| Andradacopilnebun a întrebat:

Am o problema cu prietenul meu, si anume. am impresia ca urmeaza sa ma insele si imi e foarte frica. Nu stiu cum as reactiona sa aflu ca m-a inselat. Relatia e de 5 luni [sambata implinim] si el a fost primul la mine desi am 18 ani. Il iubesc foarte mult si de foarte multa vreme, pentru ca noi am mai fost impreuna si acum 2 ani cand ne-am despartit din cauza ca el m-a inselat, si tare imi e teama ca o va face din nou stiind ca o sa iert. As vrea un sfat dar nu de la fetite de 14-15 ani, va rog. tongue Multumesc!

19 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Spui ca il iubesti, dar e limpede ca nu mai poti avea incredere in el. Chiar crezi ca meriti o relatie plina de indoieli si de teama ca te va insela din nou?
Daca te iubea, nu avea ochi pentru alta.
Gandeste-te bine daca merita sa fie iubitul tau, pentru ca acesta trebuie sa fie baiatul in care ai cea mai mare incredere!

| Andradacopilnebun explică (pentru DeeaMarry):

Hmm..nu stiu ce sa fac. Stie clar ca daca ma inseala nu mai are ce vorbi cu mine oricat de greu mi-ar fi. Cred ca o sa continui asa, desi imi este greu si frica, si daca ma inseala o sa ma termine, dar macar stiu ca am incercat cu cine am vrut de atatia ani. Fie ce o fi, pana la urma daca e sa ma insele o sa o faca. Nu ma pot pune impotriva vointei lui, sper doar sa isi dea seama pana sa faca vreo prostie iremediabila.

| deeeeea1 a răspuns:

Totu depinde de tine daca esti dispusa sa ierti, dar dca el are "obiceiu" de a insela mai bine cauta pe alt cineva care sa te iubeasca cu adevarat si sa te merite.Ierti o data de 2 ori, dar nu la nesfarsit.Si din cauza ca l-ai iertat a continuat sa faca asta. Vorbeste cu el si explica-i situatia in care te pune, in postura de inselata.

| Andradacopilnebun explică (pentru deeeeea1):

Deea, el stie foarte bine ce sentimente am pentru el si mi-a promis ca o sa fie alaturi de mine [mai ales acum, ca am ceva probleme cu ai mei si nu fac fata prea bine]. Pe moment il cred, pentru ca se uita in ochii mei si imi spune niste lucruri pentru care as da orice sa fie adevarate. Imi este destul de greu sa cred tot ce imi spune, pentru ca stiu ce a facut data trecuta desi nu a fost o relatie stabila atunci. Am inteles ca era copil pe atunci si nu stia ce vrea de la viata [18 ani el si eu 16] plus ca nici eu nu stiam, a fost primul prieten. Iti dai seama cat tin la el.a fost primul iubit, primul si singurul caruia m-am daruit trup si suflet... Parca imi e rusine sa ii mai spun ce simt, i-am zis de cateva ori deja. Mi-am promis mie ca daca o sa ma insele. imi calc pe inima si pun orgoliu in fata, si incerc sa il uit. Dar imi e al naibii de greu. Nu stiu ce sa fac.

| deeeeea1 a răspuns:

Si faptul ca a fost primul, trebuia sa mai astepti sa fi sigura ca tine la tine si merita sa faci asta, in conditiile in care stiai ca te-a mai inselat.Am avut si eu o experienta asemanatoare cu a ta, si am iertat, dar apoi nu s-a mai repetat. Daca te iubeste te va intelege si va realiza ca nu e ok ce face.Ai grija de tine:*

| Andradacopilnebun explică (pentru deeeeea1):

Stiu, dar cand vrei sa fie bine. faci orice, nu?

| deeeeea1 a răspuns:

Stiu ca e greu, e greu sa treci peste un inselat, e greu sa treci peste relatie cand vezi ca nu mai merge.Dar cum spuneam ar trebui sa discuti cu el pur si simplu il intrebi de ce inseala, Cand tu te-ai daruit trup si suflet lui, inselatu trebuie sa aiba o explicatie. Nici o fata nu merita inselata, mai bine spui de la bun inceput ce nu iti convine si gata. Si chiar daca doare si e foarte greu sa treci, intr-un final vei reusi, si vei gasi si persoana potrivita pentru tine care sa te iubeasca asa cum esti si sa te inteleaga. Sti "ce nu te doboara te face mai puternic", chiar daca iti e greu ca ai problema si cu parintii tai si ai nevoie de el mai mult decat orice sa iti fie alaturi, dar decat sa iti faca si el mai mult rau mai bine inchei capitolul asta din viata ta.Ai prietenii si ei te vor ajuta sa treci peste orice![Te inteleg prin ce treci, repet am avut o situatie asemanatoare si eu}Mult succes si ai grija de tine

| neutrino a răspuns:

Din pacate trebuie sa-ti spun ca ai toate motivele sa fii nelinisteta. Orice relatie are un inceput, un continut si un sfarsit. Continutul consta in incercarea baiatului de a cuceri(citeste a pacali )fata. Aceasta, odata cucerita, nu mai prezinta interes pentru baiat, care incet, incet, incepe sa se plictiseasca. Deci, el va pleca, fata va plange ca nu a avut noroc. Trebuie sa fii pregatita pentru acest scenariu, nu eu l-am facut, ci viata. N-ai cum sa-l schimbi.

| Demonull a răspuns:

Uu,si zici ca voi simtiti cand barbatul vrea sa insele? firar si eu am crezut ca nu si-au dat seama sad
A, si. daca te-a inselat odata si tu stii asta de ce ai inceput din nou o relatie? daca ierti ajungi carpa lui.

| Andradacopilnebun explică (pentru Demonull):

A nu nu, nu simt, pur si simplu vad cu se comporta. Si crede-ma ca ar trebui sa fiu proasta sa nu imi dau seama, mai ales ca il cunosc de atata vreme. Am inceput inca o relatie cu el pentru ca il iubesc, si nu concep sa il pierd fara sa stiu ca am incercat. Intelegi?

| Demonull a răspuns (pentru Andradacopilnebun):

Hmm...NU laughing iubirea nu inseamna sa accepti fitele nebuniile lui x pentru ca asa spui TU ca il iubesti.In scurta mea experienta prin relatii am sesizat ca iubirea inseamna respect, ajutor, intelegere, rabdare etc.El a incalcat una din reguli, si anume respectul.Este decizia ta ce o sa faci, dar deocamdata ai gresit.

| Brunetzika18 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat s ma insele dupa 2 ani si 9 luni straight face, din pacate nu ai cum sa previi asta, el trebuie sa decida ce este in mintea lu, daca te iubeste cu adevarat nu o va face, dar daca nu...atunci nu prea cred ca te iubeste,si pe mine m-a inselat de multe ori,si il iertam si tot repeta aceeasi greseala stiind ca eu il voi ierta,Stii cum e,oricine merita o a doua sansa,dar nu pentru aceeasi greseala happy Daca mai greseste inca odata tot inselandu-te eu cred ca nu merita sa te mai obosesti sa il ierti, pentru odat ce vede ca il ierti, va repeta aceeasi greseala, stiind ca se poate intoarce la tine oricand, sper ca te-am ajutat happy

| Andradacopilnebun explică (pentru Brunetzika18):

Mersi. Nici nu vreau sa ma gandesc la ce urmeaza in caz ca ma inseala. Il calc cu tancu.

| grigorescubetty a răspuns:

Esti tanara, si probleme de acest gen par sa fie cele mai grave..si da..de ce sa nu recunosc..si eu consider ca dragostea e cea mai importanta in viata si ca fara ea nu te poti simti implinit.
eu consider ca oricine merita a doua sansa daca regreta ce au facut si sunt constienti ca a fost o greseala.dar daca te inseala din nou, deja stie ce face..si atunci nu cred ca mai merita sa fie iertat.
e greu, dar daca il ierti din nou, ai putea sta cu frica ca s-ar putea intampla iar? eu una cu siguranta nu.

| Andradacopilnebun explică (pentru grigorescubetty):

Asa e. sad Cum am mai zis intr-un raspuns, eram amandoi copii pe atunci. Acum suntem mai maturi putin.

| AlexaMatyas a răspuns:

Cred ca cel mai bine in situatia ta are trebuii cumva sa il pui la incercare sa vezi daca te-ar insela sau nu si asa scapi si tu de indoieli si de frica si iti recapeti si increderea in el.