| andraeva a întrebat:

Am si eu nevoie de cateva sfaturi pentru ca nu stiu ce se intampla cu mine. Am o relatie serioasa de ceva timp, imi iubesc prietenul, dar acum 2 seri cand eram pe Facebook, am intrat pe profilul cuiva si am vazut ca acea persoana avea un video in care aparea si fostul meu prieten. Nici nu stiu ce s-a intamplat cu mine, dar cand l-am vazut in video m-a apucat instantaneu plansul, simteam nevoia sa-l vad, si sa ne amintim de momentele frumoase petrecute impreuna. Mi se facuse foarte dor de el, l-am iubit enorm si trecuseram prin multe impreuna, dar am ajuns sa ne despartim. Nu stiu ce sa mai cred, ma tulbura chestia asta, nu trece zi in care sa nu ma gandesc la el macar 1 minut. Voi ce parere aveti? Ma simt foarte ciudat, pentru ca imi iubesc prietenul si as suferii daca ne-am despartii, dar in acelasi timp mi se face dor de fostul, el inca ma mai cauta desii eu nu-l mai bag deloc in seama. Cand ne-am despartit am clarificat lucrurile si a fost de comun acord sa o luam pe drumuri diferite. Voi ce spuneti?

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu spun sa vorbesti cu actualu si sa-i zici ce te framanta, sigur va avea o explicatie credibila

| andraeva explică (pentru mona):

Cum adica? Nu inteleg la ce te referihappy

| mona a răspuns (pentru andraeva):

Am gresit, scuza-ma..am vrut sa zic sa vorbesti cu,,fostul,, si sa-i zici de ce ai vazut tu pe facebook si sigut iti va inchide gura cu ceva credibil,deci sa faci asta asa sa te linistesti tu si sa nu mai plangi, poate revederea cu el te va face sa ajungi la o concluzie, daca iti iubesti prietenul nu ar trebui sa te gandesti si la fostul si sa plangi ca il vezi nu stiu unde sau cine stie cu cine, de aceea am zis sa ai o discutie cu el, poate iti va zice ceva neplacut de nu o sa te mai gandesti niciodata la el

| Silviu591 a răspuns:

Ti s-a facut dor de el, dar asta nu inseamna ca trebuie sa lasi totul balta ca sa te impaci cu fostul, o sa regreti mult asta apoi. Dorul iti va trece si iar o sa iti fie indiferent, nu-l mai iubesti.

| LineGuide a răspuns:

Se vede clar ca il iubesti, si aum sentimentele tale pentru actualul prieten sunt de mila, nu de iubire.Ex plica-i prietenului tau siituatia, si impacate cu fostul, merita o incercare.
Mult noroc!

| andraeva explică (pentru LineGuide):

happy Nici nu stiu ce mai simt, mereu ma gandesc la el, chiar daca m-am obisnuit ca numai suntem impreuna, de impacat nu avem cum. Poate ca ai dreptate, inca il mai iubesc, dar avand in vedere ca eu sunt intr-o relatie si el la fel nu ar mai avea rost sa mai discutam despre noisad

| LineGuide a răspuns (pentru andraeva):

In dragoste si in razboi totul e posibil, si Scopul scuza mijloacele, sunt proverbe care ar trebui sa-ti deschida ochii, si sa te faca sa intelegi ca degeaba pui respectul in fata dragostei, nu vei ajunge nicaieri in acest fel.

| andraeva explică (pentru LineGuide):

sad Ai dreptate, dar dupa cum am spus ma simt oarecum foarte aiurea pentru ca practic eu nu stiu ce simt. Pe prietenul meu nu vreau sa-l pierd sub nici o forma, dar de fostul mi se face dor si am momente in care plang pentru ca mi-e foarte dor de el. Poate ca-mi va trece toata chestia asta si uit de el.

| LineGuide a răspuns (pentru andraeva):

Incearca sa te reculegi si nu da uitarii nimic pana cand nu iei o decizie permanenta.Numai tu poti sa iei o decizie care sa fie buna pentru tine. Pune-ti ordine in ganduri si decizia va veni de la sine.In cazul in care ai nevoie de si mai multe detalii referitoare la pshihicul tau, cauta un pshiholog sau un prieten care te poate ajuta si iti poate deschide ochii.
Mult noroc!

| andraeva explică (pentru LineGuide):

Merci pentru sfat, dar oricum merg mai departe si intr-o zi n-o sa ma mai gandesc la el. Am un viitor in fata, un prieten care ma iubeste si nu mi-as ierta-o daca l-as lasa si oricum cu fostul nu se putea din pacate.

| AlaturideIngeri a răspuns:

Buna!
Petrece cat mai mult timp cu prietenul tau,incercati sa vorbiti mai mult, sa radeti, sa glumiti, sa aveti tot felul de activitati impreuna, in felul asta nu o sa te mai gandesti la fostul tau prieten.
Cand iti vine dor de fostul prieten, sau te gandesti la el, suna-l pe prietenul tau si vorbeste cu el.
In mintea ta trebuie sa existe un lucru pe care sa ti-l amintesti mereu:tu cu fostul nu vei mai putea sa fii niciodata, pentru ca esti cu alt baiat pe care il iubesti mult.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Ai grija de tine! pupici kiss

| DeeaAndyRody a răspuns:

Este normal, adica fostul a fost un capitol importnt din viata ta si daca zici ca l-ai si iubit, mereu iti va fi dor de el! Dar sa stii ca niciodata nu va mai fi ca inainte, asa ca este frumos sa pastrezi amintirile cu el si sa zambesti cand de gandesti! In plus, daca zici ca nu vrei sa-l pierzi pe actualul, pastreaza-l si incerca sa fi fericita si alaturi de el!