| Miruna_9284 a întrebat:

Sora mea mi-a povestit ca, prietenul ei a rugat-o sa faca dragoste cu el, iar ea mi-a cerut sfatul mie. Nu stiu ce sa ii spun, ea are 14 ani, iar prietenul ei 15. Mi-a spus ca intr-un fel ar vrea pentru ca il iubeste foarte mult. Va rog dati-mi un sfat ce sa ii pot spune.Eu am 18 ani si mi-am incept viata sexuala de un an. Va rog fara raspunsuri jignitoare! Dau funda pentru cel mai bun raspuns. Multumesc anticipat. Urgent va roog.

Răspuns Câştigător
| Robeee a răspuns:

WOW. E super ca te intelegi asa de bine cu sora ta si ca are incredere in tine de ti-a cerut sfatul!
Parerea mea este ca ea e cam mica pentru asta... este in crestere si chestiia asta poate intrerupe pubertatea si i se poate agrava cresterea.
Cum a zis si "ignore" pana la urma o sa se desparta pentru ca e o relatie prosteasca de adolescenti. Sunt sigura ca nu e nimic serios pentru ca de la varsta de 14 ani de abia incepi sa iti dai seama cum merg lucrurile si apoi pe la vreo 16, 17 ani s-ar putea sa ai parte de o relatie stabila.
Acum depinde... tu ce candesti ca sora? Eu cred ca ai vrea sa ai grija de ea si ca vrei ce e mai bine pentru ea. Tu ti-ai inceput viata sexuala la 17 ani si te admir pentru asta pentru ca sunt multe copile care incep la 15 sau chiar mai devreme.
Eu zic sa o convingi sa nu faca asta pentru ca pana la urma, va fi si randul ei cum a fost la tinewinking

10 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Pai in primul rand pana la urma tot o sa se desparta happy asa e cu relatie la 14 ani.
dar daca vrea trebuie ei.

| SamSon a răspuns:

Pai...normal nu e legal pentru. ca e minora, dar e o tara libera.asa ca poate face ce vrea

| Chrisz a răspuns:

Sa stea in banca ei.

| Alekzandra a răspuns:

Daca ea se simte pregatitita si il iubeste mult pe acel baiat nu ar fi chiar o problema sa isi inceapa viata sexuala.Stii,eu am 22 de ani si o fetita a unei surori de-ale mele ma tot intreaba la ce varsta sa faca acest pas dar eu nu cred ca e o varsta anume,tot ce conteaza e sa iubesti sincer si sa te simti pregatita pentru asa ceva.
Numai bine, pa, pa.

| GeorgiiA a răspuns:

Buna miruna.eu nu cred ca tine chiar atat de mult la ea. daca i.a cerut asta...eu cred ca ar trebui sa o faca cand simt amandoi ca sunt pregatiti nu doar unul dintre ei.ar trebui sa il puna la incercare.adica sa il refuze si sa vada daca intr-adevar ar fi de acor sa o mai astepte.asta ar fi o dovada de iubire nu ce simt ei. sper ca te.am ajutat.

| elisabethia a răspuns:

Nu o lasa pe sora ta sa faca asta! Ea nu o sa se mai dezvolte si baiatul poate dupa aceea sa o lase si sa spuna tuturor prietenilor ce-a facut si poate ajunge la urechile parintilor vostri.Depinde de baiat, dar nici sora ta nu poate avea incredere totala in el. Daca el chiar o iubeste v-a intelege si vor astepta pana la 15-16 ani ai surorii tale.In caz ca el o sa-i zica ca o lasa e pentru ca nu tine la ea si ea nu inseamna nimic pentru el. Dupa parerea mea ea nu ar trebui sa inceapa de acum.Ai mare grija de sora ta.

| Missperfect a răspuns:

Cum tu esti majora explica-i ca este inca mica (are 14 ani)este prea mica sa faca dragoste adica sa astepte macar 2-3 ani daca tipul o iubeste o sa o astepte!

| Ensem a răspuns:

Nuuu,pasul pe care sora ta vrea sa-l faca este unul mare, si risca.Sa nu-si strice copilaria de acum, are timp de toate tavalelile de la 18 ani in sus.

| iustina18 a răspuns:

Aceasi greseala voiam sa o fac si eu in urma cu 4 ani, aveam exact varsta ei.Insa mie imi era foarte frica sa fac acest pas,apoi m-am despartit de baiatul respectiv si toate sentimentele care le aveam pentru el mi-am dat seama ca erau false,era doar ceva copilaresc si sunt fericita ca nu am facut acest pas cu acel baiat, mai ales ca nu stiam prea multe, si cu siguranta as fi regretat. Daca se iubesc cu adevarat atunci relatia lor va mai dura si vor avea timp si pentru asta.

| Valeriano a răspuns:

Draga mea, iti voi da un raspuns chibzuit, de la un om matur.Sincer, e devreme pentru asa ceva.Nu am nimic cu fericirea lor,dar orice medic iti va spune ca amandoi risca sa se dezechilibreze hormonal,sa aiba probleme cu dezvoltarea viitoare a organelor sexuale si chiar alte probleme, mai neplacute, care sa ii marcheze pe termen foarte lung.Recomand sa le explici ca o persoana matura ce implica ceea ce ei si-au propus, sa ii aduci pe amandoi la tine si sa le vorbesti simultan si sa ii faci sa inteleaga ca isi pot afecta sanatatea. Spune-le cum se manifesta iubirea la varsta lor(gesturi gingase,discutii,activitati in comun) si convinge-i ca in viata este timp pentru toate.Fa asta pe tonul unei persoane intelepte, responsabile, demna de incredere.Arata-le ca tii la ei si ca le vrei numai binele.Trecand peste cutume, credintele religioase, morale etc., e vorba chiar de dezvoltarea lor fizica si mentala.Toate la vremea lor! Sper ca te-am sfatuit bine.