| Marianacau a întrebat:

am o intrebare! Sunt fata, am aproape 18 ani și cam de pe la 12 ani am început sa ma masturbez (doar clitoridian). Dar nu foarte des, și au fost și perioade in care nu am făcut-o vreo 2 luni. Intrebarea e:Am observat ca de la o vreme ma excit mai greu când fac asta(adică nu mai am acelasi chef ca inainte). Credeti ca acest lucru e din cauza faptului ca ma masturbez de mult timp sau doar Pt ca nu aveam starea necesară atunci când am vrut sa fac asta? Credeti ca nu o sa ma mai pot excita niciodata(nici atunci când voi face sex)? Rog seriozitate! Sunt foarte stresata acum. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Starea amintita s-a datorat faptului ca : ''Pt ca nu aveam starea necesară atunci când am vrut sa fac asta?''. ti-a lipsit motivatia. Cel mai probabil s-a nimerit ca in acel moment nivelul libidoul tau sa fi fost situat la o cota... joasa de excitatie. big grin

| mihai69 a răspuns:

Sigur nu aveai starea necesară. La voi (fete) totul depinde de psihic / stare.
Nu are nicio legătură cu ceea ce vei simți dacă faci sex. Atunci totul va depinde de partener. Dar nu strică să-i dai... un deget de ajutor... dacă știi ce zic.winking

| Maria411 a răspuns:

Eu mă masturbez de la 9 ani și pe la 10 am început să introduc și degetul. Ideea e ca nici eu nu am mai facut o perioadă dar când o fac parcă termin prea repede. E vorba și de starea ta