| SaveTheNature a întrebat:

Am fost plecat si prin Italia sI prin Anglia si prin Suedia, de prin 2005 incoace.
In toti acesti 7-8 ani am revenit odata sau de 2 ori pe an in Romania,epntru ca mi se facea dor de tot ce inseamna Romania (absolut tot). de la cainii vagabonzi pana la blocurile comuniste,terase,limba,natura de aici, anotimpuri etc.
Desi am avut de munca, si in plus familia parintii, 3 surori si un frate sunt momentan in Anglia,eu tot nu am reusit sa ma acomodez acolo sub nici o forma,indiferent ce am facut,
Din noiembrie m-am intors in Romania, si imi place atat de mult incat nu-mi vine sa mai plec niciodata,niciodata,nici macar odata.
Eu am incercat sa stau in strainatate alaturi de parinti si frati, si am incercat sa raman acolo pentru ca toata lumea striga in cor ca in Romania "se moare de foame",.
Am stat in strainatate pentru ca gandeam ca daca tot am aceasta"ocazie" de ce sa-i dau cu piciorul. Daca toata lumea pleaca in strainatate, eu de ce sa fac invers. In fine, faceam si eu ce face lumea.- doar ca sa nu fiu pe dos.Dar eu fug de strainatate ca dracul de tamaie, daca ma intelegeti.
Intrebare -atata timp cat familia intreaga, + o gramada de prieteni pe care i-am dus eu acolo, sunt inca acolo eu de ce tot ma trag in Romania?
Sunt nebun?
Sunt patriot?
Care ar fi explicatia?
Mentionez ca eu sunt topograf si sotia croitoreasa (creatie). si avem si un copil de 9 luni.
Nu vreau sa mai plec.

20 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Fiecare loc are o anumita vibratie iar tu esti atras de aceasta vibratie pentru ca rezoneaza cu tine

| WR104 a răspuns:

Toate la un loc, de fapt cate putin din toate.
Sa-ti traiasca copilasul, numai bine!

| Musique a răspuns:

Doar pentru că îți iubești țara, te consideri nebun? De fapt, ai dreptate, trebuie să fii nebun ca să gândești așa. (n-o lua în nume de rău)
Nici eu nu aș pleca, nu definitiv.Cred că nu m-aș putea acomoda.E ceva ce nu te poate ține departe de locul în care te-ai născut. Ești patriot.
În România nu se moare de foame, o ducem mai greu, dar totuși, muncim și ne merge.E mai greu departe, între străini.

Să-ți trăiască copilașul sănătos.
Multă baftă!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Eu sunt nascut pe Terra, si planeta asta mi-e straina.

| DigiMind a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

happy Incearca un "Buletin de Area 51". Odata primita cetatenia, poti cere rezidenta in Galaxia lui Bode [M81/NGC 3031].winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti nebun. Daca iubesti Romania, da, esti patriot. Explicatia ar fi simpla, iti place aici. Nici eu nu as pleca in alta tara. Motivul? Imi place la nebunie natura si anotimpurile de aici, din Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai pleca daca te simti dezradacinat acolo, mno!
Problema e alta: ce te faci cand o sa dai de greu aici? Ca acolo am inteles ca ai familie, prieteni, plus niste servicii medicale si sociale mai acatarii, etc...
In rest... tu sa fi sanatos! Are grija Romania sa-ti scoata sanatatea pe nas laughing

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Ce inseamna greu?happy

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Citeste ce am scris un pic mai sus. Si ai sa intelegiwinking

| GiAnca a răspuns:

Sangele de roman te cheama inapoi pe tinuturile natale. Daca as avea vreodata ocazia nici eu n-as pleca din tara asta, nici daca m-ar omori cineva.
Chiar daca in momentul de fata Romania e cum e tot n-as putea pleca de aici si cred ca intr-o buna zi cineva va veni si va schimba soarta acestei natiuni.

| lolium a răspuns:

E normal sa ti se faca dor. daca as pleca probabil si mie mi-ar lipsi muzica noastra, mancarea, obiceiurile. nu e nimic in neregula cu tine

| Decrepit a răspuns:

Ah,deci tu esti PeaceInHeaven.Zi, ai mai votat cu Dan Diaconescu? laughing

Raspunsul este foarte simplu; si este naivitatea.La fel de naiv este sa te duci in strainatate, doar ca se duce mai toata lumea sa-si incerce norocul (multi nereusind decat sa vina inapoi mai cocliti, cu mai multe ifose decat cu cate au plecat) si s-o arda occidental.Patriotismul nu se materializeaza prin atractia neconditionata fata de tara.Asa,si un individ poate sa iubeasca la nebunie o prostituata,dar nu inseamna ca acolo e vreo ceva rational si nici in idila ta spirituala cu Romania.Da,n-o fi cea mai nenorocita tara din lume, dar este o idee de prost gust atractia asta, fata de glie, fata de vatra unde s-a vazut prima data lumina, unde s-a simtit prima data mirosul de flori si toata polologhia asta semi-romantica.Iti raspund cu o alta intrebare : De ca sa iubesti vreo entitate din aceasta statala,oricare ar fi ea,cand de obicei,tot ce reuseste este sa te traga in jos,singurul lucru ce-l poti face ca sa elimini asta e sa muncesti pe branci, ca sa-ti ridici starea, fie in afara sau inca in interior? Tu ai lehamite, si in plus, nu esti pus pe treaba serios.Atractia fata de o tara nu are nicio logica. Apropo, patriotismul nu inseamna sa-ti iubesti tara sau sa mori pentru aceasta, inseamna sa-i faci pe alti bastarzi sa moara pentru tara lor.

| SaveTheNature explică (pentru Decrepit):

Da am votat cu el.Si ma bucur ca a luat aproape 15%, si ca are destui senatori, si deputati in guvern care sa ma reprezinte. Ba mai mult, ma bucur ca sunt in opozitie. Eu sper in cntinuare sa faca treaba buna. desi USL-asii s-au pus din nou pe scumpiri, si taxe mai mari.
Cat despre strainatate vs Romania iti spun ceva. Eu impart oamenii in 2 categorii:
Oamenii care aduna in cap( oamenii A STI)
Oamenii care aduna in buzunar.(oamenii A AVEA).
Trebuie s intelegi ca nu ma incanta cu nimic sa:
-am o casa cu 6 camere in loc de 2
-sa beau JB sI JD in loc de vin de casa de la bunici sau apa plata de la izvor
-sa conduc un mercedes seria 5 in loc sa merg cu autobuzul sau bicicleta.
-sa merg la mare in loc de strand.
- sa merg in Haway in loc de padurea de la marginea orasului, sau in parcurile din oras, sau pe lacul de langa oras.
-sa merg la discoteca in loc de parcul din centrul orasului.
-i-phone in loc de Nokia din 2000
Poate observi diferentele de costuri? Ma urmaresti?
Si atunci, de ce sa plec in afara? Ca sa ce?
Sa-ti mai spun ceva foarte sincer, sincer sincer!
Pentru mine (Cristi), cineva care ARE o situatie financiara, si materiala beton si ca merge la mare si ca bea nu stiu ce, si ca e miezul din fanta NO 1 idolul femeilor, nu inseamna,nu reprezinta nici un interes,nici o admiratie. Absolut nici o admiratie.
Bineinteles, daca lui ii place comfortul,luxul, shic-ul,posh-ul. N-are decat. Daca asta il face fericit pe el, foarte bine. Ma bucur pentru el,si in general eu ma infruct din bucuria altora.
Insa eu am o mare admiratie pentru--, fratii romani care se intorc cu medalii de la Jocurile Olimpice, vecinul meu care canta la vioara, gupul de tineri cu kitara din parc, vecina care iubeste animalele,cei de nu fumeaza, si manaca sanatos ( care au si inteligenta propriei sanatati).
Si mai ales oamenii care stiu sa aprecieze,sa vada si sa admire, natura. Si natura, nu e asa un cuvant,un cliseu de la TV, Eu ma refer aici strict, la orgasmul pe care il am cand ies in parc, intr-o perfectiune om -natura,inconjurat de pasari care canta,fluturi,copaci, flori, fantana arteziana, copii care se joaca, si in general oameni linistiti, la fel de iubitori de natura ca si mine.
Pe mine ma dau pe spate oamenii care stiu sa zambeasca desi, realizarea lor in viata este ca au ce manca. Oamenii care stiu sa aprecieze ca au apa de baut, curent electric, haine pe ei, si mancare in stomac. In timp ce mai bine de jumatate din populatia planetei nu se prea pot bucura de acestea.
Imi plac oamenii insetati de cunoastere!
Si il urasc pe tipul drogat, si beat, cu muzica la maxim, ras in cap si tatuat care s-a urcat in bolidul lui de smecher si a "rupt soseaua si motorul" cu 200 /h. accidentand frontal masina in care se afla familia intreaga cu oameni linistiti ce fusesera sa viziteze O statiune cu bai termale.
Si sa stii ca am muncit pe branci in afara de la spart cu picamarul beton, la dat cu matura, dulgherie, pana la tehnician topograf -ultimii 2 ani. pe bani frumosi. Aveam parintii acolo, fratii( 4 la numar) si sotia si copilul.
Si in acesti 7 ani m-am intor adesea in tara si chiar m-am si angajat ca operator telefonic in limba italiana, si sezonier la cules de visine.- cu placere pe 9 miloane pe luna. Nu m-am simtit stanjenit ca nu mai iau 2000 lire pe luna. sincer! Si repet nu-mi dorasc o casa mare,o masina bengoasa, toale de firma, si vacante de lux. Desi mi le-am permis mereu nu le-am dorit.
Uite daca ma intreaba cineva pe mine ce imi doresc eu acum cel mai mult este sa Vina primavara happy :X. Sa vad cum inmuguresc copacii si cum ciripesc pasarile, sa simt razele pe piele. Ma jur!
Probabil se trage si din copilarie, pentru ca in timp ce altii bateau mingea, eu ma jucam cu insectele toata ziua, notam pe caietel starea vremii, si plantam samburi de mere si de lamai in ghiveci. si sunt de la oras. Dar gaseam bucata de natura si printre blocuri.

Nu sunt pus pe treaba serios?happy Eu manac sa traiesc, nu traiesc ca sa mananchappy Sunt slab ca varga desi ina adevaratul sens al cuvantului mi-am permis sa mananc absolut orice, eu mananc tot vesnica fasole si vesnicii cartofi.
Eh si cu toate astea. daca prima mea munca in strainatate a fost spartul de beton, turnatul de beton, caratul si maturatul. IN cativa ani mi-am permis tupeul sa ajung Setting out engineer, sa lucrez cu aparate de 9000 lire, sa dau indicatii colegilor.Pentru ca ambitia mea depaseste cu mult pe a multora.
Si poate nu stiai, dar pe langa topograf, sunt si artist. Am scos si melodii, si am cantat si pe la tv si nenumarate scene, si chiar piesele au fost difuzate si la radio.( asta a fost succes de Romania).
Ba chiar am avut tupeul sa intru si la facultatea de Chimie, si desi datorita imprejurarilor n-am stat mai mult de 1 an jumatate, mi-am dovedit mie ca pot fi integralist din primul an, sa studiez la stat si sa nu platesc taxe.
Nu e suficient, iata ca am si un copil, si o sotie. Si-l voi educa si pe el in acest spirit pro-naturist, pro creationist, anti-materialist.
Astfel nu ma va judeca, pentru faptul ca nu-i pot oferi un i-phone 10 sau ce-o mai fi atunci in " viga"

Pentru multi ce spun eu ar putea suna fals, nebunesc, neadevart. Dar asta sunt eu. Un autist, un batranel la 27 de ani.

| vrelian a răspuns:

Nu esti nici unul dintre cele enumerate de tine. explicatia ar fi ca ai o fire mai sensibila si esti mai multe atras de locul unde te-ai nascut.este o chestie asa involuntra nu o constientizam.ne atrage locul, pamintul unde n-eam nascut.pe unia mai multe pe unia mai putin, fctie de cit de sensibili sintem fiecare.deci esti o persoana normala.sint altii si maai sensibili.am avut colegi cu care am mers la munca in Anglia si dupa o saptamaina gfaceau ca trenul.plingeau se vaitau tot timpul ca nu mai pot sa suporte, cum ca ei niciodata nu au stat mai multe de o zi doua departe de paprinti.am avut colegi care nu puteau sa stea mult nici in Romania fara parinti si asa mai departe.nu este nimeni bolnav ci doar sensibili si invatati cu anumite locuri, sau ar mai fi ca acolo unde te nasti ramine ceva. ceva ce nu putem vedea, dar pe care il putem simti.asa vad eu treaba asta.numai bine

| scrisoarededragoste a răspuns:

Cunosc sentimentul. România înseamnă acasă,linişte sufletească, ţara noastră, oricât de "dezordianată" ar fi ea şi în plus avem sânge de român în noi. Oriune în lume am fi, oricât de mulţi prieteni am avea acolo, tot România ne spune "te aştept dragul meu, te aştept acasă!"

| kitty_9669 a răspuns:

Romania este 'acasa' pentru tine, iti iubesti tara, si asta este ceva normal

| radupopa a răspuns:

Eu totusi cred ca esti patriot si iti iubesti tara.Romania intr-adevar nu este o tara bine dezvoltata si una intr-adevar se moare de foame.Dar Romania e locul unde te-ai nascut si mereu vei purta ceva iubire pentru Romania.

| RoyalLuxury a răspuns:

Pur si simplu nu te poti acomoda in strainatate. Este posibil sa nu fii multumit cu nivelul de socializare de acolo, sa nu poti invata limba atat de repede pe cat vrei si intr-un fel asa te descurajezi. Am fost si eu in Helsinborg Suedia si crede-ma ca nu am reusit sa invat mai nimic din acea limba.

| ɱɨƙӭ a răspuns:

Orice ai face, la un moment dat iti vine dorul de casa, de tot ce inseamna copilarie, nu conteaza ca e buna sau rea, iti amintesti cu bucurie de toate "nazbatiile" care le faceai etc etc, poti sa ai orice, dar daca nu ai patria nu ai nimic, si nu, nu esti nebun, esti patriot, si explicatia e mai sus. ^.^

| VladutzuDutzu a răspuns:

Cel mai bine spus Dor De casa