| Skrilllexx a întrebat:

Am o problema, pana acum 3 luni cand eram virgina, imi venea ciclul regulat, de cand nu mai sunt imi vine ba cu 1-2 zile mai devreme, ba cu 1-2 zile mai tarziu! Luna trecuta mi-a venit pentru prima data mult....adica mult pentru mine! Problema e ca mi-a intarziat deja 4 zile! Am facut DOAR sex protejat! Ce se intampla?

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cat timp ai fost virgina,organismul tau invatase o anumita regula,atat progesteron,atat estrogen,atat testosteron,cantitati constante de hormoni sexuali.
Acum,cand sare in sus noradrenalina,cand apar endorfinele,cand face circ oxitocina,bietul organism se zbate sa ajunga la vechiul echilibru fara sa reuseasca!
Ai si o predispozitie spre anexite si alte minunatii pentru ca nu poti face sex imbracata, asa ca dereglarile sunt normale.
Da-i timp organismului tau sa-si revina si nu fii atat de exigenta cu el, motive de neliniste nu ai deocamdata.
Uite, citeste despre hormoni, sa intelegi cat are de lucru bietul organism si fii indulgenta:

http://www.mayra.ro/sex/tips-and-tricks/dictionarul-placerii/

Sa ai rabdare cu tine!
:)

| Alcyon a răspuns:

Se-ntampla ca te stresezi tu prea mult. Tot ti-e teama sa nu ramai gravida, iar asta iti deregleaza ciclul (ce depinde foarte mult de starea ta psihica). Asa ca stai calma. Daca te protejezi corect, n-are ce sa fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NImic. Odata cu inceperea vietii sexuale sistemul tau hormonal sufera schimbari fapt pentru care si ciclul menstrual se deregleaza. Dupa o perioada totul va reveni la normal.