| Enjinak a întrebat:

Am o problema. Sunt cu prietenul meu de un an, locuim împreună. La început era totul ok. De când ne-am mutat împreună lucrurile s-au răcit. E foarte gelos, nu ma lasă să mă îmbrac cum vreau, nu ma lasă ies pe unde vreau. Mai țin puțin la el, dar ma scârbește uneori. Ne certam zilnic, ma injura si eu pe el. Si vrea sa facem sex în fiecare zi, eu nu vreau, nu pot și asa începe cearta zice ca de 8 ori pe luna e puțin. În seara asta mi-a zis ca o sa ma înșele pentru ca eu nu ii dau. Părinții mei țin foarte mult la el, însă ei nu știu tot. Ce sa fac?

19 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Având în vedere faptul că te afli într-o relație în care nu există înțelegere, colaborare, respect față de partener, voi nu formați o echipă. Chiar, ce ar trebui să faci sau ce anume te reține?

Îți mai amintesc și faptul că menirea unei relații sau al unui partener este să te facă să te simți bine, să te respecte, să te aprecieze.
Nu în ultimul rând, să ai pe cineva alături, o persoană specială pe care să te poți baza. NU să te constrângă sau să te șantajeze să te miști după indicațiile lui. Reține și faptul că nu ești marioneta nimănui. Prin urmare, nu ești marioneta lui!

| Nemessys a răspuns (pentru Ofiintă):

Sunt curios, intr-o astfel de situatie, daca ar primi raspunsuri cu,, ramai langa el", chiar asta ar face?

| Ofiintă a răspuns (pentru Nemessys):

S-ar putea ca și în cazurile in care primeste răspunsuri precum "nu merită, renunță", ea să continue așa zisa relatie.
Spun asta pentru că, dacă exista dorința spre a renunța, o făcea și fară să ne ceară confirmarea.
Nu știu, dar eu nu văd un singur motiv pentru care să continue relația.
De altfel, motivele pentru care să nu o facă, sunt suficiente. Putem face o listă.

| Nemessys a răspuns (pentru Ofiintă):

,,S-ar putea ca și în cazurile in care primeste răspunsuri precum "nu merită, renunță", ea să continue așa zisa relatie "

Doamne cate cazuri am intalnit... De asta nici nu-mi mai bat capul cu genu' asta de persoane. Mi l-am batut la inceput si tot degeaba. Cand le intrebam ce au facut sau care mai este situatia, primeam exact acelasi raspuns si dupa aia, intrebarea,, ce sa fac? " Ma prefac ca nu aud si gata.

| Ofiintă a răspuns (pentru Nemessys):

Am avut parte, la rândul meu de o așa zisă relație, făcută doar să fie și nimic mai mult. Nu sunt mândră de treaba asta, dar o asum.
Asta este și motivul pentru care le încurajez să renunțe. Având în vedere că am trecut prin asta, sunt mai conștientă de faptul că trebuie să eliminăm persoanele toxice din viața noastră pentru ca să ne fie bine. Scopul in sine nu este o relație, ci binele nostru.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A pe bune, o sa te insele ca tu nu ii dai ce vrei? Pai el numai sex are in cap? Este normal sa faceti si sex dar... ce rost are daca tu nu te simti ok? Esti intr-o relatie, nu intr-o obligatie, sa stii. Ai dreptul si tu sa faci ce vrei sa fii fericita.

Cum sa te injure? Cum sa va injurati? Ce sunt astea?

Trebuie sa intelegi ca o relatie poate sa fie mai frumos de atat, mult mai frumoasa, in care baiatul si fata se inteleg, stau amandoi frumos impreuna, nu se cearta, se iubesc si totul se schimba in bine. O relatie in care baiatul nu cauta numai sex sau mai bine zis, nu cauta numai satisfacerea lui pe acest plan, ci si a partenerei, care stie sa ofere siguranta necesara si care stie cum sa se comporte, ca un barbat adevarat.

Lasa tu parintii tai si alte lucruri de genul cum ca stati impreuna acum, ca a trecut atat timp, ca nu vrei sa fie totul degeaba si alte abureli. NU. Tu trebuie sa fii fericita.
Asa ca ai urmatoarea solutie, pe care eu ti-o recomand cu mare caldura si incredere: vorbeste cu el prima data, spune-i exact ce ai zis aici, ca nu il mai suporti asa, ori se schimba ori nu. Ca nu mai vrei aceste lucruri, nu iti place (daca nu iti place), ca ar trebui sa te inteleaga mai mult si sa inceteze cu prostia de care da dovada. Daca in urma aceste discutii, nu va intelegeti, nu se schimba, totul este la fel sau chiar mai rau, atunci dreptul tau la libertate nu se schimba, este tot la fel. Motiv pentru care iti sugerez sa il lasi si sa iti vezi de viata ta. La fel cum ai dat de el o sa dai si de alte persoane care stiu sa se comporte ca atare.

Cum sa zica ca te inseala pentru asta? Nici acum nu pot sa cred asa ceva... Unde a crescut el pana acum? Ca pana nici animalele care sunt pereche nu pleaca unul de langa celalalt pentru ca partenera nu ii ofera asta. Daca nici el nu se simte bine cu asta, atunci va despartiti. Adica asta ar trebui sa fie un motiv sa va despartiti, nu sa va inselati.

Bafta sa ai! Si o sa ai.

| Freya1 a răspuns:

Lucrurile intr-o relatie cand devine serioasa se mai schimba într-adevăr, dar nu in asa fel incat sa te controleze la propriu.
În primul rând trebuie oricum sa ai o ținută ok si nu vulgară, indiferent ca esti intr-o relatie sau nu.Dar nu trebuie să te îmbraci nici într-un sac pentru ca asa vrea cineva.
De iesit unde vrei cand ai o relație e cumva normal ca nu mai iesi chiar asa.Adica da, iesi la o cafea cu o prietena, dar nu in cluburi singura, la întâlniri cu băieți, sa vi dimineata acasa ca atunci normal ca nu ii convine nimănui.
Orce om intr-o relatie devine putin gelos. Putin însemnând mici tachinat sau cand se sare calul vizibil in anumite situatii.
Faza cu sexul e un pic mai...Adică fiecare după cum e construit si cum simte.Si eu la randul meu sunt mai activa sexual asa ca nu ma deranjează dacă partenerul meu imi cere asta.
Tu nu le-ai spus alor tai ca sa nu te certe pe tine, ca tu l-ai ales si sa nu apara discuții, dar treptat până sa te desparți de el cred ca ar trebui să îi informez pe ai tăi de comportamentul lui.Asa ca, daca nu te simti bine si nu il iubesti, părăsește.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă este asa dur cu tine, lasă-l și găsește un alt baiat care te iubește cu adevărat.

| Sofer a răspuns:

Nu e prea ok iubitul tău.

| Emma30555 a răspuns:

De ce trebuie sa i permiți sa ți zică el cum sa te îmbraci sau când sa ieși? Pai el ar trebui sa și dorească sa te vadă fericita asa cum esti, iar sfaturile sa fie constructive. Dacă el îți impune ceva nu are valoare, tu trebuie sa simți sa faci ceva anume nu sa fii constrânsa, de aici pot sa deduc ca nu l iubești doar te ai obisnuit cu el și ți e frica de schimbare. Un partener gelos e greu de suportat, dacă are încredere în el nu și ar face griji nici cu ce te îmbraci nici pe unde ieși fiindcă ar ști ca tu îl vrei doar pe el, și te ai îndrepta tu automat către el, dar se simte nesigur și atunci încearcă sa te controleze dar nu o sa funcționeze.

| Nemessys a răspuns:

Pai hai sa o luam asa.
Tu te simti bine in relatia aia? Banuiesc ca nu.
Cam care crezi tu ca ar fi solutia cea mai buna pentru tine?
Sa iesi din relatia aia si sa-ti faci alta cu unul care nu se comporta ca un pussy? Sau sa stai in continuare in acea relatie unde nu primesti un gram de respect?

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietena, te rog sa te opresti pret de 10 minute, reciteste ce ai scris si iti vei da singura raspunsul.
In intrebarile tale anterioare ai mentionat ca ai 18 ani, la 18 ani deja te-ai mutat cu acest baiat, probabil el este angajat, tu poate esti sau inca nu, dar la cum prezinti situatia tu te afli in ''castelul '' lui, unde el conduce cu o mana ''de fier'' esti sub autoritatea lui. In primul rand esti indemnata de parinti, din cate spui, ei il cred pe prietenul tau un om foarte bun si potrivit pentru tine dar tu stii ca nu este asa, ei nu cunosc toate detaliile din interiorul ''casniciei '' voastre foarte devreme luata.
Draga prietena, te rog asculta-ma cu mare atentie.
Lucrurile vor evolua, poate aparea un copil, vei sta acasa cu copilul in timp ce el este la munca, te vei ingrasa in perioada in care vei avea copilul, ai nevoie de un barbat care sa te sprijine, sa te iubeasca si sa lupte alaturi de tine. Prietenul tau tocmai ti-a spus ''mi-a zis ca o sa ma înșele pentru ca eu nu ii dau''.
Aceasta afirmatie este una puternica cu un impact emotional foarte mare asupra unei fete, ce garantie ai ca nu o va face? Pe ce te bazezi ca nu te va insela in viitor?
Un copil reprezinta costuri uriase, aveti situatia financiara necesara pentru a intretine un copil, si mai important, aveti maturitatea necesara pentru a infiinta o familie?

Draga prietena, stiu ca nu ma vei asculta, dar esti prea mica pentru a forma o familie, si este foarte clar ca omul langa care esti nu este potrivit pentru tine, nu te iubeste, nu te intelege, nu te accepta asa cum esti tu, te simti ca un obiect in acea casa, te simti apasata si de parinti, si de prietenul tau.
NU trebuie sa ramai axata doar pe asta, crede-ma, viata ta este la incepeut, ai 18 ani, mai ai inca peste 60 de ani de trait, ce crezi tu ca este viata, nu este chiar asa. Nu te stresa, nu te speria de ce se va intampla daca il parasesti, ai 18 ani, ai intreaga viata inainte.
Nu te casatori cu acest om si muta-te de la el, nu sunteti potriviti, contacteaza-ti parintii si spune-le ca nu mai merge, spune-le situatia calma si cu intelepciune, trebuie sa ii faci sa inteleaga ca nu sunteti potriviti si trebuie sa incheiati relatia.
Gandeste-te cum va avansa, gandeste-te ce vei simti in viitor daca ramai cu acest barbat, deja spui ca va injurati in fiecare zi, deja spui ca te ameninta ca te va insela daca nu faci ce vrea el, cum vrea el, cand vrea el, ori de cate ori vrea el, tu nu contezi, ce simti si ce gandesti tu pentru el nu este important, stii ce este asta? Egoism pur, se gandeste doar la el, doar el conteaza.
Eu nu cunosc pe niciunul dintre voi, si am auzit doar varianta ta de poveste, nu si pe a lui, nu pot sa imi dau cu parerea radicala si sa spun ce si cum, dar bazandu-ma pe ce tocmai ai expus pe TPU, inteleg foarte clar ca nu va merge, de ce? Sunteti prea mici sa aveti o casnicie, ai 18 ani, nu ai o meserie, nu ai nici o carte la mana, pe ce te bazezi? Pe parinti? Nu draga prietena, ei nu iti vor mai putea da la un moment dat bani, cine va fi singura ta sursa financiara, unde va fi singurul loc de unde poti lua bani? Exact, prietenul tau, si cu aceasta autoritate pe care o are, te va trata si mai rau, pentru ca se simte dominant prin faptul ca tu fara el nu ai nimic.
Asa este acum, acum este timpul sa iei o decizie, stii de ce? Cand va aprea un copil, va fi aproape imposibil si de mii de ori mai greu sa iei o decizie.
Dumnezeu spune sa nu intretinem acte sexuale in afara casatoriei, si stii asta, si mai stii ca acest om nu este potrivit pentru a te casatori cu el, lasa-l si asteapta momentul potrivit pentru a-ti intemeia o familie. Dar nu te plafona, investeste in tine, urmeaza o scoala, cursuri, fa-ti o meserie, devino independenta, esti mult mai mult decat atat, nu te plafona.
Despartirile la o varsta frageda sunt dureroase, dar gandeste-te la viitorul tau. Alegerea este doar a ta.

Recomand urmatoarele video :

https://www.youtube.com/watch?v=BOuoFHJhMEA&ab_channel=AlfaOmegaTV

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Enjinak explică (pentru Irinel15123532):

Sa ne înțelegem. Ma iubește foarte mult, știu asta, sunt convinsa. Daca ii da o fata mesaj sau cere, sau orice, îmi arata. Însă eu nu mai simt ce simțeam pentru el. Il iubesc dar nu ca la început. Legate de sex. da, vrea în fiecare seara, zice ca e normal. Nu pot sa ma despart de el, e greu...

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Enjinak):

Noteaza te rog ziua, si ora la care ti-am scris acel mesaj, o sa ti-l amintesti peste ceva vreme cand relativa voastra va avansa. Atunci poate ca il vei citi cu alti ochi, dar va fi prea tarziu.

| NarcisIfrim a răspuns:

Ia sa il sperii putin ca te desparti si pleci, lasa-l o saptamana sa ii vina mintea la cap, si daca nici asa nu merge, atunci pa.nu stau parintii tai curl, nu sufera ei, ok?

| Enjinak explică (pentru NarcisIfrim):

I am zis sa luam o pauza, nu vrea, plânge

| NarcisIfrim a răspuns (pentru Enjinak):

Nu exista pauza intr-o relatie!
Lasa-l de tot, dar te vei intoarce la el, si el va fi bine mersi cu alta fata.
Am trecut prin asa ceva.
Daca ai nelamuriri scrie-mi pe ___narcis__
iti pot spune mai multe acolo, sa nu regreti dupa ce ai facut

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns:

Ce fel de viata vei avea alaturi de el? Te vezi stand cu el si peste 7 ani? Iubirea se bazeaza pe respect
nu pe insulte.
In locul tau as renunta

| Maeve a răspuns:

Paraseste-l