| Innsbruck a întrebat:

Am o situatie cam complicata, as avea nevoie de niste sfaturi.
Am inceput sa vorbesc cu un baiat, dupa cateva intalniri am facut sex si i am propus sa fim fwb. Faza este ca, si inainte de sex, si dupa sex el imi spunea ca ma place, chiar dupa ceva timp a zis ca ma apreciaza si ca sunt deosebita, si ca ma place foarte mult nu din cauza ca facem sex..etc.
I-am spus is eu dupa un timp, dupa ce am realizat ca si eu simt ceva pentru el, ca il plac. A spus ca apreciaza ca sunt directa, nu i-am propus si nici nu am precizat cuvantul "relatie", el a zis dupa ca nu este genul de relatii. Si prin asta se referea la faptul ca, intr-o relatie trebuie sa fi acolo tot timpul pentru acea persoana, in fiecare zi oricand oriunde. (un raspuns foarte frumos din punctul meu de vedere) iar el in acest moment nu ar putea face asa ceva pentru ca are foarte multe pe cap(facultate, munca-are in grija o firma) si nu ar vrea sa ma supere daca am avea o relatie serioasa, ca imi raspunde greu si nu stiu ce.
Nu cred ca ma minte, nu ar avea de ce, in plus l-am vazut si eu cum a stat o zi intreaga sa invete.

De asemenea, l-am chemat odata la mine seara tarziu, el era la ziua unui prieten si a venit la mine in 30 min, asa pur si simlplu, nu era nimic serios.

Ideea este ca noi nu ne-am prea intalnit inainte(pentru ca nu voiam eu si refuzandu-l probabil am pierdut sansa sa il cunosc mai mult) dar mi-a dat si inca imi da semnale ca ma place.
Desi virtual, nu vorbim chiar in fiecare zi sau daca vorbim este mai scurt, deoarece este ocupat si il inteleg, il cred.

Eu sunt foarte confuza, as vrea sa discut cu el inainte sa plec(o sa fiu plecata toata vara, asta ne incurca si mai mult.) si acum inainte sa plec, as vrea sa lamuresc niste lucruri dar mi-e tare frica. As vrea sa il intreb, daca mai simte ce mi-a zis atunci (ca ma place foarte mult, sunt deosebita etc) si daca m-ar putea vedea vreodata ca pe ceva serios (de asta nu sunt sigura, daca sa ii spun sau nu)...
As vrea doar sa stiu ce simte pentru mine in acest moment, si daca ar putea fi vreodata ceva intre noi. Nu este vorba de iubire, ci de inceputul a ceva, deoarece nu am avut timp sa ne cunoastem mai bine, dar am realizat ca, de asemenea, si eu il plac, si il plac mult.

Am nevoie de niste sfaturi, de ce as putea sa ii spun, sau cum as putea formula astfel incat sa nu par disperata, sa nu il speri sau sa nu spun ceva gresitlaughing Nu as vrea sa ma intelega gresit... Dar sincer, cum imi place de el nu mi-a mai placut de nimeni.

Si va rog fara jigniri legat de fwb, deoarece si din genul acesta de relatii, pot incepe relatii serioase happy mai ales ca, el ma placea si inainte de sex, si dupa sex. In plus a zis, ca lucrurile care le-a facut(sex) le-a facut pentru mine, pentru ca eu il chemam, el nu mi-a spus niciodata si daca ma voia doar pentru sex, nu ma chema la plimbare sau altundeva, venea isi facea doar treaba si gatahappy

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic sa incercati, cum va vedeti pentru intalnirile alea v-ati putea si ca relatie. Si pana la urma incercati, singura diferenta e ca va expuneti impreuna si vorbiti mai mult. Daca nu merge, nu merge.

| mihai69 a răspuns:

Da, e cazul să vorbiți serios. Despre ceea ce spui aici și despre ce v-o mai veni atunci în minte.

| Freya1 a răspuns:

Ce ai tu se numeste prietenie cu benefici.
Daca el nu vrea mai mult de atat si tu esti de acord mai bine nu insiti.In fond nu este al tau si ti-a spus asta.Mi se pare o persoana matura si sincera ce nu a vrut sa isi bata joc de tine si sa te minta.
Mai bine l-ai lasa pe el sa simta ceva pentru tine pentru ca daca o sa il tot presezi o sa se indeparteze de tot de tine pentru ca ti-a spus ca nu vrea presiune si responsabilitate.
Dar tu ai cam luat toata joaca asta in serios se pare.

| Emma30555 a răspuns:

Spune i ca ai vrea sa țineți legătura, și ca ai vrea sa încerci sa vezi dacă iese ceva, sa o luați ușor, faptul ca pleci nu simplifica lucrurile pentru ca e posibil sa se răcească situația dar ar putea fi și ceva ok în sensul ca vi se va face dor unul de altul.

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă îi vei spune că vrei relaţie serioasă cu el, cel mai probabil va rupe legătura cu tine. Ce face interesantă relaţia voastră e tocmai faptul că faceţi sex fără obligaţii. Daca s-ar schimba asta, s/ar duce si magia. Şi oricum, ce începe ca fwb, nu are cum să continue ca relaţie serioasă, de viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica asta de pierdere te omoarã stiu, Oricum mai are si pe altele nu-ti fa griji, vorba de timp nu existã nu pot, doar nu vreau. Deci de iubit nu te iubeste, doar te foloseste dupã te trimite acasã cu coada intre picioare.

| 90210 a răspuns:

Nu jignesc chestia cu fwb. Fiecare e liber sa faca ce vrea si cu cine vrea. Spun doar ca nu cred ca dintr-o relatie care a inceput fwb se poate transforma in ceva serios. Spui ca are timp sa vina la tine pentru sex...atunci cum de nu are timp de o relatie? Relatia mea actuala este in felul urmator: ne vedem de 2-3 ori pe saptamana (daca putem, daca nu, atunci chiar si mai putin) si facem sex in principal la sfarsitul saptamanii. Stiu ca viata de zi cu zi poate deveni foarte incarcata, dar la urma urmei fiecare isi pune prioritatile in ordine, iar daca tine intr-adevar la tine mi-e imposibil sa cred ca este atat de ocupat incat sa nu aiba timp de absolut nimic. Presupun ca atunci cand vine pentru sex nu vine doar 10 minute si pleaca nu? Vine si sta o ora sau doua. Si o relatie nu inseamna sa stati bot in bot unul cu altul toata ziua. Aia nu e o relatie sanatoasa. Inseamna ca mai dati asa un "check in" unul cu altul la 3-4 ore. Eu cel putin asa fac. Eu si prietenul meu ne sunam dimineata inainte sa plecam, pe la pranz in pauza si mai vorbim 10-15 minute seara cand ajungem acasa. Cum ti-am spus, mi se pare greu sa cred ca nu are o ora sau doua (asta vorbesc in total) toata ziua sa vorbeasca si cu tine. Presupun ca si tu ai treburile tale si nu stai pe telefon si o iei razna daca n-a raspuns la mesaj in 2 minute de cand i l-ai trimis. Motivul lui pare putin pueril din punctul meu de vedere. Din ce am citit imi lasa impresia ca incearca sa ocoleasca pe cat posibil subiectul. Si chestia cum ca "lucrurile care le-a facut(sex) le-a facut pentru mine, pentru ca eu il chemam" e o prostie. Incearca sa fie ceva gen "Hey, tu mai chemat. Eu n-am avut niciun control asupra situatiei". Suna de zici ca l-ai violat. Sincer, nu cred ca vrea ceva serios cu tine. Da, s-a atasat de tine si poate nu vrea sa te piarda, dar de aici pana la relatie serioasa e cale lunga. Plus ca tu ai fost cea care a propus sa fiti fwb. Baiatul poate crede ca le propui multor baieti asta. N-are de unde sa stie ca tu ai sentimente pentru el. Sfatul meu este sa-i spui ce simti pentru el. Asa te descarci si stii ca tu ti-ai facut treaba ta. Este perfect ca acum pleci toata vara pentru ca asa va vedea daca intr-adevar ii e dor de tine si are sentimente pentru tine. E posibil chiar sa fiti impreuna la sfarsitul verii daca realizeaza ca el tine la tine. Daca nu, atunci n-a fost sa fie. Asta e, se mai intampla.

| Innsbruck explică (pentru 90210):

Vine doar cand il chem eu, si crede-ma ca m-a mai si refuzat cand l-am chemat pentru sex pentru ca avea de munca. Este destul de ocupat, si in afara relatiei cu beneficii noi ne mai intalneam, si el ma chema de multe ori si o data l-am intrebat daca este singur si a zis "ce zic eu si ce intelegi tu." intr-un fel nu ii placea ca eu cred ca ne vedem doar pentru sex. Iar daca venea, cand il chemam, si voiam sa dormim doar, atunci se punea sa doarma.
Ma intristeaza insa faptul ca multe persoane cred ca dintr-o fwb nu poate iesi o relatie serioasa. Am citit multe pareri si multi scriau ca s-au casatorit cu fwb ul lor. Si de ce nu ar putea iesi o relatie serioasa? Sunt aproape sigura ca daca am comunica mai mult, si daca ne-am fi intalit mai mult era altfel(dar dupa cum am zis mai sus, eu am fost de vina deoarece l-am refuzat de mai multe ori).