| Lacrimi_8925 a întrebat:

Buna TPU.Am si eu o intrebare sunt foarte speriata, mie mi a venit ultima oara pe 31 octombrie si de atunci am avut sex cu prietenul meu neprootejat si si a dat drumul in mine de mai multe ori, si mie trebuia sa imi vina si nu mi a venit.Saptamana trecuta am facut un test de sarcina si mi a iesit negativ si eu de atunci nu am facut nimic cu prietenul meu. Exista riscul sa fiu insarcinata? Va ro astept cat mai multe pareri

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca sa te poti baza pe testul de sarcina, trebuie sa-l faci la minim 7 zile de intarziere a menstruatie. L-ai facut prea repede, asa ca are relevanta zero. Trebuie sa astepti si abia la momentul potrivit sa faci doua teste de sarcina, in zile diferite, din prima urina de dimineata, primul dupa minim 7 zile de intarziere a menstrei (adica intr-a opta).

| Crisu a răspuns:

Da poti sa fii insarcinata.mai bine, mai fa un test de sarcina sau du'te la ginecolog.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Du-te la ginecolog. ai facut testul prea repede si nu e relevant.

| Cătălina a răspuns:

Bineinteles ca poti sa fii insarcinata.
Indiferent daca testul a iesit negativ. Daca e negativ, nu inseamna nimic, insa daca iese pozitiv trebuie sa mergi la medic pentru a constata sarcina.

Macar folositi-va de metoda calendarului pentru ca a-ti calculca perioada fertila si zilele in care nu poti intretine relatii sexuale cu prietenul tau.

Mai repeta testul cu prima urina de dimineata. Intarzierea este relativ mare, iar riscul ca tu sa fii insarcinata creste simtitor.

| anca13 a răspuns:

Lasa testele si fugi la ginecolog!

| anca13 a răspuns:

Du-te la ginecolog cat de urgent!

| εїз a răspuns:

Mai întrebi dacă există riscul să fi însarcinată? Da, logic că eşti însarcinată, dacă şi-a dat drumul în tine şi sperma a ajuns destul de adânc în vagin? E ceva logic că eşti gravidă, când vei mai avea relaţii sexuale, încearcă să îi spui să folosească prezervativul.
Dacă sunteţi inconştienţi? Asta e problema, dacă sunteti inconştienţi, acum aveţi un copil pe care nu vi-l doriţi, cred eu, şi o să vă fie foarte greu. Dar poate nu ai niciun copil, fugi la doctor, sau la farmacie şi ia-ţi un test de sarcină, dar eu cred 90% că e pozitiv.

| LilySwan a răspuns:

Poti sa faci o analiza de sange care este mult mai exacta. Ginecologul poate sa te consulte si sa te orienteze unde trebuie. In tot cazul daca esti insarcinata, sa nu te sperii pentru ca nu exista nimic mai frumos decat sa ai un bebelus ( si o sa vezi ca toti o sa te sustina, prietenii, familia, toti) si nu inseamna ca iresponsabilitatea voastra costa o viata, dar poate nu esti... Sa iasa asa cum e mai bine! pup happy

| Adri_5666 a răspuns:

Daca ultimul ciclu ti-a venit pe 31 oct inseamna ca esti insarcinata, pentru ca suntem deja in decembrie si o dereglare de 2 luni nu se poate mai ales ca si-a dat drumul in tine de multe ori, esti insarcinata, dar te sfatuiesc sa te duci la un doctor ginecolog pentru ca el stie care este pronosticul, acum depinde dupa voi cum il luati, rau sau bun, dar bun cred ca in niciun caz...cu parere de rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista riscul? de ce a fi insarcinata e un risc? a murit cineva findca a ramas? si cum esti speriata? cand ti-o bagi deja ti-ai asumat orice responsabilitate ce deriva de aici nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e foarte posibil sa fii insarcinata, eu iti recomand sa mai faci testul de vreo cateva ori