| andreea3375 a întrebat:

Voua la ce varsta v-a venit prima menstruatie? Pentru ca eu am 14 si inca n-am. Mamei i-a venit la 13 ani. Ma simt foarte prost pentru ca sunt printre ultimele din clasa si mai ales cand prietenele mele deschid acest subiect eu nu stiu ce sa mai fac ca sa schimb subiectul. Sunt destul de dezvoltata si secretii am de mai bine de 2 ani. Credeti ca o sa-mi vina in jurul acestei varste sau pe la 15, 16 ani? Sunt ingrijorata pentru ca nu vreau sa-mi vina la scoala. Fara jigniri, multumesc mult turor!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

DE REGULA, secretiile vaginale care apar in perioada varstei pubertale, sunt considerate ca fiind mesagerii care prevestesc inceperea procesului menstrual si incep sa fie produsi de catre organismul fetelor cu circa 1, 5 -2 ani inainte de momentul in care efectiv se va produce prima sangerare menstruala, care este numita menarha. Insa sunt si situatii in care prima menstruatie se produce destul de tarziu, chiar si dupa varsta de 16 ani, insa numai in cazul in care activitatea hormonala este grav/sever dereglata. Multa sanatate!

| brokxy a răspuns:

Inainte sa iti vina vei avea gaze cu cateva zile inainte fi atenta la semnele astea. Si te va durea burta foarte tare exact atunci cand iti va veni. Si mie mi-a venit pe la 14 ani si jumatate. La 13 nu aveam deloc si parintii mei erau ingrijorati. O sa iti vina. Inainte sa iti vina va aparea doar putin sange nu mult. Daca tii cont de semnele astea poti preveni situatia jenanta de a te pata pe pantaloni la scoala. Dar de obicei nu vine dedata mult. Doar asa putin sange

| Anee1667 a răspuns:

Menstruaţia mea a apărut în jurul vârstei de 12 ani.
Menstruaţia diferă de la o fată la alta, ea vine uneori la vârsta potrivită, dar poate veni şi mai devreme sau mai târziu, asta momentan nu este un motiv de îngrijorare.
Menstruaţia ta, cel mai probabil va apărea foarte curând, vor începe durerile de sâni în acea perioadă, durerile abdominale (in unele cazuri), secretii mult mai mari si starile ciudate de discomfort continuu.
Presupun că în cazul în care menstruaţia ta refuză să apară va trebui să mergi la un ginecolog.
Dar cu siguranţă menstruaţia ta va veni.
I

| Marbella188 a răspuns:

Mie mi-a venit inainte cu puţin de 15 ani, si eram ft dezvoltata si grasuta. Keep calm, ai rabdare.

| gabrielacrs99 a răspuns:

Mie mi-a aparut la.varsta de 11ani... dupa.ce.am.intrat.in.clasa a 5a fix dupa.doua zile dupa. ziua mea

| chiarnuconteaza1243 a răspuns:

Sincer, nu prea stiu exact care sunt factorii care influenteaza venirea menstruatiei, insa trebuie sa tii cont de faptul ca depinde de la femeie la femeie. De exemplu, eu aveam 11 ani cand mi-a venit prima menstruatie, insa a fost destul de scurta si nu mi-a curs foarte mult sange, insa asta pana la varsta de 13 ani. Sunt de parere ca nu o sa dai de situatia asta, asa ca te sfatuiesc sa fii pregatita daca stii deja tot ceea ce trebuie sa faci. Nu trebuie sa te simti rusinata de asta, pentru ca este normal, si cum am mai zis, depinde de la femeie la femeie.