, in acel caz este absolut sigur ca femeia NU este in perioada fertila a ciclului menstrual si in consecinta NU se poate forma sarcina si drept urmare NU se va folosi nimic. Multa sanatate!
P.S. Poate ca astfel veii intelege ca este de evitat ca organismul partenerei de sex sa fie ''intoxicat'' INUTIL si IRESPONSABIL cu hormonii extrem de ''nocivi'' proveniti din pastila de a 2-a zi. Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Dataorita efectelor secundare majore ale pastilei de a doua zi, menstruatia, ovulatia si perioada fertila NU se mai pot calcula sau estima, deoarece nu vor mai veni la datele normale, fiind total dereglate, pe o perioada de 6-12 luni.
Ca atare, sexul este recomandat sa fie facut numai cu prezervativ, dar de data asta cu unele mici, ca sa nu se rupa.

In ce priveste prezervativul spart, acela s-a part numai din vina ta, fiindca a fost prea mare pe cucul tau (larg), rasucindu-se pe penis in timpul sexului, intinazandu-se la maxim, s-a spart.
Fii realist si lasa aroganta cand cumperi prezervative, ca nu-i rusine sa cumperi numere mici pentru cucul tau, daca din acelea ai nevoie! Prezervativul trebuie sa intre greu pe penisul erect, stand perfect intins, fara sa faca cute, precum pielita de la salam.

Da, ar putea fi insarcianta, atata vreme cat ati facut sex neprotejat, mai ales daca ati facut partide consecutive de sex si acelea au fost in perioada fertila.

Un test de sarcina se poate afce DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala. Orice test facut inainte, va fi facut inutil si va arata negativ, fiind facut mult prea devreme.
Nu uita, ciclul nu va mai veni niciodata la aceeasi data, din cauza efectelor secundare ale bombei hormonale, pe care si-a bagat-o in corp.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Frumosul345):

P.S. Poate ca astfel veii intelege ca este de evitat ca organismul partenerei de sex sa fie ''intoxicat'' INUTIL si IRESPONSABIL cu hormonii extrem de ''nocivi'' proveniti din pastila de a 2-a zi.
Dupa ce a fost folosita pastila contraceptiva (de a 2-a zi) este cu totul INUTIL sa folosesti APLICATIA de pe telefon fiindca informatiile primite sunt in proportie de pana in 100% GRESITE, INCORECTE

| sofisis a răspuns:

Wow...asa inconstienta mai rar am vazut.
De ce nu aderati la o metoda de contraceptie?

| Frumosul345 explică:

Multumesc tuturor de răspunsuri...
Oricum, ia întârziat o zi dar a venit...