| Alessia2507 a întrebat:

Buna TPU, am si eu o intrebare. Recent am implinit 18 ani si desi am aceasta varsta, sunt dezvoltata fizic, cat si psihic se pare ca menstruatia nu mi-a venit NICIODATA! Stie cineva de ce? Sau daca este indicat sa mi incep viata sexuala? Momentan nu mi pot permite o vizita la ginecolog si de asta sunt ingrijorata. Unele din prietenele mele au menstruatie de la 12-13-14 ani iar eu nici pana la varsta de 18 ani nu am. Trebuie sa-mi fac griji? Nu stiu cum ma mai suporta prietenul meu. Nu l pot satisface...simt ca daca imi incep viata sexuala fara sa am ciclu(macar pentru prima data) agravez situatia. Aveti vreun sfat? De ce corpul meu se comporta asa? Avand in vedere ca mamei i-a venit la 16 ani. Multumesc pentru intelegere! sad

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Menstruatia poate veni oricand intre 9 si 17 ani, extremele fiind cazuri rare si tronsonul de varsta care se incadreaza in spectrul normalitatii este de 12-16 ani, aceasta fiind varsta la care majoritatea fetelor au prima menstruatie(menarha).
Este clar ca exista o tendinta genetica ca menstruatia sa vina mai tarziu daca mamei tale i-a venit la 16 ani, dar in cazul tau, la 18 deja ridica semne de intrebare.
Lipsa ciclului pana la varsta de 16 ani poarta numele de "amenoree primara" si necesita o vizita la medicul ginecolog si cel mai probabil cateva analize pe care ti le va indica in urma consultatiei.
Ar fi fost ideal si indicat sa mergi la medic in urma cu 1-2 ani dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
Ma gandesc ca la 18 ani exista posibilitatea ca inca sa fii eleva si atunci consultatia la ginecolog este gratuita cu trimitere de la medicul de familie.
Daca nu mai esti eleva si nu beneficiezi de asigurare, cel mai bine ar fi sa incercati sa faceti un efort pentru o vizita la ginecolog.Prietenul tau poate doreste sa te ajute daca este atat de nerabdator si vrea sa rezolve situatia...
In orice caz, este mai mult decat indicat sa nu ignori problema si sa mergi cat mai curand la medic.
Multa sanatate!

| Alessia2507 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult! Mă voi duce la doctor 100%!

| Floridori a răspuns (pentru Alessia2507):

Super! Ma bucur sa aud ca o vei face.Chiar este foarte important si necesar sa o faci.
Mult succes si sanatate!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca erai dezvoltata psihic, mergeai mai devreme la un ginecolog, de cand ai inceput sa-ti faci griji in aceasta problema. Nu cred ca abia acum te-au apucat grijile. Scuze dar asta e adevarul.

| Adry05 a răspuns:

Mergi la medic neapărat, de la 16 trebuia să te duci.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca NU te-ai prezentata in urma cu 2-3 ani la o consultatie ginecologica care era absolut necesara inca din acel moment, este cazul sa te prezinti acum si cu cat o vei face mai repede cu atat va fi mai bine. Numai medicul ginecolog dupa o consultatie amanuntita iti va putea oferi explicatiile necesare precum si la nevoie un tratament medicamentos adecvat. Multa sanatate!

| ancaval a răspuns:

Ești elevă, ești asigurată, mergi la medicul de familie să îți de-a bilet de trimitere la endocrinolog. Totul va fi gratis, analize, consultații.
De ce stai așa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine mergi la medic, decât sa începi viata sexuala. Pentru sex este timp.La ginecolog, dacă mergi cu trimitere este gratuit. Menstruația și timpul venirii ei tine de hormoni. Prietenul tău sta cu tine cred și pentru ca te iubeste, nu numai pentru sex. Sau asa ar trebui sa fie. Deci nu uita, la medic! Sănătate!