| alexandranice a întrebat:

am si eu o mica, mare problemalaughing...defiecare data cand ma intalnesc cu un baiat pentru prima data porshisimblu tac, nu imi mai gasesc cuvintele, nu gasesc nici un subiect comun cu toate ca el tot mai incearca sa ma scape de timiditate... ce as putea face sa scap de timiditatea asta? FUNDITAhappy

Răspuns Câştigător
| B_2165 a răspuns:

In primul rand, iti dau un sfat eu fac coaching si de grup cu trupa si in particular printre primele lecti de coaching am invatat cum sa ne intelegem cu noi insine si sa nu ne mai certam singuri (exemplu: ce prost am fost trebuia sa fac acel lucru nu celalalt) am invatat sa ne felicitam la orice lucru cat de micut ar fi sa ne felicitam(exemplu : am reusit sa fac un lucru fara plobleme care de obicei nu reuseam) tot ce trebuie sa iti spui este ca in loc de cuvantul INCERC sterge din memoria ta si inlocuiestel cu REUSESC. Cand spui "o sa incerc sa fac 50 de abdomene fara oprire"exemplu. din start pleci cu un minus(-) invata sa spui "azi voi reusi sunt sigura ca voi face 50 de abdomene fara oprire am incredere in mine" o sa te ajute foarte mult la inceput ti se va parea o prostie dar cu timpul iti vei da seama ca acel lucru micut te-a schimbat enorm.(o mica poveste : eu fac dansuri si pentru performanta noastra facem coaching de grup si in particular am invatat sa ma felicit la orice chestie care imi iese chiar daca de exemplu fac un freez dar nu corect dar am reusit sa il fac cat de cat ma felicit pentru ca sunt sigura ca data viitoare imi va reusi. Si in viata de zi cu zi am facut multe progrese fara sa imi dau seama ca aceste chesti micute de la coaching ma ajuta atat de mult.)tot ce trebuie sa faci este ca al prima intalnire sa ia incredere in tine ca vei reusi. Multa bafta sper sa te ajute aceste mici chesti care ti le-am spus:*.

9 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Nimic.
Asta nu se numeşte timiditate.
Ci lipsă de compatibilitate.
Băiatul are datoria de a te face să te simţi în largul tău.
Şi dacă nu deţine capacitatea aceasta, înseamnă că nu ai găsit băiatul potrivit pentru tine.

| Ciprian a răspuns:

Sa te intalnesti cu mai multi baieti. Asa vei trece peste aceasta timiditate.

| stef87 a răspuns:

Impotriva timiditatii erau cateva arme: zambetul, privirea in ochi a celorlalti (nu fugi de privirile celorlalti) si nu in ultimu rand - umorul. Incearca sa glumesti! Fa haz de necaz! Prin gluma poti spune uneori multe.
Ca subiecte de discutie pot sa spun personal ca e groaznic atunci cand totul se rezuma la scoala, muzica sau ce alte domenii pe care le vorbesti si cu oricine (la inceput e ok, dar dupa o perioada iti da impresia ca nu se poate mai mult). Incearca sa aprofundezi ideile, aproba-i parerea si vino cu argumente (sau contrazice-l daca e cazul), adu exemple, poveste-i anumite inamplari...
Spui ca incearca sa te scape de timiditate; ai vorbit cu el despre tema asta sau ti-ai dat seama din comportamentul lui? Daca nu ati vorbit, ia intreaba-l si pe el cum ai (sau s-ar) putea scapa de timiditate.
P.S.: timiditatea va ramane, dar daca o "tratezi", se va diminua

| Nicky29 a răspuns:

Asta esti tu si trebuie sa te obisnuiesti cu ideea daca nu vrei sa fi asa fi mai comunicativa vorbeste tot ce iti place si ce nu iti place.

| dreamygirl a răspuns:

Ma fascineaza pur si simplu acest cuvant "porshisimblu" laughing
Revenid la subiect!
Gandeste-te ca n-ai nimic de pierdut orice ai face!
Gandeste-te ca poate mai tarziu vei regreta ca nu ai avut curaj sa faci sau sa spui ceva!
happy
Fie ca dai cu nuca'n perete si spui vreo tampenie din cauza emotiilor si va veti amuza pe amandoi...fie ca gasesti un subiect comun ( poate fi vb despre vreme, teme, muzica etc.)... Orice, numai vorbeste!

| sirena1 a răspuns:

Cand urmeaza sa va intalniti incearca sa te gandesti inainte cam ce te-ar interesa despre el si de acolo porneste conversatia.Prima data salutul si de acolo incepi sa il intrebi de varsta,daca inca esti la scoala aveti ce discuta despre profesori si daca nu mai sunteti putei sa va amintiti ce haiosi erau sau colegi,ce hobby are la fel si tu, genul de muzica, daca ii place natura sau plimbarile in parc.Trebuie sa gasesti ceva.doar nu o sa stai ca muta? De ce sa ai emotii ca tot om e si el si poate la fel ca tien are emotii si tu nu il ajuti deloc sa se simta in largul lui daca nu faci nici un efort sa deschizi gurita tongue astea le inveti pe parcurs. Daca e pentru prima data si nu va cunoasteti puteti gasi destule subiecte de discutie.

| Bluemind112 a răspuns:

Vorbeste despre colegi, despre muzica, filme sau orice, ca fata un baiat te va asculta si daca ai vorbi despre allah big grin ai incredere in mine

| Bluemind112 a răspuns:

Vorbeste despre colegi, muzica, filme sau orice iti place TIE... trebuie sa stie ca vorbeste cu TINE nu cu un amic, daca ai arati iti dau sfatul meu ca baiat ca daca ii arati ca stii ce iti place va incepe sa te placa

| RegeleSarac a răspuns:

Trebuie sa fi tu naturala comporta-te cum simnti...ai incredere in tine si daca baiatul nu ii de acord cu asta, asta ee...o sa gasesti sigur pe cineva care sa te placa asa cum esti tu.winking