| Auslesse a întrebat:

am si eu nevoie de ajutorul vostru, un sfat, o parere sincera.
in legatura cu intrebarea anterioara, http://www.tpu.ro/......-in-care/.
chiar daca am primit multe raspunsuri din partea baietilor, tot nu pot sa inteleg situatia, adica ce poate sa fie in mintea baiatului respectiv...ca o completarea la intrebarea anterioara,el mi-a zis ca n-are prietena,nu-l deranjez deloc si ca vorbeste cu mine oricand vreau eu,dar partea proasta e ca, n-am mai vorbit cu el, de marti seara.si cand vorbim prin mesaje, indiferent ca-i trimit eu sau imi trimite el, de fiecare data e cam aceeasui discutie:"ce faci? ce-ai mai facut? ce mai zici?"...si cam atat
multi mi-au zis cum ca el ar "testa terenu` "...si ar vrea sa vada ce fel de fata sunt, dar cum vrea sa afle mai multe despre mine, daca discutia noastra se rezuma la 2-3 vorbe?
nu mai stiu ce sa fac...simt ca nu mai am putere,am ajuns la capatul rabdarii,toti mi-au zis,sa am rabdare si sa astept pentru ca mai devreme sau mai tarziu,totul o sa se rezolve.
dar, dupa cum am mai zis, nu mai stiu ce sa fac..sunt confuza,simt ca bat pasu` pe loc, fara nici un rezultat.
voi ce credeti, avand in vedere intrebarea mea?
merita sau nu? are rost sa mai "lupt" pentru el? sau e cazul sa renunt?

p.s. fara raspunsuri rautacioase!
multumesc!

23 răspunsuri:
| JoshuaNNN a răspuns:

Eu unul tot timpul am mers pe ideea ca intre un baiat si o fata o sa existe mai mult decat o simpla "amicitie". La fel cred ca e si aici, totusi e vorba de 2 luni, daca tipul nu era interesat de tine presupun ca o lasa mai usor (daca ma intelegi, ai spus ca si el iti trimitea mesaje din proprie initiativa).
Se prea poate ca el sa fie inca afectat de ce i-a facut fosta lui prietena, si, de aceea, sa fie mai retras.
Spui ca a inceput sa se raceasca in ultima saptamana, ma gandesc ca poate el s-a gandit sa renunte. Ocupat, nu prea inteleg ce e asa greu sa raspunzi la 1 mesaj, 2, deci nu merg pe varianta asta.
Un lucru e sigur, sa lungesti "lupta" asta nu are niciun rost, ba chiar cred ca deja se lungeste de ceva timp, trebuia sa te afirmi mai demult in fata lui si sa-i spui ceea ce simti.
Apropo, chestiile astea cu "timpul o sa le rezolve pe toate" sunt niste prostii mari, asta ar insemna ca prin minune sa ajungeti impreuna asa, ca printr-o magie, fara sa faca niciunu` pasul? Scuteste-ma.

| Auslesse explică (pentru JoshuaNNN):

Ok,eu inteleg ce vrei sa spui tu!
dar,ce as putea sa fac? daca as stii,ca si el ma place,sincer iti zic,mi-as lua inima-n dinti si i-as spune ceea ce am de spus...
dar la mine a intervenit o oarecare teama,adica,bine,multi mi-au zis ca si el ar "simti" ceva pentru mine, din moment ce a vorbit atata timp cu mine.
dar mie mi-e teama sa-i spun ca-l plac si toate cele. oricum din cate-l stiu, nu e genu` de baiat care sa rada de o fata.
si totusi, cand am vb cu el, a zis ca nu-l deranjez si ca vorbim oricand vreau eu...
deci, tu ce parere ai despre asta?

| JoshuaNNN a răspuns (pentru Auslesse):

Eu as propune sa-l chemi pe afara, la un suc ceva si sa-i spui ceea ce simti pentru el. Evident, vei risca daca o faci, pentru ca nu se stie ce va zice, trebuie sa iei in calcul si posibilitatea unui refuz si sa vezi daca poti trece usor peste.
Asta o zic din experienta mea, mie tot timpul mi-a fost teama sa ma bag cu o fata in seama si acum regret pentru asta.
Ai grija ce faci, mult noroc! happy

| Auslesse explică (pentru JoshuaNNN):

Pai nu stiu...el in timpul asta cat am vorbit a facut si diverse glume pe tema unei eventuale relatii.adica
intr-o seara in timp ce vorbeam, vad ca ma intreaba la un moment dat""socru` meu, ce face?"..si i-am zis " daca ne gandim la aceeasi persoana,sa stii ca e bine" s el a zis"da, te-ai gandit bine".
intr-o alta seara, la fel, m-a intrebat ce fac si i-am zis ca ma uit la tv si el a zis"pai vin si eu, sa ne uitam amandoi".

in seara asta am vorbit cu el..si mi-a zis ca a avut foarte multa treaba si ca nu prea a ai avut timp liber..si intr-adevar asa e.adica el mereu iesea, insa de vreo saptamana asa, nu l-am mai vazut aproape deloc.
si inca ceva, el are permisu` suspendat pentru 30 de zile (stiu sigur pentru ca el mi-a zis)..si zilele trecute in orasul vecin a fost un festival.si m-a intrebat in seara asta daca am fost si i-am zis nu, ca n-am avut cu cine...la care el zice "daca aveam permisu`, mergeam amandoi".
deci, pe mine vorbele astea ma fac sa cred ca, el chiar ar vrea sa fie ceva intre noi..si sper sa nu ma insel.

| JoshuaNNN a răspuns (pentru Auslesse):

Din ce spui aici, incep si eu sa inteleg ca relatiile dintre voi 2 sunt mult mai apropiate, in cazul asta i-as zice cat mai repede ca-l plac... adica, eu sunt aproape sigur ca este mai mult decat o prietenie. happy

| Auslesse explică (pentru JoshuaNNN):

Deci,eu cred ca el "s-a prins" ca-l plac...adica,din punctul asta de vedere, e un baiat foarte destept si simte repede ce se intampla in jurul lui.

| HikariAi a răspuns:

Buna! E mult timp, mult prea mult timp, daca e de marti, au trecut 5 zile. Parerea mea, e ca si daca vrea sa fiti impreuna, el nu te iubeste... Sau, mai e o chestie, stiu ce comportament are el fata de tine, dar, eu nu stiu, cum te comporti tu cu el. As vrea sa stiu asta, ca sa iti pot spune mai exact, ceea ce se intampla. Pentru ca, comportamentul lui poate sa fie si din cauza comportamentului tau...

| Auslesse explică (pentru HikariAi):

Pai ce comportament as putea sa am..de fiecare data cand imi trimitea mesaje, ii raspundeam...ma intreba ce fac,ii ziceam ce fac,ce am mai facut.
si eu la randul meu,il intrebam ce-a mai facut, ce mai zice, daca mai are treaba, etc.
cand nu-mi trimitea el mesaj, ii trimiteam eu...si invers.
el mi-a trimis mesa ultima data,duminica, exact acum o saptamana.
eu i-am trimis mesaj ultima data, marti seara.
si apoi am asteptat un semn din partea lui, dar, nimic.
si de atunci nici nu l-am mai vazut.nu stiu ce s-a intamplat, are treaba, probabil...ca inainte mereu il vedeam.
sa vedem. oricum, sambata, pe 27, e ziua lui de nastere si, cred ca atunci o sa-i trimit mesaj, macar atat sa mai fac!

| Auslesse explică (pentru HikariAi):

Eu nu stiu ce asteapta el.
dar, eu cred ca, dupa cum ti-am explicat si tie ca m-am comportat..cred ca nu i-am aratat indiferenta sau dezinteres din partea mea...sau ca as fi inabordabila.

| Auslesse explică (pentru HikariAi):

Cred ca maine o sa-i trimit un mesaj. poate pana la urma, reusesc sa clarific, cat de cat, situatia cu el.ori da, ori ba.

| HikariAi a răspuns (pentru Auslesse):

Interesant! E complicat, pentru ca amandoi aveti aceeasi "raceala". Nici unul nu face pasul urmator, se poate sa te iubeasca si el. Oricum, merita sa risti si sa ii spui direct ceea ce vrei, si sa-ti spuna si el ce crede despre tine. Nu-l lasa sa ignore intrebarea ta, la fel cum a facut-o data trecuta. Cele bune!

| Auslesse explică (pentru HikariAi):

Mai e ceva..ma gandeam eu... oare e posibil ca el sa astepte "mai mult" din partea mea? ...adica e posibil ca si el sa ma considere oarecum"rece" fata de el?
mie mi se pare ca de 1-2 saptamani cam asa, el s-a mai "racit" un pic asa.
ma gandesc, oare si el crede acelasi lucru despre mine?
ti-am zis, cand am vb cu el, a zis ca nu-l deranjez si ca vorbim oricand vreau eu.

| Auslesse explică (pentru HikariAi):

Cred ca maine o sa-i trimit un mesaj. poate pana la urma, reusesc sa clarific, cat de cat, situatia cu el.
o sa te tin la curent.
numai bine!happy

| HikariAi a răspuns (pentru Auslesse):

Da, exact, e posibil sa fie asta, si tinand cont ca vorbiti de ceva timp, eu zic ca ar fi cazul sa nu mai aduci in discutie chestia cu fosta lui prietena, deja si-a format o parere despre tine, sunt sigur de asta. Vezi ce rezolvi data viitoare cand veti vorbi si daca e totul okey, daca si el simte la fel, dupaceea treceti la pasul urmator. Sper sa fie totul bine. Succes!

| Auslesse explică (pentru HikariAi):

Deci,am revenit, cu cateva completari..in seara asta am vorbit cu el..si mi-a zis ca a avut foarte multa treaba si ca nu prea a ai avut timp liber..si intr-adevar asa e.adica el mereu iesea, insa de vreo saptamana asa, nu l-am mai vazut aproape deloc.
si inca ceva, el are permisu` suspendat pentru 30 de zile (stiu sigur pentru ca el mi-a zis)..si zilele trecute in orasul vecin a fost un festival.si m-a intrebat in seara asta daca am fost si i-am zis nu, ca n-am avut cu cine...la care el zice "daca aveam permisu`, mergeam amandoi".
deci, pe mine vorbele astea ma fac sa cred ca, el chiar ar vrea sa fie ceva intre noi..si sper sa nu ma insel.
oare doar mi se pare mie? tu ce zici?

| HikariAi a răspuns (pentru Auslesse):

Esti o persoana sentimentala si in plus, pentru ca il placi, analizezi orice spune el, uite, probabil, daca ti-ar fi spus altcineva ai fi luat-o ca pe o gluma... Anyway, poate ai dreptate, sincer, as vrea sa cred ca si el te iubeste, ceea ce vreau eu sa-ti spun, e ca nu e 100% sigur lucru asta. Okey, sa las dramatizmul, si iti spun ceva. Tu esti in zodia leu, fata pe care am iubit-o eu cel mai mult era tot in zodia leu, eu cu ea, aveam aceeasi relatie, adica, nu una in care vorbeam mereu, bine, erau si zile in care vorbeam non-stop, dar, erau si zile in care nu vorbeam deloc(eu aveam multa treaba si de invatat pentru facultate), pot spune, ca amandoi ne-am iubit foarte mult. Singura diferenta, e ca eu i-am spus daca vrea sa fim impreuna? Dar, cred ca la tine, ar trebui sa iei tu aceasta decizie, desi nu e tocmai okey si lucrul acesta imi da de gandit, adica, daca te place, vrea sa iasa cu tine, de ce nu iti spune ca vrea sa fiti impreuna, sau macar ca ii place de tine, sau ca esti deosebita si simte ceva mai diferit la tine, orice, macar sa-ti dea de inteles ca te place... Sper sa fie bine pana la urma! Cele bune!

| Auslesse explică (pentru HikariAi):

Eu sunt berbec, nu leu.iar el e scorpion!

| Auslesse explică (pentru HikariAi):

Acum sa nu crezi ca-i tin partea, dar el stie foarte bine ce fel de fata sunt, adica stie ca la mine nu tin vrajelile si stie ca nu-s una de aia "de-o noapte"..deci,eu cred ca el nu se joaca cu mine, adica sa ma faca sa sufar degeaba si dupa aia sa rade de mine! NU! nu e genu` asta de baiat.
in plus, ce rost mai avea sa-mi zica tot ce mi-a zis, daca el chiar nu vroia sa aiba de-a face cu mine? eu asta ma intreb.
si faptul ca inca nu mi-a zis ca ma place sau ca vrea sa fim impreuna...nu stiu,poate asteapta un anumit momenthappy...zic eu.
oricum,din ceea ce mi-a zis, ca mi-a zis mai multe lucruri, eu simt ca, totusi, pentru el nu-s o fata oarecare.

| HikariAi a răspuns (pentru Auslesse):

Cunosc doar o fata din zodia berbec, dar o cunosc foarte bine, si amicul meu cel mai bun e scorpion... De data aceasta o sa ma abtin din comentarii, pentru ca nu vreau sa vorbesc despre zodii... M-as bucura sa ai dreptate!

| lucretian a răspuns:

Vezi draga ca ti-am raspuns pe celalalt topic. astept fundita din aia, bineinteles!

| Excitroli a răspuns:

Fa si tu primul pas arata-i si tu ceva gen ce fel de muzica asculti poate e ceva comun sau ma rog.Nu lua in seama sfaturile prostesti eu zic, ca tu singura ar trebui sa iti dai seama nu o populatie plina de oameni care unii dintre ei n-au ce face si raspund fara pic de costiinta.Eu cred ca ar trebui sa miste ceva intre voi doare n-o sa stea asa degeaba. intreaba-l si tu bai baiete ma placi sau ce? ma iubesti? hai sa incepem o relatie. Ca na nu o sa astepti un an deja ai asteptat ogramada ar trebui pana acum sa sara o scanteie macar love struck Daca vrei nu lua in seama sfatul meu. Dar eu cred ca ar trebui sa te hotarasti singura ce vrei sa faci cu viata ta, nu noi! happy

| Auslesse explică (pentru Excitroli):

Mersi pentru raspuns! cu prima ocazie, cand o sa mai mai discut cu el, imi iau inima-n dinti, si-l intreb..ca pana la urma, trebuie sa stiu si eu...ca sa fiu sincera, nici acum nu stiu care e situatia noastra actuala...suntem prieteni/amici sau ce suntem?
n-are rost sa mai bat pasu` pe loc, dupa cum ai zis si tu...prea mult timp am asteptat!happy

| Excitroli a răspuns:

Ma bucur pentru tine! Oricum n-ai pentru ce, ca doar nu costa bani sa raspunzi la o intrebare big grin