| symonna4u a întrebat:

Am si eu o intrebare..Deci am un prieten de aproximativ o luna mai mare cu 4 ani ca si mine, eu am 16 el 20.Primele cateva zile totul a fost frumos, nu ne certam insa lui ii placea sa vorbeasca tot timpul despre fostele lui iubite si despre alte fete dar eu cred ca doar pentru a ma face pe mine geloasa si faceam si eu la fel.Adevarul este ca si el mi-a recunoscut ca este gelos insa in ultimul timp ne certam din orice si eu cred ca este mai bine sa o terminam insa problema este ca am inceput sa ma indragostesc de el dar stiu ca si el tine la mine.sad si sincera sa fiu multi m-au avertizat in privinta lui ca este un baiat cam ``smecheras`` insa nu prea stiu, si mi-a zis ca daca il insel sau ceva o sa ma loveasca si sincera sa fiu il cred in stare pentru ca si pe fosta sa iubita a lovito..Va rog dati-mi un sfat ceva.ce sa fac? multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ana8785 a răspuns:

Cred ca acum, la 16 ani iti este greu sa vezi lucrurile obiectiv. Din moment ce te-ai implicat sentimental te cred ca iti este greu sa te decizi.

Totusi, privind din afara situatia te-as sfatui sa il parasesti. Renunta la ideea ca tu vei fi cea care il va schimba. Daca a fost violent o data, va mai fi si nu are niciun rost sa te implici intr-o asemenea relatie.

Faptul ca a lovit pe cineva spune multe despre el. Un om inteligent discuta o problema, nu ridica mana sa loveasca, indiferent de ce ar fi facut partenera.

Ne implicam in relatii pentru ca vrem sa fim iubite, sprijinite, intelese iar simplul fapt ca ai intrat aici sa ne intrebi arata ca eziti cu privire la el. Daca era potrivit pentru tine si erati compatibili crede-ma ca nu ai fi simtit nevoia sa ceri parerea cuiva.

Lasa-l!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu sta cu un barbat care te ameninta ca te bate, indiferent de motiv, fiindca la un moment dat de ta lovi cu motiv, apoi fara motiv. Un barbat normal ti-ar spune: nu te-as putea lovi niciodata, orice ai face.

| Memecy a răspuns:

"nu-ti dau sfaturi poti gresi si singur" - Kant
Deci da-o in... de indragosteala
Ce iubire e aia fara K1 un pumn azi unu maine lasa ca mere
Dar mi-ai oferit o informatie pretioasa acolo citez "lui ii placea sa vorbeasca tot timpul despre fostele lui iubite" si "si faceam si eu la fel" deci e clar ca nu sunteti niciunul la prima relatie asa ca nu va fi nici ultima la un moment dat se va termina

| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Este de ajuns sa loveasca odata ca va lovi la nesfarsit. Ala era deja probabil primul antrenament. Parerea mea este sa il parasesti.Nu aveti decat o luna impreuna, nu este capat de lume. Nu va fi nici primul nici ultimul.

| SunnyDay88 a răspuns:

Nu inteleg. dupa abia o luna deja ai griji de astea? si te mai pomenesti si ca-l iubesti asa mult de nu-l poti lasa.

treci copile cu picioarele pe pamant si daca ai nevoie de atentie caut-o la prietenele tale de aceeasi varsta...

| andr33utza12 a răspuns:

Iubita...nu cred ca vrei sa o iei de fiecare data cand are chef. asta e un motiv stupid daca ajunge sa iti dea o data iar tu ii permit o sa iti mai dea de zece ori. eu zic sa o termini daca te iubeste o sa se schimbe si o sa iti demonstreze. crede-ma o sa il uiti mai mult ca sigur iti trebuie doar un timp si daca ar tine la tine nu ar vorbi de fostele pentru ca stie ca tu nu te simti binewinking bafta te pup