| Anaroxana05 a întrebat:

Am o problema foarte mare... acum 2 săptămâni am facut petting cu iubitul meu si eu eram îmbrăcată iar el nu. Dupa, el a atins cu penisul de vaginul meu dar sunt 90% sigura ca nu a ejaculat. Nu aveam nici pe pantaloni in momentul ala. Faza e ca nu mi-a venit si ultima oară mi-a venit pe la începutul lui August..pe 3. Ma simt putin balonata sau poate asa mi se pare mie si pe chilot am câteva pete roșiatice..mai mult portocalii dar nu de sânge. Pot fi însărcinată? Ciclul meu nu prea este regulat. Va rog ajutați-ma.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti doar nebună nimic mai mult nu esti insarcinata.

| Emilian65 a răspuns:

Asteapta sa treaca 21 de zile de la ultimul act sexual si fa un test de sarcina. El iti va spune daca esti sau nu gravida.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu poţi fi însărcinată.

| Anaroxana05 explică (pentru Necunoscut112):

Imi poti spune de ce?

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru Anaroxana05):

Tu intelegi cum functioneaza macar treaba asta?
In timpul ejacularii barbatului, in vagin se depun intre 2 si 5 cm3 de sperma. O sperma sanatoasa contine in mod normal intre 30-100 de milioane de spermatozoizi pe cm3, ceea ce inseamna ca aproximativ 60-500 de milioane de spermatozoizi au ajuns in vagin. Dar pentru spermatozoizi mai este un drum lung pana la intalnirea cu ovulul. Spermatozoizii mobili, intrand in glera cervicala, strabat colul uterin intr-un in aproximativ 2-10 minute. Ei avanseaza incet in uter ajutati de contractiile acestuia si ghidati de miscarile ondulatorii ale cozii lor, ajungand pana la o viteza de 2-3 mm/min. Apoi spermatozoizii care au supravietuit si nu au "ratacit" drumul, ajung in partea superioara a trompelor, locul de intalnire si fecundatie, intr-un interval de timp aproximativ de 1, 5-2 ore. Pe traseul acestei calatorii importante prin interiorul cailor genitale feminine, spermatozoizii intrati in contact cu secretiile mucoaselor feminine sufera cateva modificari care le asigura intreaga putere de fecundare.
Majoritatea spermatozoizilor nu pot sa ajunga la punctul de intalnire. Doar aproximativ 100-200 de spermatozoizi reusesc sa ajunga in trompa uterina vecinatatea ovulului, foarte mobili, ei se inghesuie in jurul lui. Sub efectul unei enzime, o molecula chimica, celulele foliculare inca atarnate in jurul ovulului se detaseaza treptat din zona pellucida Mai multi spermatozoizi patrund acolo gratie enzimelor pe care le contine acrozomul lor. Dintre ei, printr-o reactie de suprafata a ovulului, doar unul singur poate strabate bariera. El isi lipeste capul de membrana ovulului si prin fuziunea membranelor cele doua celule intra in contact.

Nu e posibil sa fi ramas insarcinata.