| EdiShadow a întrebat:

Vreau sa va spun o poveste trista, cu lacrimi in ochi ma ingrozeste gandul ca ne vom despartii.

Avem o relatie la distanta, e prima fata care o iubesc si care ii spun ca o iubesc. ( nu vreau sa intru in detalii, ideea e ca ne iubim foarte mult )

Urmeaza sa ma mut la ea, in tara respectiva peste 2-3 luni, va mai fi pana atunci, si ea o sa vina doar odata in tara pana in momentul respectiv. Aseara am avut o conversatie mai serioasa intre noi 2. Care suna cam asa :

" M-a intrebat daca o mai iubesc asa de mult ca la inceput, si i-am raspuns ca da, ca niciodata si asa o s o iubesc mereu pana cand iubirea mea fata de ea se va stinge complet. " Apoi eu am adaugat urmatoru' text : - Sunt de parere ca atata timp cat iubesti cu adevarat, in fata ochiilor vezi doar persoana respectiva si nu ai cum sa faci ceva gresit, in primul rand o respect pe ea si apoi pe mine, incat sa imi dau seama ca daca ajung sa insel relatia nu mai are niciun rost, pentru ca nu exista suficienta iubire" -

Si am primit urmatoru' raspuns "Ca daca iubesti cu adevarat, indiferent de greseala, ierti " ( chiar daca as insela`o, a zis ca ma iarta, pentru ca ma iubeste prea mult, iar eu sunt de parere ca daca iubesti nu INSELI).Si au aparut tot feluri de contradictii intre noi si sunt la concluzia ca daca iubesti, nu faci ceva gresit, nu INSELI.

Apoi am auzit urmatoarele randuri, ca sunt foarte orgolios urmat de " Mi e doar sa nu te pierd din cauza orgoliului tau". ( efectiv mi-a picat fata cand am citit). Apoi mi-am dat seama ca ei ii e teama ceva, ca o s`o prind ca ma insala sau ii e frica ca se va intampla asta, ca o s`o gafeze din cauza distantei, si i-am spus asta, iar la sfarsit cireasa de pe tort spusa de mine " atunci de ce mai irosim timp sa stam impreuna, pentru ca inevitabil odata si odata tot se va intampla " la fel si ei, i-a picat fata.

Acum care e problema cea mare de fapt? Nu m-a deranjat conversatia si chiar mi-a parut bine ce am vorbit, dar care e problema adevarata - Eu in ultimele 2 luni nu am vazut'o ca pe iubita mea, ci ca pe persoana cu care o s o imbatranesc, cand ma gandesc la ea, ma gandesc la viitor. Cum sa traiesc alaturi de ea cand stiu ca odata si odata se va intampla fara sa vrea sau nu, desii ea spune ca nu va face, dar ii este frica( pentru ca nu stii cum te ia viata, poate vi ametit de la o petrecere... etc).

De ce sa stau tensionat mereu si sa imi pun intrebari de cacao si mintea sa-mi joace feste cu gandul ca ia in momentul asta poate ceva? Mi-as face rau mie, desii o iubesc ca pe mine, dar nu pot sta asa... si stiu ca si ea ma iubeste, toata seara a plans la telefon pe tema asta, iar eu abia la 4 am putut sa dorm.

Ajuta-ti-ma, am nevoie sa vorbesc cu cineva, sa ma descarc, sa ma eliberez.

PS: La sfarsit, cand i-am spus noapte buna am zis un ultim lucru " Ma gandesc daca te-as insela eu pe tine, si apoi as venii la tine si m-as apropia si ti-as mai spune ca si te iubesc, nu poti sa concepi asta, Nu E POSIBIL, nu pot sa ma uit la ea si sa stiu ca, cu cateva zile inainte am inselat o " E genul acela de parinti nemernici" Care iti spun ca te iubesc, iar dupa 5 minute, eu te-am facut, eu te omor "!

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Cum să ridici problema de înșelat dacă există iubire? E clar că nu există, în acest caz. Mie mi se pare copilăresc ceea ce ai povestit. Nu se iartă orice într-o relație. Altă copilărie. Îți vei da seama mai târziu când îți vine mintea la cap, dacă îți va veni, adică vă va veni, că este cazul la amândoi.

| Dariusuu a răspuns:

Lăsaţi iubirea să circule singură printre voi.Nu o ţineţi forţată.Nu înţeleg de ce atâtea cuvinte despre iubire.Nu se vede bine prin fapte ce înseamnă iubirea de fapt pentru voi 2? Pentru fiecare persoană să iubeşti înseamnă altceva.Nu vă mai complicaţi atât încercând să demonstraţi ceva.
Când iubeşti, iubeşti şi punct.Nu există procente sau măsură.

Iubirea nu are timp, şi ai avut dreptate faza că te consideri pe al 2-loc.

Când iubeşti nu-ţi mai aparţi.-Chris Simion

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu stie daca odata si odata se va intampla ca unul din voi sa insele. Nu ar trebui sa iti fie frica daca ai incredere in ea. Nu stiu ce are ea de gand sa faca .....de ce nu iti spune si asta daca tot discutati serios. Daca simti nevoia sa te descarci lasa-mi mesaj cu o adresa ceva.

| AMa19 a răspuns:

Observ ca iti este teama sa nu o pierzi, este si normal, avand in vedere ca o iubesti. Cand am citit faza cu inselatul si ce a spus iubita ta, m-a dus gandul ca ea chiar te-a inselat, a vrut sa se asigure ca atunci cand vei afla sau daca ai afle, ai putea sa o ierti sau nu. Poate si din acest motiv a initiat aceasta discutie.
Eu cred ca ea este de acord ca atunci cand esti inselat sa ierti, pentru ca se stie pe ea si ar putea sa faca asta oricand. Scuze-ma ca iti spun dar imi da impresia ca este una dintre fetele care ii place sa incerce diferite lucruri noi, pentru ca " doar o viata are ". Dar indiferent de chestiile pe care le face, ea are nevoie de cineva care sa o iubeasca si pe care sa il iubeasca, pentru ca indiferent de ce va face tot la acea persoana se va intoarce ( in cazul acest, tu ).
Este naspa sa traiesti cu o persoana si in acelasi timp sa stai cu teama ca oricand ar putea sa te raneasca prin diferite actiuni. Si eu sunt de parere, ca atunci cand iubesti cu adevarat o persoana, nu faci astfel de greseli, sa o inseli, pentru ca nu te lasa inima, pana la urma este tot ceea ce ai nevoie si nu iti mai fug ochii dupa altcineva sau altceva. Poate ca nu are acest sentiment de iubire atat de avansat din cauza distantei, insa ai putea sa o faci sa il aiba atunci cand veti fi amandoi. Ii poti demonstra ca atata timp cat te are pe tine, tot ceea ce iubeste, nu va mai face greseli, pentru ca nu ii vei permite, ii vei oferii orice in asa fel incat sa nu duca lipsa de nimic.
Bafta si ai grija, daca si atunci cand ii vei demonstra aceste lucruri, va face in greseli, cu parere de rau, nu cred ca te merita, sau cel putin nu te iubeste atat de mult pe cate spune.

| EdiShadow explică (pentru AMa19):

Adevarat, nu vreau sa o pierd desii situatia ma face sa o las. Ma iubeste f mult imi arata asta si nimeni nu mi a aratat asa cum o face ea. Sunt f multe motive... sute printre care si niste momente mai intime. ma rog, nu stau sa dau detalii. Dar deja imi e rau, doar pentru ca s a gandit la asta"ca ii e teama sa nu o gafeze", cum pot eu sa stau linistit. Am zis sa ma duc peste 2 saptamani la ea, vreau sa o fac fericita si sa o fac sa se simta iubita cum nu s a mai simtit niciodata si la sfarsit sa ii spun ce am de gand, sa ma despart de ea. Desi o iubesc enorm cum am spus far nu pot sta cu teama asta, daca nu ar fi persoana cu care ma gandesc la un viitor. ar fi f simplu.

| AMa19 a răspuns (pentru EdiShadow):

Este alegerea ta, insa nu cred ca ar trebui sa profiti de ea. Adica incearca sa te pui putin in locul ei. Daca chiar o iubesti nu ii face asta.
Incearca sa vorbesti cu ea despre aceasta teama a ta si poate se vor rezolva lucrurile happy

| EdiShadow explică (pentru AMa19):

Ce sa profit de ea, daca o iubesc sa o las sa ma insele cu gandu si mai tarziu si trup? Mai bine ma despart acum de ea, decat sa sufar eu mai tarziu!

| SocialDisease a răspuns:

Singura problema e ca tu presupui orice cuvant, ea a vrut doar sa-ti demonstreze ca te iubeste si nimic nu ar desparti-o de tine chiar daca ai inselao. era doar un mic exemplu, plus de asta ea a adaugat din acte ai zis: oricum daca iubesti nu inseli. Din cate zic eu tu ai dat-o-n bara, incearca sa o rezolvi (problema). Multa bafta.