| blablabla66 a întrebat:

Am o mare nedumerire. Sunt cu prietenul meu de 2 ani si avem o relatie serioasa din toate punctele de vedere. El pleaca la munca in strainatate in fiecare vara si sta cateva luni bune. Pana acum vreo 4 luni ne intelegeam perfect, dar cu timpul au aparut multe divergente si nemultumiri, parerea mea datorate monotoniei(este o persoana destul de geloasa si inchisa, dar nu am avut probleme deoarece am ajuns sa il cunosc si sa il inteleg). Dupa cum spuneam, el pleaca an de an in strainatate in Suedia, problema cu inselatul nici nu se pune deoarece vorbim zilnic din jumatate in jumatate de ora. Acum 1 luna jumate am avut o cearta destul de urata si de atunci nu ma mai simt atat de atasata de el, iar el observand, mi-a dat-o si el cu indiferenta. Totusi nu ne gandeam nici unul sa renuntam la relatie, punand problemele pe seama monotoniei si a distantei, chiar daca o parte din probleme existau chiar si cand era in tara. Am uitat sa mentionez ca nu ma inteleg deloc cu familia lui, nu de alta dar sunt o persoana care indura o data, de doua ori dar totul are o limita. Asta a fost o mica introducere. Problema mea este urmatoarea: Trebuia sa merg la el, in Suedia acum 2 sapt. totul aranjat, chiar ma implora sa vin, eu eram bucuroasa etc, Si imi fac eu frumos rezervare la avion, pe care l-am gasit greu si foarte scump aici in bacau, si il sun sa-i spun. Toate bune si frumoase, pana ma suna dupa o ora sa-mi spuna ca va veni el in tara si nu mai are rost sa vin, si ca munca acolo se va termina si fix atunci aflase. Normal ca am inceput sa urlu, si el la fel. Matusa mea mi-a si interzis sa vb cu el, spunand ca este un nesimtit si eu nu merit asa ceva dupa cum m-am comportat cu el( l-am ajutat foarte mult si eu si familia mea). Deci: eu nu stiu daca asta a fost o gluma proasta ca sa se razbune pentru niste vorbe de-ale mele, sau chiar spune adevaraul. El se jura ca asa e, dar mi se pare cam dubios. E un motiv puternic sa inchei relatia sau ar trebui sa-i mai dau o sansa? Mentionez ca n-as vrea sa ma mai mint singura ca o sa mearga si chiar sunt nedumerita, n-as vrea sa-mi fac rau cu mainile mele, dar intr-un fel mi-e si greu sa ma debarasez asa de el. Voi ce ziceti, care e the right thing to do? happy Multumesc

Răspuns Câştigător
| GeorgianaSoare23 a răspuns:

Salut!
Tipu chiar si-a rezolvat problema rapid: te-a pus sa ramai acasa ca nu cumva sa ii strici combinatiile pe care le are in Suedia.
Ca la o adica, putea sa mai stea vreo 3-4 zile acolo chiar daca nu mai muncea, doar ca sa poti merge si tu sa vizitezi tara eventual. Dar ti-a taiat-o din scurt, tocmai pentru ca murea de frica sa nu descoperi ca ceea ce ti se pare "cam dubios" e chiar realitatea. Aaa, si nu are legatura ca vorbiti din juma' in juma' de ora. Stiu cazuri real cand el+amanta tocmai asa s-au inteles incat sa nu dea de banuit ..pana la un moment dat, cand "iubita" va zbura din peisaj.
Vezi si tu ce faci. Totul e cam clar.
Numa bine.

2 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Nu mai combina engleza cu romana in frazele tale.
Tu ne-ai spus doar problemele pe care le-ati avut, nu pot eu sa-ti spun acum sa te desparti de el pentru ca nu pot pune in balanta lucrurile bune din aceasta iubire si lucrurile rele pentru ca tu mi le-ai prezentat doar pe cele rele.
Totusi, puneti intrebarea:"ma mai vad cu el in viitor?" "ma mai simt fericita in preajma lui?" "oare el este alesul inimii mele?"
Daca raspunsul este Nu atunci alegerea o stii. Daca raspunsul este incert(nici da nici nu)mai asteapta, iar daca raspunsul este da ramai alaturi de el si discuta aceasta problema ca altfel va va face rau permanent

| Chilau_Geanina_1994 a răspuns:

Distanta poate fii o adevarata problema intr-o relatie, dar, in primul rand trebuie sa-ti pui intrebarea daca sentimentele tale sunt la fel de puternice ca la inceputul relatiei, daca in ciuda tuturor magariilor pe care le face, continuati sa va iubiti si sa fiti alaturi unul de altul in momentele grele, daca in momentul cand vine la tine mori de nerabdare sa-l strangi in brate si nu-ti vine sa-i mai dai drumul. Daca inca mai simti aceste lucruri, eu, cred ca ar trebui sa-i dai o sansa si sa-ti aperi relatia. Spun aceste lucruri doar in cazul iubirea voastra este reciproca. In caz contrar, ar trebui sa-ti pui un semn de intrebare si sa te gandesti daca merita sau nu sa te amagesti si sa te framanti continuu... happy