| Dni897 a întrebat:

am și eu o întrebare. Luna aceasta am făcut sex neprotejat si a ejaculat in vagin de mai multe ori. Mentionez ca nu am menstruatie regulata. Ultima mentruatie a fost 22august-26august. Menstruatia nu mi-a venit. Am facut un test de sarcina in 26luna aceasta rezultatul fiind negativ. Este posibil ca acel test sa nu fie 100%si sa fiu insarcinata? Rog seriozitate
Fara răspunsuri urâte

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual conform afirmatiei tale este de tipul NEREGULAT, in astfel de situatii NU se poate determina perioada fertila, adica singurele 4-5 zile in care este posibila formarea sarcinii. Totusi in cazul in care diferenta ca numar de zile a lungimii ciclului menstrual de circa 27-31 de zile, nu este mai mare de 5-7 zile in acel caz se poate determina asa numita PERIOADA FERTILA EXTINSA care in actualul ciclu menstrual s-ar fi putut suprapune peste intervalul situat intre 29.08 - 12.09.
Daca in aceasta perioada fertila extinsa a ajuns sperma in vagin, in acel caz exista posibilitatea sa se poata forma o sarcina. Iar in cazul in care fecundarea ovulului si formarea sarcinii ar fi avut loc mai spre sfarsitul perioadei amintite si atunci rezultatul testului de sarcina efectuat dupa data 26 Septembrie ar putea fi valabile, valide si corecte in proportie de peste 90%. In astfel de situatii, este indicat si recomandat ca dupa 5 zile fata de testul anterior, sa fie repetat testul de sarcina. Multa sanatate!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa va traiasca!
Lasa-te de fumat si baut.

| Andreeush a răspuns:

Pentru un rezultat corect trebuie să faci testul de sarcină la cel puțin 21 de zile de la ultimul contact sexual.

| alexandru0sorin a răspuns:

Sal man e prea devreme sa iasa testl 100% acuraetete. mai fa in carteva zile.