| Larisamonica a întrebat:

Am o secretie vaginala, de culoare alba, asa cam ca branza dar mai moale de la ce poate, Este normal?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de natura secretiei, putand fii o secretie mai abundenta a vaginului (doar alba, vascoasa si fara miros), sau chiar o candida, ori alta boala cu transmitere sexuala, daca ai avut sex fara prezervativ si ai luat ceva de la barbat.
O simpla analiza citologica, la un laborator medical, iti poate spune ce este acea secretie.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea e normal. Daca experimentezi si schimbarea mirosului, mergi neaparat la medic.

,, Scurgerea vaginala normala poate varia pentru fiecare femeie in parte, dar este, in general, de culoare alb transparent sau galbui. Se poate schimba de la subtire la dens, de la vascos la elastic, depinzand de ciclul menstrual, nivelul de stress, obiceiurile alimentare, sarcina, alaptarea sau unele medicatii. Cantitatea de scurgere poate varia, la fel de bine, si poti remarca o crestere in apropierea ovulatiei sau cand esti excitata. Daca remarci o scurgere care este alba, subtire, in cantiate mai mare, ce arata aproape precum branza, acesta poate fi un semn al infectiei. Scurgerea poate, de asemenea, sa creasca in cantitate in timpul unei infectii, insa este, de obicei, fara miros. Daca te confrunti cu aceste simptome, contacteaza-ti furnizorul de ingrijire personala pentru un sfat, in special daca esti insarcinata.''sursa - https://multi-gyn.com/......infectiei/

https://www.donna-medicalcenter.ro/blog/infectiile-vaginale.html

| Hyperion7 a răspuns:

Suna a candidoza vaginala ceea ce spui tu, probabil ai făcut sex neprotejat.
https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/candidoza

| sammie a răspuns:

Mai bine mergi la medic.

| Sistemulxxl a răspuns:

O boala venerica?