| AndreeaDAADA a întrebat:

Buna TPU am si eu o problema. acum un an au inceput sa-mi creasca sanii, parul pubian si cel de la subrat si de cateva luni imi curge un lichid alb-galbui din vagin acnee nu prea am pentru ca ma spal pe fiecare zi cu ceai de musetel dar desulet ma doar coloana putin mai sus de ricnihi si rareori burtica pe jos ar trebui sa-mi vina ciclul?(pentru prima data)Dau funda celui mai bun raspuns help me mor de frica dar totusi doresc pentru ca toate colegele mele au help meeesadhappy:*

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Nu CRED că ai de ce să te nelinişteşti : acele simptome ( dureri de spate/"coloană", de "burtică jos", mai exact de ovare ) sunt simptome premenstruale!

Asta înseamnă că în curând ar trebui să-ţi vină menstruaţia!

Acum depinde şi de când ai acele dureri, ele NU ar trebui să dureze mai mult de 10 zile!

Simptomele premenstruale apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR cu 10 zile ) ÎNAINTE de aţi veni menstruaşia!

Dacă le ai de mai mult de 10 zile, atunci e POSIBIL să fie vorba de o răceală abdominală ( la ovare )!

De asemenea, acea secreţie vaginală, acel lichid alb-gălbui este ok DACĂ nu are un miros deranjant ( dacă nu miroase "urât" )!

Dacă acea secreţie miroase urât sau dacă mai ai şi alte simptome, de genul : dureri sau usturimi la urinare, eventual "mâncărimi" în zona genitală ( ori senzaţie de urinare deasă şi slab cantitativă ) - atunci este vorba despre o INFECŢIE ( pe care o poţi lua de la un ştrand sau de la orice toaletă publică, etc. )!

Dacă e vorba de o infecţie, atunci TREBUIE să mergi la un control ginecologic - o să-ţi ia pe o lamelă o "cultură" din secreţia vaginală, o să-i facă analiza şi dacă e vreo infecţie, o să-ţi dea tratament!

Cel mai BINE ar fi să vorbeşti şi cu mama ta despre aceste aspecte, ea este cea mai „aproape" de tine şi te poate AJUTA mai bine şi mai repede decât noi – eventual să meargă cu tine la ginecolog!

Ar TREBUI să mergi la un control ginecologic - dacă ai peste 14 ani, poţi merge şi singură, dar să ai la tine actul de identitate!

7 răspunsuri:
| blamefire a răspuns:

Pai da' cati ani ai?
parul pubian ar trebui sa iti creasca dupa 13 ani poate chiar 14.

| Elvina a răspuns:

Pai da ar cam trebui sa-ti vina menstruatia. Dar nu inteleg de ce te speli cu ceai de musetel? Pentru lichidul ala iti poti pune tampoane din alea zilnice si gata. Bafta!

| AndreeaDAADA explică (pentru Elvina):

Eu va intreb pentru ca nu stiu poate pot fi de la altceva nu stiu dar mi se pare cam ciudat stiti eu de obicei st ft vesela si nu stiu acum imi vine sa stau toata ziua ma doar coloana cum v-am zis imi este cam frica...

| Elvina a răspuns (pentru AndreeaDAADA):

E normal sa ai tot felul de simptome. Eu de exemplu am lesinat de cateva ori. Pe tine te doare coloana. Asa se manifesta.

| AndreeaDAADA explică (pentru Elvina):

Ceaiul musetel ma scapa de cosurilove strucklove strucklove strucksi-mi curata impuritatile de pe ten.

| amaliaamely a răspuns:

Buna! o sa iti vina ciclu...happyhappy

| BissiBee a răspuns:

Buna happy Pai cum sa iti explic, e normal tot ce ti se intampla, cat despre scurgerea aceea nu te panica, si ea face parte din acest proces, ar trebui sa vb cu mama ta, te va ajuta foarte mult crede-ma happy iar cand iti va veni ciclul vei avea dureri de spate si abomen, la mine a fost ceva teribil, dar cu timpul durerea dispare, dar nu definitv, sunt perioade cand vei avea din nou dureri, depinde de organism. Vorbeste cu mama ta, chiar daca ti-e rusine, fi deschisa cu ea ca e mai usor decat sa scrii aici si sa iei sfaturi de la necunoscuti happy :*