| Harlow a întrebat:

Buna TPU...Am si eu nevoie de ajutorul vostru :*. Anul trecut prin ianuarie am inceput o relatie frumoasa de iubire cu un baiat urmand ca in martie sa nu vorbesc deloc cu el toata luna din cauza unui campionat la care am plecat din oras si normal ca nu aveam acces la internet, n-aveam timp.Si alta s-a bagat peste noi, din aprilie ( cand m-am intors acasa) pana prin iunie am avut de suferit toti 3 pentru ca el deja o placea mult si nu era convins ce sa faca,dar peste vreo luna,totul s-a uitat,noi eram impreuna inapoi iar ea, am ramas prietene totusi.Pe la sfarsitul lui iulie a plecat la familia lui in USA, el avand 18 si eu 14 dar nu m-a intrebat niciodata sa fac dragoste cu el sau alte chestii la care probabil va ganditi.Ca baietii mari cauta doar sa-si bata joc de copile, n-a fost asa in cazul nostru.Ne-am iubit enorm.Prin noiembrie ne-am despartit,adica eu i-am zis ca numai vreau sa continuam din cauza distantei si faptul ca petreceam zilnic cu prietenii si incepuse sa numai simt nimic pentru el,nu-mi mai venea sa-i spun ca il iubesc si chestii.Faza e ca acum sufar mult,cateodata il vad online pe facebook si mi-as dori sa mai vorbim ca acum un an dar totul s-a schimbat sad.Desi el s-ar impaca cu mine si a incercat sa gaseasca o solutie sa fim impreuna iar dar eu n-am vrut pentru ca vreau sa-mi termin scoala,mai ales ca sunt in clasa a VIII-a si am de invatat si nu cred ca as avea timp pentru el. O parere/sfat ce sa fac? sad. Chiar nu stiu ce sa mai fac,ma gandesc intr-una la el si nici nu i-as zice sa ne impacam pentru ca daca ar veni iarasi aici ar trebui sa petrec mult din timp cu el,deci nu vreau sa vina, se apropie examenul si n-am timp de baieti. Fundita sad :*

Răspuns Câştigător
| stark47 a răspuns:

Poate ca doar o simpla relatie de amicitie ar fi cea mai idicata in situatia de fata.
nu are rost sa te amagesti in a avea o relatie la distata pentru ca raportul dintre suferinta si momente frumoase o sa icline foarte mult balanta spre naspa in astfel de relatii
insa tu suferi pentru ca nu il mai ai deloc in viata ta, de aceea iti sugerez sa mai ai din cand in cand conversati simple cu el.ati fost odata impreuna si v-ati iubit in felul vostru sta nu inseamna ca acum nu mai puteti fi amici.
sunt situatii in care nu mai dorim ca acea persoana sa fie jumattea noastra insa nici sa dispara complet din viata noastra nu am vrea.cam printr-o astfel de situatie treci tu acum.
ca si iubit nu te va face sa te simti mai OK decat acum, insa ca si amic, cred ca va avea un efect pozitiv

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Du-te vino, lasa-ma-mi place....hai ca si tu esti ametita rau de cap.
Pai daca deja ai hotarat ca nu ai timp de el si tot ce te leaga de el este o nostalgie cand il vezi online pe facebook....la ce mai pui intrebarea?
Daca il iubeai, stiai.Deci nu il iubesti. Si cum ai putea? El e pe un alt continent. Poate va veti reintalnii candva in viitor cand vei fi si tu majora si vei putea sa iei decizii singura si sa gasiti o cale de a face lucrurile sa mearga.
Momentan insa, las-o asa ca te complici fara sens.

| Harlow explică (pentru sofisis):

Cam complicat sa descrii tot ce simti.