| alandala_1391 a întrebat:

deci, in februarie nu mi-a venit ciclul, iar la sfarsitul lunii am facut petting cu prietenul meu, si a atins putin penisul de vaginul meu, dar nu stiu daca avea lichid seminal... Oricum il intrebasem cand a ejaculat ultima oara si a zis ca acum o saptamana. Apoi, nici in martie si aprilie nu mi-a venit ciclul. mi-a venit de abia la sfarsitul lui aprilie.Deci nu mi-a venit 3 luni la rand. Ciclul acum cand mi-a venit, a fost normal, am avut decat putine dureri de burta pe la sfarsit. Dar credeti ca sunt insarcinata? Am burta mai tare sub buric.

1 răspuns:
| GothyVanGoth a răspuns:

Lipsa sau intarzierea menstruatiei este simpotomul de sarcina care pun cel mai repede femeile pe ganduri, si se intreaba daca au ramas insarcinate, daca ai ramas insarcinata urmatoarea menstruatie nu ar mai trebui sa apara, dar la unele femei mai exista scurgeri, mai ales in primele 3-4 luni, scurgeri care pot fi confundate cu menstruatia, dar aceste scurgeri dureaza mai putin decat in cazul unei menstruatii obisnuite.

Alte cauze ale intarzierii menstruatiei: pierderea sau cresterea brusca in greutate, oboseala, probleme hormonale, tensiune, un tratament medicamentos, anumite afectiuni, stres sau alaptarea in cazul femeilor care au devenit deja mamici. big grin