| Madalina145 a întrebat:

Am o problemă mi-a intarziat ciclul. Pana acum imi venea regulat pe 15 si asta e a4a zi de cand nu mi-a venit. E prima oara cand mi se întâmplă asta. De ce? Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intregul ciclu menstrual adica menstruatia, pregatirea si producerea ovulului, ovulatie si pe urma pregatirea uterului pentru o eventuala sarcina, terminarea ciclului menstrual si inceperea unui ciclu NOU printr-o noua menstruatie este dirijata si determinata STRICT HORMONAL. Orice dereglare intervenita in activitatea glandelor endocrine va produce dereglari mai mari sau mai mici ale intregii activitati hormonale. In cazul tau in mod sigur este vorba de o astfel de dereglare hormonala din moment ce nu ai amintit ca ti-ai fi inceput activitatea sexuala. Doar daca astfel de intarzieri se vor repeta si pe viitor vei fi nevoita sa te adresezi unui medic endocrinolog pentru ca acesta pe baza analizelor sa determine natura dereglarii si din ce motiv/cauza se produce. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

P.S. In cazul in care ciclul tau menstruala fost unul REGULAT si menstruatia se producea mereu la data prevazuta, si in cazul in care ai intretinut contacte sexuale neprotejate si acestea s-au nimerit sa fie intretinute in perioada fertila a ciclului, atunci exista posibilitatea ca intarzierea sa fie provocata de existenta unei sarcini instalate in uter. Peste 3 zile orice test de sarcina ar trebui sa aiba rezultatul POZITIV, intr-un astfel de caz ca si cel descris in acest raspuns.

| Madalina145 explică (pentru corbulalbrosu):

Am avut contact sexual cum 2 saptamani, si ne portejat sad