| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! happy Am observat ca am o oarecare problema in mentinerea unei relatii,sunt foarte geloasa,fac din tantar armasar,imi fac idei si ganduri ireale,care sunt doar in mintea mea pe care mi le exprim si fata de partener. Am incercat sa fiu mai temperata,sa analizez mai bine lucrurile,dar in final,ajung la aceeasi atitudine,de frica de nu a pierde persoana iubita,intr-o oarecare masura este si disperare, in unele momente, ma simt dependenta de el. De a lungul timpului am avut 2 relatii cu baiatul in cauza,dar una dintre probleme,este ca au fost la distanta,iar eu sunt genul de persoana care are nevoie de multe dovezi de iubire si afectiune, si el de asemenea. Prima relatie s-a sfarsit din cauza ca eram prea geloasa si ca nu aveam mai deloc incredere in el,si credeam ca ma inseala,pe de o parte si el era foarte gelos,insa el nu arata asta,decat foarte rar,deci eu ma exteriorizam,in timp ce el tinea in el. Chiar daca el a dorit sa ne despartim,tot el a fost cel care a vrut sa ne impacam. A doua relatie s-a sfarsit din cauza ca la un moment dat,i am spus ca vorbesc cu un baiat de la el din oras si am realizat ca facusem o mare geseala,chiar daca eram doar prietena cu respectivul baiat, si a schimbat atitudinea,il simteam foarte ranit,simteam ca l doare ca i am spus chestia aia, si mi se rupea sufletul sa vad ca nu pot sa fac nimic sa-l linistesc si sa -l fac sa inteleaga ca nu e nimic intre mine si baiatul ala. Acum nu mai suntem impreuna,desi am cazut de comun acord sa tinem legatura pana cand el se va muta in Bucuresti,de unde sunt si eu, si atunci poate va fi altceva. Dupa ce ne-am despartit,m-a cautat mereu si nu m-a lasat,dar cu toate astea, am impresia ca ma poate uita imediat, si totusi ceva din mine imi spune ca nu poate,pentru ca ma iubeste, mi-a zis si el asta. Precizez ca el are 18 ani si eu 17. Ce ma sfatuiti sa fac pana cand se va muta aici? Vreau sa vad pozitiv tot ce se intampla si sa nu mi mai fac atatea ganduri. Multumesc! happy

4 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Rezolva-ti problema cu increderea in propria persoana si cu dependenta. Pana nu schimbi ceva la tine nu o sa ai o relatie ok...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai doua optiuni: ori te schimbi, pentru ca niciun baiat normal nu va rezista sa fie impreuna cu tine, ori gasesti un baiat retras, timid, prostut, urat si sarac care si daca va incerca sa te insele nu va avea cu cine.

Casa de piatra!

| lex79 a răspuns:

Începe să te preocupi de şcoală ca să ai şi o altă preocupare decât "Ce face oare acuma? Cu cine e?".

Dacă va vrea să te înşele (vorbesc despre parteneri în general) o va face şi cu tine sărind de fund în sus să nu o facă. Dacă ai să tot stai să aştepţi ziua aia când vei afla că te-a înşelat doar ca să îţi demonstrezi tu că ai avut dreptate în ceea ce priveşte barbaţii să ştii că ai să duci o viaţă tare tristă, numai cu certuri. Dacă tot te preocupă cariera de detectiv, dă la Academia de poliţie, dar nu fi detectiv cu partenerul din viaţa. Nu căuta tu să-ţi sabotezi relaţia singură, lasă pe alţii să încerce. Până una alta bucură-te de ce ai cu partenerul tău.

| AlexSmile a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in cel de langa tine.In orice relatie apare gelozia, mai mult sau mai putin.