| IryLoveShadow a întrebat:

Am o problema zic eu destul de grava. In data de 3.01. 2017 am avut un act sexual neprotejat cu iubitul meu. La 12 ore distanta am luat Escapelle. In data de 9.01. 2017 mi-au venit sangerarile acelea. Ultimul meu ciclu a fost pe data de 25.12. 2016. De atunci nimic. Am facut o gramada de teste de sarcina si arata ca nu sunt insarcinata. Mi-e foarte frica. Nu stiu ce sa fac... help me

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai folosit absolut inutil pastila Escapelle, hormonii din continutul sau au dereglat probabil intr-o masura foarte mare sistemul hormonal si implicit si ciclul menstrual si bineinteles din acest motiv si menstruatia. Deoarece pastila a fost folosita in a 9-a zi a ciclului menstrual (25.12.2016-03.01.2017) adica inainte de perioada fertila cand formarea unei sarcini d.p.d.v. medical este teoretic aproape imposibila, hormonii in acel moment neavand asupra a ce sa actioneze au inhibat functionarea glandelor endocrine si din acest motiv producerea hormonilor feminini estrogen si progesteron s-a dereglat si ciclul menstrual la fel care in astfel de situatii se poate lungi foarte mult incat sa ajunga sa aiba o lungime chiar de mai multe luni. Acea sangerare care s-a pornit dupa trecerea a 6 zile de la administrarea pastilei Escapelle in date de 09.01. 2017, a reprezentat o reactie adversa a organismului deci in nici un caz nu a reprezentat o eliminare de menstra. Fiindca in momentul intretinerii respectivului contact sexual formarea unei sarcini ar fi fost IMPOSIBILA si fara folosirea pastilei de a 2-a zi in mod absolut sigur in acest moment NU poate exista o sarcina si din acest motiv testele de sarcina evidentiaza acest lucru. Pentru linistea ta sufleteasca fa un test de sarcina pe baza analizei de sange intr-un laborator de analize medicale. Rezultatul respectivei analize INTOTDEAUNA este valabila/valida si corecta in proportie de peste 98%. Insa poti fi incredintata ca NU poti fi insarcinata. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

E o dereglare de la pastila, o sa-ti vina.
Eventual consulta un medic ginecolog.

| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic ginecolog care sa-ti spuna daca esti sau nu gravida.

| LoveSleep a răspuns:

Mai ia o pastilă, două.

| Mejdej a răspuns:

Daca ai luat pastila nu esti insarcinata, dar trebuie sa cunosti ca o sarcina nu se poate lega oricum, trebuie sa fi in perioada fertila si sa ejaculese inauntru. Deci pe viitor sa stii si pastila aia face mult rau nu se ia mai mult de 2 pe an pentru sanatatea ta. Deci in final stai linistita nu ai cum sa fi daca ai luat pastila.