| anonim6669 a întrebat:

Am o mică problemă și am nevoie de câteva păreri.
Pe data de 27 martie am întreținut relații sexuale protejate. Când l-a verificat a spus ca s-a rupt. L-am întrebat de mai multe ori când a văzut ca e rupt, ca sa fiu sigura, și mi-a spus ca fix în momentul în care l-a verificat s-a despicat. După toate acestea, mi-au venit problemele pe 2 aprilie și a durat în jur de patru zile. Deci următoarea oară trebuia sa îmi vina pe 2 mai, astazi este în 24 și încă nu mi-au venit. Oare o fi o dereglare sau altceva?
P.s.: Nu am simptome și nici nu vreau sa îmi iau test.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sexul din 27 martie a fost intretinut cu 5 zile inainte de momentul producerii menstruatiei adica in perioada in care formarea unei sarcini este IMPOSIBILA. Pornirea menstruatiei in data de 2 aprilie confirma aceasta caracteristica a ciclului menstrual si in cazul in care menstruatia s-a desfasurat la fel cu menstruatiile anterioare se poate trage concluzia ca nu s-a format si nu s-a instalat o sarcina in ciclul menstrual terminat in data de 1 spre 2 aprilie. Este posibil ca actualul ciclu menstrual sa fie atat de lung si pana in prezent sa nu apara simptome premenstruale, datorita faptului ca probabil ciclul tau menstrual este unul de tip NEREGULAT. In cazul in care ciclurile menstruale anterioare au fost mereu neregulate, cu lungimi diferite si menstruatii imprevizibile, se poate afirma fara teama de a gresi ca glandele endocrine din organismul tau nu functioneaza corespunzator si apar disfunctionalitati de natura hormonala si din acest motiv nu se poate produce menstruatia. In cazul in care amenoreea, adica lipsa menstruatiei va depasi termenul de 2 luni ar fi indicat sa fii consultata si examinata ginecologic deoarece probabil este vorba de asa numita afectiune de ovare polichistice. Multa sanatate!

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Nu vrei sa iei test? Dar un bebe vrei sa ai? Posibil sa ai CM neregulat.