| SperantaPierduta a întrebat:

Am o nelamurire : am inceput sa iau Diane 35 la sfatul medicului ginecolog pentru tratament ( chisturi si reglarea ciclului). Voiam sa cer parerea fetelor care au mai luat tot Diane sau chiar alte anticonceptionale. Dupa ce terminati tratamentul este adevarat ca ciclul intarzie? Sau ca vine iar neregulat? Si inca ceva : cat de sigure sunt ca anticonceptionale? Si daca este ultima luna in care le iei si trebuie sa intrerupi dupa, cat de sigure sunt in acea luna (ex:ultima saptamana in care le iei)? Si inca ceva : este adevarat ca luate mai mult timp au reactii adverse periculoase? Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Si eu am luat Diane 35 tot pentru chist si reglarea ciclului, si sincer mie nu mi-au placut deloc, nu mi s-a reglat deloc ciclul, nu imi venea cand trebuia, si intr-o luna am avut de 3 ori ciclu. Si de cand nu le mai iau imi vine corect. Presupun ca nu ai mai mult de 18 ani, doctorita mi-a zis ca nu e bine sa luam de la varsta asa de frageda, ca ne fac rau. Tu ia tratamentul, si daca nu iti fac bine anticonceptionalele incearca alt ginecolog.

| babyalexa a răspuns:

Eu am luat 10 ani dupa o operatie destul de grea de chisturi, si nu am avut probleme. Daca le iei la sfatul medicului, dupa analize facute amanuntit va fi ok.Si daca ai vreo nedumerire mergi inapoi la medic dupa prima luna si ti le va schimba daca este cazul.Mie dupa ce am inceput sa le iau imi vine ceas, fix in aceeasi zi, nu mai am dureri aproape deloc in zilele acelea, plus ca ele previn 99, 9 o sarcina nedorita.Am avut si perioade de pauza in anii astia dar a fost totul ok.

| viviana24 a răspuns:

Pai daca exagerezi cu anticonceptionalele.Este posibil sa te imbolnavesti...sa ti se deregleze un hormon al cresterii sau mai stiu eu altceva.
Dupa parerea mea e mai bine daca nu ai mai folosii...

| SperantaPierduta explică (pentru viviana24):

Pai am spus chiar medicul ginecolog mi le-a recomandat pentru chisturi. Nu le-am luat asa de capul meu.

| viviana24 a răspuns (pentru SperantaPierduta):

Sunt sigura de asta...dar e mai bine sa ai grija cu el.O persoana din cauza lor i s-a dereglat un hormon al cresterii...si a trebuit sa se opereze pentru azta.Si nu a fost o operatie usoara.