| Raluuuuca97 a întrebat:

Am si eu o "mica" problema. As vrea sa stiu daca este posibil sa ramai insarcinata daca la actul sexul s-a folosit prezervativ si nu a fost nici o problema (nu s-a rupt/alunecat). Actul sexual a avut loc cu o zi inainte de cum imi calculasem eu ca ar trebui sa imi vina menstruatia si deja au trecut 2 zile si nu mi-a venit. Nici inainte nu am facut fara prezervativ dar mai stiu si ca 1/100 sau ceva de genul acesta,este spart (desi banuiesc ca ne-am fi dat seama atunci cand era scos). As vrea sa stiu si parerea altcuiva, nu pot ajunge prea curand la ginecolog si as vrea totusi sa stiu daca este posibil sa fii ramas insarcinata, desi nu prea imi explic.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prezervativele nu se rup chiar asa de usor. Stai linistita daca stii ca a folosit prezervativul.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa faci un test de sarcina oricum trebuie sa astepti 7-10 zile de la intarziere, asa ca, mai asteapta!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este catusi de cat regulat, adica lugimile ciclurilor nu difera mai mult de 2-4 zile, atunci in ultima saptamana, cea de dinaintea menstruatiei formarea unei sarcini este IMPOSIBILA fapt studiat si dovedit stiintific si medical. Rezulta ca in baza acestui fapt/adevar stiintific in ultimele 7-9 zile ale ciclului menstrual se poate intretine sex neprotejat care sa se termine de fiecare data cu ejacularea spermei in vagin, deoarece in organism nu mai exista un ovul viabil si in consecinta formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA. Deci nu are nici un rost sa fii ingrijorata de starea prezervativului deoarece in perioada respectiva folosirea prezervativului este complet inutila. Menstruatia nu s-a pornit exact la data calculata fiindca a aparut o dereglare hormonala sau din cauza faptului ca ciclul tau menstrual este neregulat. Insa in nici unul dintre cele 2 situatii prezentate ca fiind posibile, teoretic nu poti fi insarcinata. Multa sanatate!

| Oana92 a răspuns:

Imposibil! Esti prea stresata, ai racit, ai o dereglare hormonala, etc, dar nu esti gravida.

| Lukasz a răspuns:

Este imposibil sa ramai insarcinata daca prezervativul nu s-a rupt!