| ds01 a întrebat:

Dacă de exemplu am o prietenă și o las gravidă, eu nu vreau copilul dar ea îl vrea, trebuie să plătesc pensie de întreținere(alimentară)?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Daca nu vrei copil, te protejezi! Si ai scapat de evetualele probleme.
Daca insa o faci neprotejat, iti asumi si riscuri.
Vei fi obigat sa patesti pensie alimentare! Vei dat in judecata si obigat sa platesti, inclusiv sa recunosti copilul.

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul ar trebui sa fie un cat se poate de categoric DA.
Fiindca ai o asemenea conceptie, de a nu-ti asuma niciun fel de responsabilitate, este indicat sa intretii doar petiing pe viitor, pana te vei casatori. laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da.

| Emilian65 a răspuns:

Da. Si poate faci si puscarie.

| Sofer a răspuns:

Well done. Pensie alimentara. (Confirmed)

| Werrich a răspuns:

Sterilizează-te și rezolvi problema.

| NotNamed a răspuns:

Nu e decizia ta. Este decizia minunatei fiinte care i.a dat viata copilului. Daca cere in instanta ca vrea pensie alimentara cam esti obligat.

| Adrian5575 a răspuns:

Normal ca platesti pensie alimentara. Oricum, treaba nu e grea, daca nu vrei copii. Iti faci o prietena, intretii relatii sexuale, o lasi gravida, o parasesti si platesti pensie alimentara. Pe urma cauti alta iubita, intretii relatii sexuale, o lasi gravida, o parasesti si platesti pensie alimentara si tot asa. Daca nu vrei copil, urmezi pasii de mai sus.

| 70gabriela70 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa folosești prezervativul pana când relația cu partenera devine atât de strânsă încât amândoi sa va doriți sa deveniți părinți. Altfel clar îți revine datoria de a contribui, cel puțin financiar la creșterea copilului. Gândește-te dincolo de plăcerea ta, e vorba de viata unei alte ființe.

| anarosca78 a răspuns:

Din respect sau dacă ești trecut pe certificatul de naștere al copilului.

| Maly29 a răspuns:

Lol. tu cam ce crezi

| ds01 explică:

Eu nu vreau să am copii niciodată, de asta întreb. Nici nu sunt într-o relație, întreb doar preventiv.