| Alzheimerrr a întrebat:

Salut! Am nevoie de ajutor, sunt disperat și nu știu unde sa îl mai caut…
Am o relație cu o fata de 2 ani, iar de un an stam împreuna.
Ne am cunoscut pe internet, am vorbit câteva luni doar prin mesaje, după care ne am întâlnit pentru prima data, ceea ce a fost foarte ciudat pentru mine deoarece pentru mine era o necunoscuta, iar ea se comporta de parca eram împreuna, după asta, am continuat sa vorbim prin mesaje, vazundu ne din nou peste câteva luni.
Am continuat sa ne vedem de 1-2 ori pe luna, iar de un an ne am mutat împreuna. Relația este toxica din punctul meu de vedere, mi-a cauzat multe depresii, a distrus încrederea in mine din punct de vedere sexual, social, m-a umilit atât in privat cât și fata de prietenele ei. Ideea e in felul următor, când am cunoscut o, eu treceam printr o perioada mai grea, stăteam singur in casa de câțiva ani, doream o relație stabilă si a apărut fata asta care avea următoarele "calități " : studenta, anul 2 cu bursa, îmi spunea ca își dorește o cariera in domeniul pe care îl studia, era in căutarea unui job part time- lucru care a contat pentru mine, sa văd in ea dorința de a munci, făcea sala cu antrenor, avea 54kg, i am prezentat anumite aspecte de care țin cont si mi-a garantat ca are aceeași viziune asupra lor.
Astăzi… nu face nimic cu facultatea pe care a terminat o, refuza sa încerce sa își caute o slujba in acel domeniu spunând ca este prea greu, refuza orice alta idee cu care vin pentru a o ajuta, sala… acum are 80 de kg, refuza sa facă ceva in aceasta privința, sa își facă analize de sânge, ceva controale la glanda, sa facă mișcare, sa renunțe la dulciuri.
Toate aspectele de care am ținut cont la început au ajuns sa fie total opuse acum… și ma chinui sa o fac sa se schimbe, însă refuza.
De înțeles nu ne înțelegem deloc, ne certam zilnic din motive banale, la început fiecare cearta ma rupea, sufeream, însă acum am devenit imun, ba chiar dau curs certurilor. Amândoi suntem conștienți ca nu ne mai înțelegem și o sa ne despărțim, dar nu o facem, ea îmi spune ca dacă ne despartim nu mai are ce sa facă, ca i am distrus viața pana acum și nu o pot lasă… eu încerc sa construiesc ceva cu ea… sa o conving sa urmeze alta facultate și a și găsi o meserie, sa o ajut sa se stabilizeze puțin, dar acest lucru o sa dureze cel puțin 3 ani.
Sunt un nenorocit dacă nu mai pot răbda 3 ani in condițiile astea?
Îmi e Rușine ca am ajuns sa ma gândesc la lucrurile astea, dar simt nevoia de o gura de aer, pentru ca pur și simplu ma sufoc

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Subiectul e unul destul de delicat și o să-l abordez într-un mod cât mai ușor digerabil, pentru că da,poate nu îți va plăcea ce vei auzi sau vei strâmba din nas,dar asta este, sinceritatea e cea mai buna alegere.

Din ambele perspective observ faptul că v-ați "stricat" unul pe altul și că va degradați și mai mult din punct de vedere psihic.
Ea,pe de-o parte te acuza că tu o strici,tu,pe de altă parte o strici, mascând asta sub pretextul că o ajuți să se schimbe.
Nu zic,e buna intenția ta de a o motiva sa revină pe linia de plutire însă ai întrebat-o ce simte, cum simte și de ce simte că nu face fata provocărilor care îi stau in cale? Ați discutat vreodată tot ce va apăsa? V-ati confesat unul altuia pe deplin?
Știu că o să spui că ai făcut-o și nu a dus la nimic sau că "ce mare lucru, cu ce schimba asta ecuația?"
Pai lasă-ma sa îți spun faptul că femeile sunt niste ființe foarte comunicative și au nevoie de feedback, in ciuda independenței de care poate da dovada uneori.
Adică, nu cred că te doare limba daca ai încuraja-o uneori sau daca ai sustine-o mai mult când chiar are nevoie.Crede-ma,face diferența.
Și îți mai zic un lucru: PARTENERII NOȘTRI SUNT OGLINDA NOASTRĂ!
Ceea ce tu reflectezi in ea,asta vei vedea.
Adică,faptul că o vezi că e cum e,arată că și tu manifești aceleași comportamente însă sub o altă forma.
Un exemplu,faptul că tu nu o mai vezi că frecventează sala,arată că tu vezi in tine o nesiguranță legata de corpul tau(că tot ziceai de stima de sine și sexualitate)
Poate o sa spui că ce legătură are x cu y…uite ca are!

Ziceai că amândoi conștientizați că nu va mai înțelegeți,pai și ce mai așteptați? Dragostea cu sila nu exista ever never și nici nu are rost sa va consumați tinerețea unul altuia,până la urmă o viață aveți, chiar merita răzbunarea asta pe timpul tau? Asta numai tu știi.

Încă un lucru,TU NU ESTI UN MAGICIAN,accepta că oamenii nu se schimba la comanda și mai ales nu se schimba pentru cineva care este toxic,ci,din contra,va face opusul.
Așa că,ori faceți terapie și va mai dati o sansa,ori o luați pe cai separate și te resemnezi că nu poți schimba oamenii și nici nu e de datoria ta,ci de datoria ei sa se schimbe,iar asta când va simți, pentru că na, ți-am zis mai sus de ce.

In plus, mai adaug și faptul că într-o relație, vina aparține amândurora, Intr-o oarecare măsură însă nu poți spune că ea e complet vinovată din moment ce ea mărturisește că i-ai distrus viața.Ma gândesc că ai mai omis niste chestii care, poate, ar fi fost destul de importante, dar în fine. Cert e că ai și tu o vina pe de-o parte, dar și ea are.

Faptul că nu mai poți rezista 3 ani,e perfect ok, până la urmă,daca va simți va face ea singură eforturi în acest sens. Daca nu,nu.
Dar cert e că timpul tau e timpul tau,iar relația, se poate pierde în abis, până la urmă au divorțat oameni dupa ce au muncit ani la rând împreună, s-au despărțit familii cu multi copii.
Nu e de datoria ta sa o schimbi, REȚINE!

Una peste alta, daca dorești să discutăm mai multe în privat, sunt dispus sa te ajutbig grin
Doar lasă-mi un comentariu și îți scriu eu.
Până atunci, alegeri înțelepte și bafta multa!

| Alzheimerrr explică (pentru Hyperion7):

Salut! Mulțumesc pentru răspuns… cred ca m-ar ajuta sa continuam discuția, într-adevăr sunt multe ale lucruri pe care le am omis

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trebuia sa iti cauti femeie pe internet, alea sunt crve majoritatea si daca nu te imprietenesti cu o fata pe care o sti de ani de zile deci o fata de incredere serioasa, lepra asta te va distruge, fi barbat si gata dai papucii si incheie relatia cu ea, are 80 de kile in curand va face suta de kg la cît maninca, ce varsta are? Nu are cu glanda nimic, este o putoare care nu i place munca si sta pe spatele tau, tu ai serviciu? Ce spun parintii tai de ea? O acceptă? O cunosc ei? Ce varsta are aceasta fata, dar tu? Mare prostie ai facut ca te ai legat la cap cu o zdreanta de pe net de care greu mai scapi.

| Violleta2022 a răspuns:

Desparti-ti-va ca doi oameni normali, ca relatia asta nu duce nicaieri, decat sa va faceti zile fripte unul altuia.
Este evidnet ca ei ii convine sa stea in carca ta, pe banii tai, pe chiria gratis de aia nu vrea sa plece, dar ii poti cere acest lucru, odata ce-i casa ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar acest lucru o sa dureze cel puțin 3 ani. De unde știi cât o să dureze? Ești responsabil pentru idealurile tale, nu ale ei.

| mihai69 a răspuns:

Las-o și FUGI!

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, nu te poti strafoca si chinui sa schimbi pe nimeni daca persoana respectiva nu doreste acest lucru.Totul trebuie sa vina din launtrul ei si atat. Daca lucrurile au luat deja o intorsaura atat de toxica, ceva imi spune ca orice incercare a ta dii exterior, de a pune lucrurile in miscare, doar va pune presiune inutila pe ea, chestie ce va fi perceputa complet negativ, ca un atac si atat.Deja va certati zilnic, prin urmare ce sens mai are? Sunt tone de probleme legate de relationare, comunicarea, gestionarea emotiilor plus altele care se pot rezolva la un psoholog, atat timp cat este vointa.Totusi, la voi nu pare ca mai este vointa.Imi pare rau.

| Willis a răspuns:

Cauți alta pe aceeași lungime de unda cu tine.
E simplu.
Dragoste cu de-a sila, nu se poate.