| Popmusic a întrebat:

Am o problema in legatura cu prietenul meu.
Sunt impreuna cu acesta de aproape 10 luni.
Am trecut prin multe... de 2 ori s-a despartit de mine si s-a intors inapoi. Si motivul este fumatul. Noi cand ne-am cunoscut el fuma, dar s-a hotarat impreuna cu prietenii lui sa se lase de fumat, dar prietenii lui nu s-au putut abtine. De atunci eu mi-am bagat in cap chestia asta : sa nu fumeze. El a incercat sa se lase de foarte multe ori. De cand ne-am impacat ultima data, din vara pana in prezent iubirea lui pentru mine a crescut enorm. Si din acest motiv a vrut sa-mi dovedeasca ca poate face orice pentru mine si ca ma iubeste cu adevarat si s-a lasat de fumat. Era convins ca se poate lasa. Pana acum o saptamana, cand s-a apucat din nou. straight face A jurat pe iubirea noastra ca imi va demonstra ca ma iubeste si ca se va lasa. Si acum imi zice " nu ma pot lasa ". Nici nu poate, dar nici nu vrea. Problema e ca eu nu pot accepta asta. Pur si simplu nu pot. Am incercat. Am incercat mult si bine. Poate chiar o luna intreaga. Dar nu pot. Sunt mai sensibila de felul meu, si cand il vad fumand imi dau lacrimile. Nu stiu ce sa mai fac ca sa se lase. Am incercat in toate felurile. Si acum 2 zile l-am intrebat daca el mai vrea sa continuam si mi-a zis ca nici el nu stie si ca iubirea lui fata de mine incepe sa scada, chiar daca are atatea sentimente pentru mine. Stiu ca trebuie sa las timpul sa treaca, oricum nu ne vom desparti din acest motiv, sunt sigura, dar problema e ca eu sufar intr-un fel. Trebuie sa-l fac sa se lase de fumat si sa fie ca la inceput, cand era convins ca se poate lasa, dar nu mai stiu cum crying

Răspuns Câştigător
| CrazySoursD a răspuns:

Prin asta am cam trecut si eu. De la inceputul relatiei i-am zis prietenului meu ca vreau sa se lase de fumat. Mi-a zis ca apreciaza mult pentru ca asta-i arata cat de mult il iubesc. El fuma cam cate-un pachet pe zi si cam de 7 ani. A redus tigarile. Cate 2-3 pe zi, apoi nu mai fuma pe langa mine, apoi a stat o saptamana fara sa fumeze. I-am rupt tigarile de fiecare data cand statea pe langa mine si fuma. I-am calcat in picioare pachetul, pana am vazut cat de mult in deranjeaza. Incepuse sa tipe la mine si am vazut ca n-are rost sa ma complic. Sanatatea e numai a lui. Uitase ce vorbisem la inceput si mi-a zis ca a redus tigarile, dar sta prea mult pe langa oameni care fumeaza si nu se poate abtine. Am avut niste certuri pe tema asta, pana mi-a zis ca eu ar trebui sa-l accept asa cum e. Macar, e bine ca a redus tigarile. Acum ii ajunge 2-3 zile un pachet, dar de lasat complet a zis ca nu e posibil acum. Trebuie sa-i impui sa nu mai fumeze pe langa tine macar daca chiar te deranjeaza. Va intelege si cand vei vedea ca el chiar vrea sa renunte cat de cat la acest obicei, il vei accepta si tu. Spune-i doar sa nu fumeze mult. Nu poate sa renunte chiar asa usor la ele. Trebuie luni, ani. Bafta si nu va mai certati din prostii ca va saturati amandoi :*

16 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Te poti lasa de fumat daca ai o ambitie mare dar sincer eu nu consider o problema asa mare ca prietenul tau fumeaza, altii de drogheaza, inseala si cate si mai cate si tu pentru simplu fapt ca fumeaza vrei sa te desparti de el sau invers, cu chestia asta il vei pierde si daca il iubesti precum spui atunci accepta-l asa cum e

| Lexy ♥ a răspuns:

Lasa ma omu` in pace, daca vrea o sa renunte el la fumat si singur nu asa cicalit de tine in fiecare zi.Dar alta treaba nu mai ai decat sa te iei de el? Degeaba zici tu ca sti ca tot va impacati ulciorul nu merge de multe ori la apa si nu degeaba ti-a spus ca nici el nu stie ce vrea si ca iubirea lui fata de tine incepe sa scada.Eu zic sa o lasi mai moale cu obsesiile si cicalalile ca pana la urma o sa te paraseasca.Pe nici un om nu o sa il determini sa nu mai faca ceva cu cicaleala in fiecare zi si..."trebuie` sa faci ca mine". Trebuie sa stii cum sa vorbesti cu el si ce sa ii explici.Gandeste-te daca ai fi tu in locul lui ai renunta la fumat doar pentru ca iti spune el in fiecare zi ca vrea sa te lasi, ca asa i.a intrat lui in cap? Eu una nu cred.Si prietenul meu fumeaza, si a fumat de cand il stiu si intr-un timp tot asa mi se pusese mie pata sa se lase de fumat i-am spus 1 data de 2-3 de 9 ori pana cand mi-am zis ca nu are rost sa stau sa conving un om ca isi face singur rau.si am incetat sa ii mai spun ceva in legatura cu fumatul. Dupa o perioada de jumate de an ce sa vezi fuma din ce in ce mai putin si a ajuns de la un pachet pe zi la 3 tigari.Sa nu il mai pui sa se jure pe nimic darca vrea se lasa daca nu nu.Iar tu ai grija sa nu strici totul din cauza tigarilor.happy

| Woodenpints91 a răspuns:

Atâta timp cât nu fumează pe banii şi plămânii tăi, mi se pare o chestie penibilă şi retardată ce vrei tu să faci.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ceea ce spui tu inseamna sa nu ii pese de el. Daca iti pasa de o persoana si o iubesti e normal sa te doara cand vezi ca isi face rau singura si nu o poti ajuta cu nimic. Evident ca nu se poate lasa asa fortat si stresat, trebuie vointa de fier. Trebuie sa fie alegerea lui. Poate ca mai tarziu ajung la casatorie, cine stie, si atunci nu mai e vorba de banii lui ci de "banii nostri". Parerile sunt impartite, nici eu nu sunt de acord cu fumatul dar nu ai cum sa il obligi sa se lase, in schimb e normal sa te deranjeze.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Dacă îţi pasă de o persoană îl laşi aşa,şi îl accepţi cu calităţi şi defecte. Nu-l iei ca pe o bucată de aluat pe care să-l modelezi după bunul tău plac.
Dacă cineva vrea să se lase de fumat,se lasă atunci când este lăsat în pace şi nimeni nu-i spune nimic, nu când este împins de la spate. Dacă te ţii de capul cuiva să se lase de fumat, nu o să se lase, şi tot ce poţi să-i provoci este doar un mic sentiment de vinovăţie de fiecare dată când îşi aprinde ţigara. Dar nimeni nu se lasă de fumat din asta.
Dacă pentru cineva fumatul este o plăcere, de ce să-i iei asta?

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Woodenpints91):

Fumatul, bautura si drogurile ( care la fel sunt o placere pentru inceput), nu fac parte din caracterul omului, sunt doar obiceiuri proaste intreprinse pe parcursul vietii. Ca un om sa vrea sa renunte la astea nu inseamna ca se schimba. De acord ca nu se poate face nimic cu forta dupa cum am spus si mai sus, trebuie vointa din partea celui ce are aceste obiceiuri. Dar repet, daca iti pasa de cel de langa tine, nu are cum sa nu te doara cand il vezi ca isi face rau. OK, ii place, dar tot rau ii face. Nu am spus ca sunt de acord ca sa stea de capul lui sa se lase, pentru ca nu va rezolva nimic in felul acesta. Totul depinde de el. Dar mai e un lucru ce ma deranjeaza si pe mine pentru ca m-am "lovit" si eu de asta, a specificat fata ca el a vrut sa ii demonstreze cat de mult o iubeste prin lasatul tigarilor. si nu a pututwinking Nu putea sa taca? Practic el a pornit lupta asta antifumat si nu a putut-o duce pana la capat. Acum ea s-a agatat de "dovada asta de iubire" si si-a format o obsesie, ajungand chiar sa se desparta/certe, din motivul asta.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Dacă este să o luăm aşa, şi cartofii prăjiţi fac rău ficatului.

Decât să trăiesc mult doare de dragul de-a trăi şi să mă abţin de la ce-mi place...prefer să trăiesc mai puţin şi să fac excese.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Woodenpints91):

Atunci apuca-te si de droguri daca nu te-ai apucat deja. Ca nu cumva sa mori si sa nu fi incercat senzatia happy O zi buna!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Cu drogurile n-am treabă. Mi se par o porcărie.

| Vix999 a răspuns:

Esti egoista si obsesiva! Intelege ca fiecare om e asa cum e. Daca nu-ti convin obiceiurile lui poate ar trebui sa te reorientezi, nu sa bazai. De ce conteaza asa mult pentru tine ca el sa nu mai fumeze cand, tu cu gurita ta ai zis, daca nu venea ideea asta de la el si prietenii lui tu erai fain mersi si nu aveai nici o treaba. O sa-l faci sa fuga de tine daca continui asa. Get over it!

| Chrissy92 a răspuns:

Nu cred va se va lasa, daca a incercat sa se lase si nu a reusit....inca fumeaza si mai ales daca are un anturaj care il tenteaza iti dai seama ca nu poate renunta, iar daca tu il stresezi asa intruna sa se lase poate il indepartezi fara sa iti dai seama, imi pare rau ca treci prin asta...macar zi sa numai fumeze de fata cu tine, poate o sa iti fie si tie mai bine.Bafta

| violetajustme a răspuns:

De ce nu il accepti asa cum e? asta il face sa se detaseze de tine. si eu am o rel de 1 an si prietenul meu fumeaza si mie mi se face rau cand simt fumu de tigara, dar cu toate acestea eu il inteleg...a incercat, nu a putut, a fost foarte stresat ...de ce sa il mai stresez si eu cu tigarile.toata lumea are cate un defect. incearca sa il intelegi si sa il accepti asa cum e, altfel nu vei face decat sa il distantezi de tine

| Siim a răspuns:

Logic ca iubirea lui incepe sa scada daca te deranjeaza ca fumeaza. Se simte presat sa se lase, si crede-ma ca nu e usor. Unchiul meu incearca sa se lase de fumat de 10 ANI, dar nu poate. E UN DROG! Nu se poate lasa asa de repede de el! Sfatul meu este sa nu te desparti de el din cauza asta. Incearca sa treci peste asta.

| andraeva a răspuns:

Esti cam nebuna fetitohappy Tu crezi ca un om se poate lasa asa de fumat de dragul cuiva? Nu e chiar asa. Asa l-ai cunoscut, asa l-ai luat, pai atunci accepta-l asa cum este. O sa se pliciseasca de tine si o sa-ti spuna PA in cel mai scurt timp!

| LiiaX3 a răspuns:

Acum depinde doar de el asta. Si daca chiar nu poate sa se lase de fumat? dar ai si tu intr-un fel dreptate "nu exista nu pot, si nu vreau". Acum este treaba voastra ce ve`ti face de acum inainte aceasta a fost doar o parere. Incearca sa discuti cu el despre asta si sa ii spui si lui ce ai scris aici. happy Pentru ca nici eu nu suport baieti care fumeazawinking Doar ca eu fac mai urat daca nu vrea sa se lase. Acum asta este felul tau de a fi. happy bafta in continuuare.

| diegutzu a răspuns:

Amenintal ca te vei desparti de el intreaba-l ce vrea sa aleaga pe tine sau tigaraa. laughing