| Njcesascriu a întrebat:

Acum aproximativ o luna am facut petting cu prietena, ea nu si-a introdus pana atunci degetul in vagin, himenul era rupt deja deoarece am incercat sa bag degetul prin pantaloni iar ea avandu-i stramti si eu impingand destul de tare s-a rupt, nu asta conteaza. Dupa cum am zis, am facut petting folosind doar un deget si prima data a fost foarte ok, putina durere deoarece era stramt dar pe parcursul acelei zile era obisnuita, dar acasa a inceput sa o doara. Peste doua trei zile am facut-o iar, dar de data asta mai agresiv, am incercat sa bag doua degete pentru ca deja era largit, a durut-o tare asa ca am renuntat la doua, in ziua aia am putut introduce degetul mult mai adanc deoarece prima data simteam ca imping intr-un perete, acum a fost altfel, dar am simtit inauntru un fel de mingiuta. Am aflat ca era polip ziua urmatoare dar cand l-am atins nestiind ce e nu a durut-o. Si de atunci au inceput durerile, secretiile au devenit dese si curge foarte mult, menstruatia a intarziat cu doua-trei zile, cand urineaza o ustura. Cand am simtit atunci polipul am scos degetul iar cand am bagat iar nu il mai simteam, simteam ca incerc sa penetrez un perete, vaginul o doare si acum simte o durere inauntru in afara labiilor, am mai incercat sa bag degetul dar acum e imposibil. Ce putem face, medicul este exclus, varsta 18 ani? Se poate sa fie o simpla infectie sau datorita polipului?

Răspuns Câştigător
| NarcisIfrim a răspuns:

Atingeri ca atingeri, dar bro mana aia se si spala din cand in cand.Nu bagi mana ca in buzunar. Sper sa nu fie asa grav, ca face o infectie de toata frumusetea, si 4 luni de acum iti bagi degetul in gura. daca nu ai stiut sa il speli.e un organ foarte sensibil, si pretentios, trebuie sa ai grija.

| Njcesascriu explică (pentru NarcisIfrim):

M am spălat înainte pe mâini, evident.

| Njcesascriu explică (pentru NarcisIfrim):

Polipul deja era prezent, poate fi deoarece am forțat putin vaginul? O mai ustura cand urina și o durea dar nu asa ca acum. Am facut o cu doua degete și am împins destul de tare si repede, era satisfăcută da mna, durerea a venit după.

12 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Infecţie vaginală pare a fi.Trebuie să meargă la un ginecolog, să o consulte.Infecţiile vaginale nu se fac doar din aceasă cauză, asta se ştie, deci indiferent de ce religie au părinţii ei, această infecţie poate apărea. Oricum ginecologul este obligat să-i respecte confidenţialitatea diagnosticului fetei, în caz contrar poate fi acuzat de încălcarea dreptului la intimitate, faptă pedepsită de lege, adică la consultaţie doar ea are ce căuta să povestească cu medicul, chiar de e ea minoră şi are 16 ani împliniţi.

| sierra1 a răspuns:

"Ce putem face, medicul este exclus, ...sau datorita polipului?"

medicul e exclus? de pe ce planetă vii? poate face o complicație de toată frumusețea. Polip? altă cauză de ingrijorare!

| Njcesascriu explică (pentru sierra1):

Pentru ca părinții ei sunt împotrivă la orice atingere in afara căsătoriei, eu vreau asta dar mna, religia.

| sierra1 a răspuns (pentru Njcesascriu):

"părinții ei sunt împotrivă la orice atingere in afara căsătoriei"

atunci dacă nici medicul nu o vede, ce să zic: boală... ușoară

| Njcesascriu explică (pentru sierra1):

Ma refeream la atingeri între mine și ea, e greu?

| sierra1 a răspuns (pentru Njcesascriu):

Mami, ai spus:

"Ce putem face, medicul este exclus"

ce e greu de ințeles?

| Emilian65 a răspuns:

Prin introducerea degetului neigienizat in vaginul ei, este posibil sa fi facut vreo infectie vaginala. Consultati de urgenta un medic ginecolog. Acesta va va spune ce problema este acolo si cum trebuie tratata.

| Njcesascriu explică (pentru Emilian65):

Am raspuns membrului anterior lucrul asta, nu se poate nimic fără medic? Nu putem face asta, vrem dar părinții ei sunt de alta religie și sunt împotrivă la orice, mai ales la asta.

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| Petre_Ilinca_1998 a răspuns:

Pai sa mearga la medic, macar si fara stirea parintilor ei. Doar sa mearga sa vada ce are, sa urmeze un tratament. Nu e de gluma!