| SilverStar0104 a întrebat:

Sunt impreuna cu un baiat de zece luni, ne intelegem foarte bine, nu ne-am certat nici macar o data pentru ca amandoi suntem persoane pacifiste, suntem asemanatori ca personalitate si avem aceleasi vise pentru viitor.
Problema este una mai complicata. Parintii mei au facut cunostinta cu el, a venit de multe ori acasa la mine. Ei nu il prea plac din pricina faptului ca este maghiar, rocker si se comporta rece cu mine in prezenta lor (parintii mei cred ca se comporta mereu asa cu mine, nu doar cand sunt ei de fata). In prezenta lui, se comporta frumos, nu par a nu-l placea. E adevarat ca exista aceste mici diferente intre noi (nationalitatea, gusturile muzicale si a modului de viata), insa pe mine nu ma deranjeaza acest lucru deloc. Am incercat in nenumarate ori sa ii explic mamei ca nu asta conteaza, ci alte lucruri mult mai importante, insa ea pur si simplu nu vrea sa inteleaga. Pe langa toate acestea, eu i-am prezentat cam intreaga mea familie, iar el, din motive intemeiate, nu ma prezinta inca. Nu ma deranjeaza acest lucru, pentru ca l-am inteles, insa mama imi spune mereu dupa ce pleaca de la mine el ca nu o sa avem un viitor impreuna, ca nu i se pare ca am avea o relatie serioasa si ca nu este bun pentru mine. Am incercat sa tac si sa inghit tot ce zice si nu i-am zis lui, insa de la o vreme am inceput sa ma gandesc la ceea ce imi zice pentru ca ma face trista si anxioasa.
Iar, ca sa fie pachetul complet, el isi doreste ca dupa ce imi termin eu facultatea sa plecam in state. Adevarul este ca chiar si inainte sa il cunosc mereu mi-am dorit sa plec undeva in afara ca sa imi pot permite sa duc o viata decenta si sa ii ajut si pe ai mei. Nu le-am zis acest lucur alor mei pentru ca nu eram suficient de convinsa ca as reusi sa fac asta singura, pe cont propriu. De cand il cunosc pe el, stiu ca am sanse sa ajung acolo si am reusit sa le zic parintilor mei ceea ce imi doresc. Mama nici nu a vrut sa auda de asa ceva, insa tata mi-a zis ca e decizia mea si ca isi doreste ce e mai bun pentru mine. Mama imi zice ca iubitul m-a schimbat, ca nu eu imi doresc asta ci o fac de dragul relatiei noastre pentru ca el oricum ar pleca, si, mai ales, crede ca nu m-as descurca acolo, ca nu o sa am ajutorul si sprijinul lor daca voi pleca asa departe.
Ma face sa ma simt mereu foarte rau, imi strica starea aproape in fiecare zi, ma face sa fiu din nou deprimata si pesimista (inainte sa il cunosc pe el asa eram).
Nu pot sa ii spun lui ca ai mei nu il plac, ca nu vad un viitor al nostru sau ca nici decum nu isi doresc sa plec departe de ei. Stiu ca il vor rani aceste lucruri si mai ales, nu pot sa ii spun cand pe mine nu ma deranjeaza niciun lucru cu privire la el.
Ce credeti ca ar trebui sa fac? Cum sa nu mai bag in seama ceea ce spune mama si sa nu mai ma deprime aceste lucruri? Pentru ca indiferent cat am incercat sa ii explic, nu vrea sa inteleaga, stiu ca e protectoare si asa, dar e prea de tot.
Rog seriozitate. Ofer fundita celui mai bun raspuns. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Inceputul a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa faci ce crezi tu ca este mai bine pentru tine, faci ce simti. Daca viitorul tau este alaturi de iubitul tau atunci parintii tai vor trebui sa il accepte si cu bune si cu rele. Daca simti ca totul o sa fie bine in state atunci du-te, calatoreste, distreaza-te. Asta e cel mai important la varsta pe care o ai acum. Nu cred ca trebuie sa bagi in seama negativismul. Spune-i mamei tale inca odata despre el, apoi expica-i ca ai discutat cu ea de multe ori despre asta si daca nu intelege oricum, vei pleca.
Mama ta o sa te ierte pana la urma pentru ca nu are de ales. E alegerea ta daca pleci, viata ta.
Dar sa ai in vedere si faptul ca exista sansele mici ca ceva sa va rupa relatia mai devreme sau mai tarziu, dar daca crezi ca baiatul acesta este marea ta dragoste atunci asuma-ti acest risc. Inima ta e cea care alege. Sunt sigura ca o sa iti fie bine acolo. Tatal tau e de acord si vrea sa fi fericita, nu? E un avantaj, intreaba-l daca poate vorbi si cu mama ta despre asta, sau daca nu vorbeste tu direct cu ea si aminteste-i cat de indragostita era de tatal tau sau ceva...
Daca visul si dorinta ta este sa pleci atunci pleaca. Mult noroc si sper ca ti-am fost de ajutorhappy

3 răspunsuri:
| TheSpell a răspuns:

E destul de egoist din partea mamei tale să facă asta.
Își dă cu părerea, ok, dar până la urmă e viața ta. Ai dreptul să faci propriile tale greșeli și să înveți din ele.
E viața ta, ea și-a trăit-o pe a ei.
Vorbește cu ea și spune-i ce simți. Spune-i că e dreptul tău să iei decizii.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Este normal ca o mama sa fie anxioasa in ce priveste soarta copiilor. Dar oare isi doreste sa poarte pe umeri responsabilitatea faptului ca te-a despartit de persoana iubita? Cred ca esti o persoana vulnerabila din punct de vedere emotional si nu ar fi rau sa te ocupi de asta in mod serios.

| GamerulQartz a răspuns:

Stiu cum nu o lua in seama sau zii ca pe el il iubesti sau daca nu na daca il iubesti zii ca te-ai indragostit de el si te va lasa in pace