| bassmusic a întrebat:

am o problema mai delicata si vreau sa o tratati ca atare. Vara trecuta am intretinut relatii sexuale cu o fata, pe atunci aveam 16 ani, ea tot 16, iar de cateva luni in coace imi tot spune ca a ramas insarcinata cu mine si cat de curand il v-a naste. Dovezi nu pot sa ii cer... facebook nu are...telefon cu camera...nici atat, ea sta la tara. Nici nu stiu practic care imi e intrebarea propriu zisa... Oare v-a trebuii sa ii platesc pensie alimentara la copilul acela? V-a trebuii sa il cresc impreunacu ea? Tin sa mentionez ca a fost doar o relatie pasagera intre noi....nimic mai mult. Si va rog nu bagati comentarii gen,, Gandeste-te ca e un copil la mijloc" pentru ca eu insumi sunt un copil. Va multumesc anticipat.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca fata te va da in judecata pentru paternitate, ai doua solutii: sa iti asumi direct paternitatea sau sa soliciti test de paternitate (il va plati ea). daca testul demonstreaza ac esti tatal copilului, sigur ca va trebui sa platesti pensie alimentara (in caz ca nu decizi sa va casatoriti si sa intretii copilu ca tata). Nu esti un copil, de vreme ce ai decis sa faci sex neprotejat, ci un barbat in toata regula, care a hotarat singur si nefortat de nimeni ca este perfect capabil sa-si asume fara ezitare rolul de tata si care si-a dorit foarte mult un copil cu respectiva femeie (suficient de mult incat sa nu se protejeze si sa nu ezite nici o clipa in decizia lui). Acum comporta-te conform deciziei luate, daca ai fost suficient de matur sa faci sex neprotejat, cu siguranta esti suficient de matur sa fii tata si sa iti cresti copilul. Nu e ca si cum cineva te-ar fi violat sau nu ar exista metode contraceptive.

| Scuturici a răspuns:

Ii ceri testul de paternitate, care costa 3600 de roni si se face doar in Iasi, Bucuresti si Timisoara. Fara acel test nu are dovezi ca este copilul tau si punct. laughing Explica-i asta si vezi ce zice. Ar putea fi o inscenare happy

| Scuturici a răspuns (pentru Scuturici):

Si sa intri in instanta pentru alea alea ale copilului, costa... Deci totul se rezuma la bani.

| mihai69 a răspuns:

Dacă e al tău, evident trebuie să contribui la creșterea și educarea lui. Direct (cu alimente, cursuri la școli particulare etc. - pa bază de dovezi [chitanțe, facturi etc.]) sau numai cu bani, într-un cuantum stabilit de comun acord sau de către o instanță, în cazul că nu puteți cădea de acord asupra acestei chestiuni.
Dar mai întâi ea va trebui să dovedească faptul că pruncul este chiar al tău. (test ADN).

| bassmusic explică (pentru mihai69):

Ai de capu' meu...da sunt minor si in prezent...ce pensie alimentara? La momentul respectiv nici nu am realizat ce se poate intampla. Nu vreaau sa trag o viata in treaga pentru o prostie de a mea.

| mihai69 a răspuns (pentru bassmusic):

Și cine ai vrea să tragă?!?
Oricum, apropo de minori - să te consideri fericit dacă scapi fără să se sesizeze vreo autoritate că ai făcut sex cu o minoră!
Stabilirea pensiei de întreținere în sarcina unei persoane care nu desfășoară niciun fel de activitate să se ia în considerare venitul minim pe economie, de 600 lei în prezent. Pentru un copil, se plătește un sfert din veniturile persoanei. Deci până te vei angaja, o să fii obligat să dai 150 lei pe lună. Sau, cum spuneam mai sus, să asiguri copilului bunuri și servicii în cuantum echivalent.

| SkyPilot a răspuns:

Se poate ca fata sa nu iti ceara nimic. Sau sa nu fie adevarat. Poate cere un test de paternitate. Daca e al tau probabil ca vei fi obligat sa contribui financiar. Copil nu mai poti sa spui ca esti daca te-ai jucat neprotejat cu scula.
Tu te simti bine din punct de vedere moral?

| kandaraki a răspuns:

Pai aici sunt 2 variante:
1) fata te amageste si iti va cere in curind bani, cu pretextul unui avort sau
2) ai nimerit-o, daca intr-adevar e insarcinata atunci e vai si amar de voi.
dar nu dispera, dupa ce se naste faci testul paternitatii si te convingi 100% daca e al tau!

| bassmusic explică:

Problema e ca ea e si mai,, saraca'' si umbla dupa bani...ai de capu' meu, daca mai rezist 2 zile in halul asta e mult

Răspuns utilizator avertizat