| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema! Mi-am inceput viata sexuala acum un an. Nu a fost tocmai placut,deoarece nu am avut preludiu. Dupa ce am facut m-a durut si m-a usturat vaginul, si in exteriorul lui cateva zile. Am zis ca este normal deoarece fusese prima oara. A trecut cam un an de cand nu am mai avut niciun act sexual..acum am un prieten..si a inceput sa imi introduca cate un deget in vagin..ne-am jucat cu degetele..in comparatie cu ce am simtit prima oara, acum am simtit placere..chiar daca nu am facut dragoste doar un joc cu degetele. Problema e ca iar ma ustura vaginul si ma doare putin. De la ce sa fie? Sa fi facut rana? Dar de la ce? Ca doar a introdus un deget..sa fie de la faptul ca nu am mai facut asta de un an? Sau? Va rog sa ma ajutati. Prima oara cand a introdus,pe moment am simtit placere,dupa m-a durut,apoi a facut-o iar a doua zi, la fel. Ma puteti ajuta? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece dupa sexul de dezvirginare nu au urmat si alte penetrari, muschii vaginului au ramas in continuare practic in starea lor initiala si din acest motiv orice penetrare chiar si cu 1 singur deget provoaca un disconfort sau chiar durere. Va fi nevoie ca in continuare sa practicati masturbarea pentru ca muschii vaginului sa se intinda progresiv si sa devina elastici. Deoarece canalul vaginal are o largimea foarte mica deocamdata, este nevoie sa continuati inca o vreme cu degetica sa treceti progresiv la 2 degete si vei ajunge ca durerea la penetrare sa nu mai existe. Succes.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Ar putea fi și din lipsă de „exercițiu", dar și sin cauze diferite: răni (o unghie mai mare?), mâini nespălate etc.
Un control ginecologic te-ar scăpa de multe probleme.