| June20 a întrebat:

Am o problema la care as vrea sa citesc sfaturi de la băieți, dar dacă este vreo fata care a trecut prin asta, sfaturile sunt bine-venitehappy

Acum 2 ani am început sa vorbesc cu un tip, ideea e ca a fost ceva toxic și nu a ținut mult, nici macar nu a fost o relație. Atunci când îmi doream eu ceva, nu-și mai dorea el și invers. In cele din urma am înțeles ca noi nu putem continua și fiecare și-a vazut de treaba in acești ani. Vreau sa menționez, pentru ca este important, am avut un contact sexual.

După 2 ani am cunoscut un alt tip, din vorba in vorba și din ceea ce am vazut pe rețelele de socializare, tipul asta e prieten bun cu cel pe care l-am cunoscut acum 2 ani. Nu știu sa spun dacă pe atunci ei au avut vreo discuție despre mine sau nu, as tinde sa cred ca nu. Ceea ce ar fi mai bine. Ideea e ca tipul de acum m-a invitat sa ieșim sa bem o cafea, interes din partea mea ar fi pentru el, dar ma descurajează foarte mult prietenia dintre ei, îmi e clar ca in cazul ideal in care ne-am înțelege și am vrea sa continuam, tot o sa dau și peste celălalt

Dacă ar fi sa îmi dau un sfat obiectiv, as spune sa renunț pentru ca nu văd oportuna situația, pe de alta parte as vrea sa bem o cafea, habar nu al. Cert e ca nu mi-ar face placere sa știu ca cel de acum 2 ani a aflat ca eu îmi beau cafelele cu prietenii lui, ceea ce efectiv nu am plănuit in niciun fel.

Scurtând, ceea ce m-ar deranja dacă am continua ar fi ideea ca eu am făcut sex cu prietenul lui. Și sincer nici el nu cred ca ar fi ok cu ideea asta dacă ar afla. Mulțumesc, am 25 ani, deci lucrurile trebuie făcute rațional

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic să ieși la cafea, poate îți dai seama că nici nu-ți place tipu și atunci ți-l scoți din cap în loc să rămâi cu întrebări „dar oare cum era dacă ieșeam?"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai dreptate, rațional, dar rațiunea să nu împiedece viața să își urmez cursul firesc. Deci mergi la cafea, căci ai 25 de ani deja, și vine repede menopauza.

| Freya1 a răspuns:

Poti sa analizezi si sa pui problema in mai multe feluri.Dar primul lucru pe care trebuie sa il faci e sa iesi cu el la o cafea si sa vorbesti deschis despre treaba asta.Bine,acuma nu trebuie să vorbești cu el ca te-ai culcat cu ala, dar poti sa spui ca ai observat prietenia dintre ei si sa fi sinceră. Doar asa iti vei da seama daca cumva au vorbit despre tine si el a venit cu un plan facut sau chiar te-a placut sincer.Stiu ca o sa fie o situație nașpa, dar in fond ce ai avut si ce ai pierdut.Nu e comod sa vorbesti despre celălalt, dar in general băieți vorbesc intre ei, iar posibilitatea ca acesta sa ii fi arătat poze cu tine sau sa ii fi spus că vorbește cu tine este destul de mare asa ca tot acolo esti. Poti sa încerci sa atingi subiectul putin pe ocolite si pari fata deșteaptă incat sa te prinzi daca e ceva la mijloc.
Eu acum spre exemplu sunt intr-o relatie cu fostul prieten primului meu iubit din copilarie.Pe atunci nu stiam ca ma place si am aflat după muți ani, iar o dată cu asta am mai aflat niște lucuri ce m-au socat.Fostul meu a încercat ani de-a rândul sa reia legătură si relația cu mine si am avut momente in care eram pe cale să o fac, dar după ce l-am întâlnit pe actualul si mi-a povestit tot ce a facut si zis el la adresa mea pfff, am preferat sa refuz sa mai aud vreodată de el ca sa nu il calc in picioare.

| Nemessys a răspuns:

Faci ceea ce simți.
O zici de parca l ai prins pe Dumnezeu de picior și nu știi ce sa faci. Nu te întâlni cu el dacă ai acest disconfort. Pe de alta parte, nu vad care ar fi problema lui dacă tu te ai intalni cu prietenul lui. Nu ai nicio obligație fata de el.
Sunt sigur ca nici tu nu ai avea vreo problema dacă el s ar întâlni cu prietena ta.

Si chestia cu sex ul este irelevanta, nu are nicio legătură faptul ca tu ai făcut sex cu prietenul lui. Nu vad de ce l ar deranja sau. Cine știe ce reacție sa aibă. Ar trebui sa fie indiferent.

| Goete a răspuns:

Tu vorbesti despre faptul ca te-ar deranja. Pe Tine.
Tot "conflictul" despre care vorbesti e in mintea ta, daca nubesri capabila sa treci peste o banalitate ca asta, impune-ti restrictii si limiteaza-ti posibilitatile.
Sau stai de vorba cu tine, constientizeaza ca trebuie sa traiesti Mereu in prezent si sa faci ceea Ce Simți.
Multa Fericire!

| Tokyo44 a răspuns:

Este o mare probabilitate sa știe ca ai făcut sex cu el.
Se practica destul de des sa spună unul altuia ca x sau y a făcut sex cu cineva.
As spune sunt șanse de 50 % sa fie dat " pontul " de primul prieten.
Iti sugerezi sa il testezi dacă vrea doar sex pe actualul.
Cu oricine vei avea relație trebuie sa știe din start ca nu contează ca te-ai culcat cu unul sau cu o mie, contează respectul și compatibilitățile dintre voi!

| Mortimer2020 a răspuns:

1.ar fi trei șanse să se întâmple:
: Să fi vb cu fostul tau să-ți faca rau;
:Sigur ar vrea ceva cu tine;
:Sau se poate întâmpla ca fostul tau sa te placa din nou si asa a vb cu prietenul său ca sa faca asta de fațada, adica la întâlnire sa vină fostul nu prietenul
Trebuie sa te gândești bine
Poti sa pierzi sau sa câștigi.
Multă sănătate!