| nessayaR a întrebat:

Am si eu o problema.Deja incep sa fiu complexa de asta cu toate ca sunt foarte multumita de mine.Sunt timida.Dar nu timida, exagerat de timida.Pe scurt sunt foarte introvertita.La mine in clasa este o gasca care ies impreuna, se intalnesc si altele.Eu mereu mi-am dorit sa fiu inclusa intr-o astfel de gasca pentru ca imi plac iesirile in oras, de petreceri nici numai zic.Dar nu sunt inclusa iar asta ma face sa ma simt foarte prost.Nu ca as fi o persoana dificila numai ca eu ma acomodez foarte greu (sunt in clasa a 9-a) si parca ma retine ceva ca sa ma duc acolo si sa stau de vorba cu ei, sa rad, glumesc.Nu stiu cum sa fac sa intru si eu, sa ma includa si pe mine.Vam spus ca sunt mai introvertita si tacuta si nu-mi place sa ma duc si sa ma bag ca musca in lapte acolo.La mine e greu pana ma acomodez cu persoanele din jur si pana le cunosc. Dati-mi si mie niste sfaturi cum poti scapa de timiditate si sa fiu si eu mai 'prietenosa'. Vreau sa stiu daca mai sunt pe aici timizi/timide asa ca mine!

Răspuns Câştigător
| NoSmile a răspuns:

Buna,timido! happy
Pai pentru inceput incearca sa ii saluti,sa le zambesti, iar usor-usor te vei intrega!
Incearca sa ai mai multa incredere in tine, sa fii mai comunicativa. Vei avea de castigat.
Atata timp cat tu stai retrasa, intr-un coltisor nu vei putea trece niciodata peste ''timiditate''
Intr-un fel e buna si timiditatea, dar nu asa de excesiv cum e la tine! De asta nici acea ''gasca'' nu te accepta in grupul lor.
Sau..nu te-ai gandit deloc ca poate caracterele voastre sunt destul de diferite? Poate si asta e un motiv.
Faptul ca nu primesti atentie te face sa fii asa dificila.
Cand ii vezi impreuna, incearca sa te apropii de ei, sa le spui macar o vorba! Dovedeste-le ca esti asa retrasa din cauza ca nu iti place sa te bagi in seama cu japca.
Si eu sunt timida, dar nu chiar asa!
Off! Te pup

| nessayaR explică (pentru NoSmile):

Pai unele persoane din acel grup au niste vicii cam... urate

| NoSmile a răspuns (pentru nessayaR):

Pai vezi? ce-ti spuneam!
Sfatul de la mine esta sa cauti alta gasca in care sa te integrezi!
Una fara ''vicii urate''!
Nu trebuie sa fii ca ceilalti!
Te pup!

3 răspunsuri:
| Sandokan1998 a răspuns:

Da sunt

sunt si eu timid