| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, în 1 ianuarie am avut un contact neprotejat, în urma căruia am luat escapelle, menstruatia a venit in 16, cu 2 zile întârziere față de luna anterioară, am avut si 3 teste de sarcină negative, de atunci am mai avut 2 contacte sexuale protejate, în a 5 a si a 8 a zi de ciclu (perioade infertile) si un test negativ la 23 de zile după ultimul contact sexual, însă menstruatia tot nu apare, am simptomele premenstruale de câteva zile si tot nu vine.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Existenta simptomelor premenstruale indica faptul ca in curand si negresit va porni si sangerarea menstruala mult asteptata. Nu are niciun rast sa te stresezi si nici sa fii ingrijorata fiindca NU este cu totul imposibil sa coexiste in acelasi timp si o sarcina implantata si semnele specifice simptomelor premenstruale. Multa sanatate!

| SemJuizo a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala care poate afecta activitatea hormonala si implicit regularitatea ciclului menstrual.
Atunci cand iei 1, 5g. de levonorgestrel deodata, te poti astepta la astfel de efecte.
Aceste dereglari pot fi usoare si pot dura 2-3 luni sau pot fi mai severe si durata lor sa se extinda pe parcursul unui an intreg.Depinde si de corpul tau, de cat de echilibrat era inainte si de cum gestioneaza si sintetizeaza acest hormon artificial.
Numai bine!

| nusunteu00 a răspuns:

Buna! Eu știu ca pastila de a doua zi îți dereglează foarte tare ciclul menstrual (îți vorbesc din proprie experiența). Deci, dacă ai făcut 3 teste de sarcina și ți-au ieșit negative, poți sa stai liniștita ca nu ești. Pt liniștea ta, ai putea sa mergi la ginecolog sa îți dea niște medicamente ca sa ți se regleze ciclul.

| anarosca78 a răspuns (pentru nusunteu00):

Am facut un singur test de la ultimul contact sexual, dar oricum l-am facut doar pentru liniștea mea, pentru ca urmatoarele contacte de la pastila au fost protejate

| nusunteu00 a răspuns (pentru anarosca78):

Nu cred ca ești însărcinată dacă nu ți-a ieșit pana acum testul de sarcina pozitiv, doar ca trebuie sa te aștepți la dereglări mari ale ciclului menstrual in urma pastilei de a doua zi. E a doua luna in care nu mi-a venit ciclu (și eu tot pe 1 Ianuarie am avut contact sexual neprotejat). Pentru liniștea ta, dacă vezi ca nu apare in cel mult 10 zile, ar fi bine sa consulți un medic ginecolog. Pupici!

| anarosca78 a răspuns (pentru nusunteu00):

Ai avut simptome premenstruale?

| anarosca78 a răspuns (pentru nusunteu00):

Eu după ce am luat pastila in ianuarie am avut ciclu

| nusunteu00 a răspuns (pentru anarosca78):

Nu, nu.