| alexxi99 a întrebat:

Buna TpU. Am si eu o problema destul de grava pentru mine. Am 20 de ani si nu am avut niciodata o prietena. Am iesit dealungul timpului cu 2-3 fete care mi-au placut dar nu s-a legat nimic sau poate am gresit eu pe vremea aia cate ceva. Sunt si timid dar nu peste totodata ce cunosc omul ma eliberez si chiar nu mai sunt timid. De exemplu cu prietenii chiar fac caterinca, glume, misto-uri si asa mai departe dar asta doar daca ii cunosc altfel chiar sunt timid poate si de asta am doar cativa prieteni apropiati. Problema mea cea mai mare e ca nu pot sa fiu ca restul de obicei rareori se intampla sa imi placa o fata in sensul de a imi dori o relatie serioasa cu ea si nu doar asa cum vad altii "uite ce buna e aia ma bag pe ea" cum mai aud in jurul meu. Nu cred ca sunt neingrijit sau sa zic prost fara scoala si asa mai departe dar nu stiu unde gresesc. Acum vreo 3 luni intr-un cadru cu vreo 30 de persoane deci nu doar eu am avut din nou acea senzatie sau emotie ca imi place de o fata dar atunci am fost prost si am ratat ocazia de a ma baga in seama cu ea. As putea totusi sa incerc sa ma bag in seama pe Facebook de exemplu dar imi e teama ca o sa par penibil ca ii scriu pe Facebook si nu stiu de ce imi place sa ma mint adica pentru mine ar fi mai bine sa nu ii zic nimic si sa tin totul pentru mine decat sa fiu refuzat. Normal ma gandesc ca si daca as fi refuzat ar fi aceeasi situatie ca acum dar parca e ceva in mine ce nu ma lasa sa fac chestia asta. Nu sunt nici badboy-ul ala cum sunt altii, dar totusi nici cel mai cuminte sau sa nu pot purta o conversatie cum mai vad alti colegi care au niste reactii cand vorbesti cu ei parca le-ai face ceva. Si repet nu sunt prost, urat, neingrijit ba chiar am si masina si permis de cand am implinit 18 ani din banii mei fara sa imi cumpere parintii sau asa mai departe. Asta doar ca exemplu. Ce as putea face? Nu stiu daca a citit cineva tot dar chiar as avea nevoie de ceva sfaturi.

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Te inteleg intr-o oarecare masura.
As putea sa scriu multe despre ce ai de facut, dar in momentul de fata vreau sa scap cat mai repede spre ghinionul tau.
Ideea e simpla, nu risti, nu castigi.
Ce ai de facut tu?
E clar, trebuie sa risti.
Trebuie sa diversifici.
Trebuie sa profiti de oportunitati.
O sa te lovesti de esecuri daca faci asta?
Categoric.
Dar in timp printre acele esecuri vei mai si castiga.
Si treptat, marja de castig va creste.
Vei stii cum sa vorbesti, ce sa vorbest, si mai important cand sa vorbesti.

In viata, nu ai ce pierde, doar oportunitatile.
Daca intelegi asta, ar trebui sa-ti fie din start mai usor.

Mai departe, ce e de stiut, incearca sa nu actionezi ca restul, incearca sa fii spontan si sa nu-ti faci griji si temeri cand vorbesti cu o fata, cand abordezi o fata.

A zis cineva mai sus ca "De ce nu incepi cu un buna ce mai faci" ca nu ai ce pierde, eh, baiatu ala are o 50% dreptate, poate chiar 75% dreptate.
Unde are dreptate? Ca nu ai ce pierde, si ca ar trebui sa-i dai mesaj, poate chiar cu "buna".
Dar cam atat.
Acel "ce mai faci" nu-si are rostul.
De ce?
Pentru ca e clar ca incearca sa se relaxeze si sa-si ocupe timpul cu Facebook-ul, si sa-si faca viata plictisitoare mai picanta si sa para ce nu e postand diferite chestii, poze prin diferite locatii si asa mai departe.
Si in al-2-lea rand, pentru ca multi fac exact acelasi lucru, deci, e gresit, tu trebuie sa fii diferit daca o vrei.

Deci, pe scurt, daca vrei sa ai succes, fii spontan, fii fara teama, si mai important, incearca sa fii diferit.

Daca respecti regulile de mai sus, vei vedea ca iti va fi mult mai usor.
Concurenta e mult mica, mult mai slab pregatita, cand ai atitudinea corectawinking

Si tot m-am intins la raspuns laughing Ramai dator.

| Emma30555 a răspuns:

Încearcă sa ai inițiativa, chiar dacă ești refuzat trebuie sa încerci și dacă vezi ca nu e receptiva poți sa te retragi singur nu trebuie neapărat sa fii refuzat direct dacă tu nu o iei direct, trebuie sa prinzi experienta și asta se întâmplă și din eșecuri

| Pool77 a răspuns:

Asa eram eu la 16 ani.

Mai timid, dar cand prindeam elan turuiam toata ziua.
Poti sa-ti **** masina, banii daca vrei o relatie serioasa.
Relatiile serioase nu se fac pe baza de bani sau masina sau permis, cu alea atragi doar de-astea care sug bani sau le place sa se dea cu masinuta pe gratis.

Problema ta e ca n-ai un pic de masculinitate, n-ai tupea sa te duci la ea sa vorbesti cu ea, asta e problema.

Asa eram si eu, lanturi/telefon high-end/bani in buzunar etc etc si nimic.
Mi-a luat intr-adevar un an sau doi pana am reusit sa ma refac.
Pe mine m-a ajutat sala enorm si am reusit sa capat incredere in mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai scris un mesaj kilometric și ai pus 2 virgule(numărat). Știi cât îmi ia să-l descifrez?

| alexxi99 explică (pentru anonim_4396):

Scuza-ma, dar am scris de pe telefon si imi era cam greu sa pun fiecare virgula.

| Eduard196 a răspuns:

Verifica nivelul tau de masculinitate. Aici este problema principala

| Eduard196 a răspuns:

Pot sa te ajut cumva cu asta.

| Mandreiv a răspuns:

De ce nu incepi cu un buna ce mai faci pe Facebook si vezi de acolo, iar de pierdut clar nu ai ce pierde, in cel mai rau caz revi la starea actuala.

| Ymela a răspuns:

Hei.tu te referi la o relatie serioasa, nu una ca sa ai o iubita doar asa ca sa vada prietenii?! daca e asa atunci poate nu ai gasit-o pe fata aceea care sa-ti placa in primul rand caracterul si personalitatea ei si dupa fizicul(o persoana care sa ti se potriveasca tie); daca crezi ca ai o problema cu fetele poate esti prea timid sau rece, si fetelor le place un baiat mai zambaret in felul mai smecehr care le face sa zambeasca