| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o problema care simt ca trebuie rezolvata. Deci problema este ca mereu cand ma intalnesc cu cineva mai putin cunoscut chiar si coleg de clasa, niciodata nu gasesc subiect de discutie cu ei. Nu e vorba de timiditate ca din fericire mi-am cam infrant-o, mai sunt doar unele momente dar si atunci fac tot ce pot sa nu ma las stăpânit de ea. Nu stiu ce as putea face in privinta asta cu subiectele de vorbit, dar si sa scap in totalitate de timiditate. Multumes

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| SingleForOne a răspuns:

Dar, totuși, dacă vrei să ai subiecte discutat cu cineva anume sau o anumită categorie de oameni sau cu oricine, trebuie sa fii atent la detalii mici pentru a-ți da seama cu cine vorbești la momentul respectiv. Stilul lor de viață, de a vorbi, de a lucra, de a se comporta, etc, denotă ce fel de persoană este, prin urmare ajustezi subiectele de discuție după cum înțelegi persoana respectivă.

Deasemenea este important că dumneata să te dezvolți pe tine însuți, să fii conștient despre experientele tale, să ai stilul tau, etc. Spun asta pentru că, in mod inevitabil, astfel îți exprimi personalitatea, direct sau indirect. Un lucru duce la altul, și eventual găsești subiecte noi de a conversa. Totuși, nu ezita sa saluți toată lumea, mai întrebi "ce mai faci" din când în când, și cu zâmbetul sincer dacă poți. big grin

4 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

Posibil că dumneata să gândești mai intelectual față de alții, adevărat?

| SingleForOne a răspuns:

Daca înțelegi proverbul următor, atunci știi unde te încadrezi:
"Oamenii luminati discută idei, oamenii normali discută evenimente, iar oamenii de statură joasă discută despre alți oameni."
Nu e rău faptul că tu gândești mai intelectual sau că ei sunt de statură joasă. Toate trei categorii au rolul lor important in societate.